Termin „best before” nie jest terminem przydatności do spożycia
Termin „best before” nie jest terminem przydatności do spożycia
Do tej pory wprowadzane na opakowaniach żywności daty „best before” rozumiane jako daty przydatności do spożycia notorycznie wprowadzają w błąd. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie mają one nic wspólnego z bezpieczeństwem żywności i wszystkim, co ma związek z najwyższą jakością, zgodnie z datą wyznaczoną przez producenta. Jedzenie tych produktów może być bezpieczne po tej dacie, z dokładnym terminem czasowym zależnym od produktu. Produkt może być mniej aromatyczny, chrupiący lub kolorowy niż gdyby został zjedzony wcześniej.
Too Good To Go, aplikacja, która łączy kupujących i spożywających żywność w połowie ceny uruchomiła nowy system etykietowania w Kanadzie. Etykieta „ Look-Smell-Taste” ma na celu pomóc ludziom zmniejszyć marnotrawstwo żywności w gospodarstwach domowych, przypominając im, że odpowiednio przygotowana żywność może być nadal dobra do spożycia.
Cracker Barrel, Epic Tofu, Greenhouse, Kopi Thyme i Ristorante (Dr. Oetker) należą do 15 marek spożywczych, które umieściły markę Too Good To Go „Look-Smell-Taste” na opakowaniach wraz z datą premiery 18 czerwca. Tylko w ubiegłym roku ponad 500 marek wydrukowało etykiety na ponad 6 miliardach produktów w Europie.
– Zawsze mówimy, że nasza konkurencja to kosz na śmieci – mówi Andrea Li, dyrektor Too Good To Go Canada – Kiedy patrzymy, pachniemy, smakujemy, robimy dobry osąd. Wiemy, że rzeczy są nadal jadalne, a daty „best before” są w dużej mierze jedynie wskaźnikiem świeżości, w porównaniu z bezpieczeństwem żywności.
Od momentu uruchomienia w duńskiej Kopenhadze w 2016 roku akcji „Too Good To Go” ruch rozszerzył się na 18 krajów w Europie i Ameryce Północnej, w tym we Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii. Aplikacja została uruchomiona w Kanadzie w 2021 roku, gdzie firma twierdzi, że od tego czasu zaoszczędzono ponad pięć milionów posiłków przed wyrzuceniem.
Etykieta „Look-Smell-Taste” została wdrożona w Europie w 2019 roku. Kanada jest pierwszym krajem w Ameryce Północnej, który przyjął ją, dołączając do 13 krajów europejskich. Chociaż „Look-Smell-Taste” zostanie uruchomiony w Kanadzie na razie tylko z 15 markami, celem Li jest, aby wszystkie produkty z datą „best before” najlepszą dotychczasową datą nosiły tę etykietę.
– Odpady żywnościowe są na każdym etapie łańcucha wartości, więc technologia, którą zbudowaliśmy, jest tylko jednym krokiem. I myślę, że ta część jest naprawdę ekscytująca, ponieważ edukacja idzie o wiele dalej, gdy jesteśmy w stanie umożliwić ludziom podjęcie decyzji w bardzo świadomy sposób. Dlatego wraz z partnerami, których sprowadzamy, uważam, że nasz zasięg może być o wiele silniejszy i iść o wiele dalej – stwierdziła Andrea Li.
Raport UN Food Waste Index 2024 pokazuje, że gospodarstwa domowe na całym świecie marnują co najmniej miliard posiłków dziennie. Badania Second Harvest wykazały, że prawie 60 procent całej żywności produkowanej w Kanadzie jest tracone lub marnowane, co stanowi ponad 35 milionów ton, z których większość jest marnowana w domach.
Według badań Too Good To Go, 92 procent Kanadyjczyków sprawdza „najlepsze daty na spożycie” przed ich spożyciem. Jeżeli nie są spożyte przed tą datą, to drugi najczęstszy powód, dla którego ludzie wyrzucają jedzenie w domu. Czterdzieści procent Kanadyjczyków wyrzuca produkty co najmniej raz w tygodniu, mimo że 50 procent nie rozumie, co wyznacza owa „najlepsza data” i czym różni się od daty wygaśnięcia spożycia (co ma zastosowanie do ograniczonej liczby produktów o specyfikacjach żywieniowych, takich jak sformułowane diety cieczowe i preparaty dla niemowląt).
– „Najlepsze daty” nie oznaczają „złych po” – mówi Sylvain Charlebois, dyrektor Laboratorium Analizy Żywności (AAL) na Uniwersytecie Dalhousie i nieodpłatny ambasador kampanii „Look-Sell-Taste”.
Według wcześniejszego badania przeprowadzonego przez AAL, tylko 27 procent Kanadyjczyków byłoby skłonnych obejść się bez wyznaczenia terminu „best before”.
Charlebois postrzega nową etykietę jako kompromis między całkowitym zniesieniem dat a uświadomieniem ludziom, co one oznaczają. Czy wpłynie to na ich zachowanie?
– Nie wiemy, ale przynajmniej sprawią, że ludzie pomyślą o tym problemie i zakwestionują ważność daty na opakowaniach. Szczerze mówiąc, najlepsze daty są dość trywialne. Nie ma nic naukowego w wyznaczaniu daty „best before”, a ludzie myślą, że jest to naukowe. Po prostu nie jest – stwierdził naukowiec.
Na podst. National Post