Lekarka z Edmonton pierwszą Kanadyjką, która zostanie komercyjnym astronautą
Lekarka z Edmonton pierwszą Kanadyjką, która zostanie komercyjnym astronautą
Lekarka z Edmonton ma zostać pierwszą kanadyjską kobietą, która zostanie komercyjnym astronautą. Dr Shawna Pandya powiedziała CBC, że ta szansa spełni jej marzenie z dzieciństwa.
“Miałam szczęście dorastać w latach 90-tych, obserwując pierwszą kanadyjską astronautkę, dr Robertę Bondar, która poleciała w kosmos” – powiedziała Pandya w wywiadzie dla CBC Radio Active. “I pomyślałam: “Hej, kanadyjskie kobiety mogą to zrobić?””.
Tylko dwie kobiety z Kanady były wcześniej w kosmosie, choć Jenni Gibbons dołączy do ich grona w niedalekiej przyszłości.
Pierwszy lot Pandya w kosmos odbędzie się w ramach misji komercyjnej, która różni się od misji z NASA.
Założony w 2015 roku Międzynarodowy Instytut Nauk Astronautycznych (IIAS) jest organizacją non-profit zajmującą się badaniami i edukacją, która od początku swojego istnienia prowadzi misje kosmiczne.
Misja IIAS-02 odbędzie się we współpracy z Virgin Galactic, założoną przez miliardera Richarda Bransona. Firma osiągnęła porozumienie z NASA w 2020 roku, aby przyspieszyć komercyjne loty kosmiczne.
Zainspirowana historyczną podróżą Bondar jako neuronaukowczyni, Pandya została lekarką, akwanautką, a następnie badaczką bioastronautyki w IIAS. “Pomyślałam, że po prostu będę studiowała neuronaukę, zostanę lekarzem, a potem astronautą. Tak proste było to w moim dziecięcym umyśle” – powiedziała Pandya. “I to właśnie zrobiłam. Studiowałam neurobiologię. Zdobyłam tytuł doktora na Uniwersytecie Alberty, a teraz lecę w kosmos, co… jest bardzo surrealistyczne”.
Według dyrektora wykonawczego IIAS, Jasona Reimullera, misja IIAS-02 prawdopodobnie odbędzie się za kilka lat, w miarę rozwoju technologii statków kosmicznych.
Virgin Galactic ma wypuścić statek kosmiczny Delta w 2026 roku.
“Dr Pandya jest częścią instytutu od 2015 roku i uczestniczyła w wielu kampaniach badawczych, w szczególności w wielu pracach związanych z mikrograwitacją, które wykonujemy w Ottawie” – powiedział Reimuller, odnosząc się do sposobu, w jaki Pandya została wybrana do projektu. Misja będzie lotem suborbitalnym trwającym do 20 minut na wysokości około 100 kilometrów.
“Z jednej strony jest to idealne miejsce do badania górnych warstw atmosfery, na czym koncentruje się nasz program aeronomiczny, ale z drugiej strony zapewnia nam znacznie dłuższy czas przebywania w warunkach mikrograwitacji” – powiedział Reimuller. “Staramy się opowiadać za nauką i zmniejszać bariery dostępu do udziału w tym procesie naukowym i staramy się reprezentować ludzi z całego świata” – powiedział Reimuller na temat znaczenia misji badawczych, takich jak IIAS-02.
“To naprawdę inspirujące widzieć załogę lotniczą z trzech różnych krajów, mamy nadzieję, że przyszłość lotów kosmicznych będzie wyglądać znacznie bardziej jak wyprawy załóg badawczych, które dopiero teraz zaczynamy wysyłać w górę”.
Szkolenie na astronautę nie jest dla osób o słabym sercu. “Mam za sobą 10 parabolicznych lotów badawczych, ponad 160 parabol. To jest to, co niektórzy ludzie nazywają kometę wymiotną… to miejsce, w którym lecisz raz w górę, raz w dół” – powiedziała Pandya. “Generuje to 20-sekundowe okresy swobodnego spadania w stanie nieważkości i unoszenia się w powietrzu, dzięki czemu można przeprowadzić naprawdę dobre badania naukowe”.
Misja IIAS-02 będzie drugą misją badawczą przeprowadzoną przez IIAS. Pandya odegrała ważną rolę w pierwszej misji.
“Byłam liderką naszego ciągłego monitora glukozy, który po raz pierwszy został wysłany w kosmos w locie suborbitalnym, co naprawdę pomogło nam zrozumieć, w jaki sposób zmiany poziomu cukru we krwi zachodzą w środowisku lotu kosmicznego” – powiedziała Pandya.
“Wiemy, że dłuższe loty kosmiczne powodują zmiany przedcukrzycowe, a także wiemy, że to zrozumienie fizjologii może lepiej wpłynąć na nasze zrozumienie tego, jak cukrzyca i zmiany przedcukrzycowe zachodzą na Ziemi”.
Pandya ma nadzieję, że jej badania przyczynią się do dalszego rozwoju medycyny na Ziemi. “To zaszczyt reprezentować Kanadę jako pierwsza komercyjna astronautka. Wciąż wydaje mi się to nierealne”.