G20 proponuje podatek od miliarderów
G20 proponuje podatek od miliarderów
Na zakończenie dwudniowego szczytu ministrów finansów i prezesów banków centralnych w Rio de Janeiro, G20 zaproponowało wprowadzenie globalnego podatku w wysokości 2% dla fortun przekraczających 1 miliard dolarów.
Z raportu opublikowanego przez G20 wynika, że podatek objąłby około 3 tysiące osób, generując rocznie od 200 do 250 miliardów dolarów. „Obecnie najbogatsi płacą podatki na poziomie 0,3% swojego majątku” – czytamy w raporcie.
Dokument został opracowany na zlecenie Brazylii, która obecnie przewodniczy organizacji. Główny koordynator ds. międzynarodowych w brazylijskim Ministerstwie Finansów, Felipe Antunes de Oliveira, podczas prezentacji raportu argumentował, że globalny podatek nałożony na miliarderów pomoże sfinansować programy mające na celu zmniejszenie głodu, promowanie zrównoważonego rozwoju oraz reformy globalnego zarządzania. Przyznał jednak, że realizacja tego pomysłu będzie trudna i przewidywał długie negocjacje.
Raport został przygotowany przez francuskiego ekonomistę Gabriela Zucmana, który wykłada m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i Szkole Głównej Handlowej w Paryżu. Zucman od lat bada przyczyny i konsekwencje wzrostu nierówności. Z jego wyliczeń wynika, że miliarderzy obecnie płacą podatki w wysokości 0,3% swojego majątku. Twierdzi on, że 2% podatek przyniósłby od 200 do 250 miliardów dolarów rocznie, co płaciłoby około 3 tysiące miliarderów. Nowa kwota miałaby stanowić część globalnego minimalnego podatku dochodowego od osób prawnych.
Pomysł wprowadzenia podatku od fortun po raz pierwszy znalazł się w porządku obrad G20. Kraje te debatują nad strategiami mającymi sprostać wyzwaniom gospodarczym i środowiskowym. Rebecca Thissen, liderka globalnego rzecznictwa CAN (Climate Action Network International), uważa, że propozycja G20 to radykalny sposób na odblokowanie budżetów państw oraz skuteczna walka z unikaniem podatków.
Propozycja G20 nie jest pierwsza w kwestii globalnego podatku od wielkich fortun. Podobny projekt przedstawiło w październiku ubiegłego roku Obserwatorium Fiskalne UE, które zaproponowało 2% stawkę podatku. Eksperci z tego obserwatorium przygotowali raport „Global Tax Evasion 2024”, w którym wynika, że miliarderzy mają obecnie bardzo niskie stawki podatkowe, od 0% do 0,5% ich aktywów.
Raport przypomina, że niespełna 3 tysiące osób posiada majątek warty prawie 13 bilionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych stawka podatkowa dla miliarderów wynosi około 0,5%, podczas gdy we Francji jest bliższa zeru. Eksperci argumentują, że liczba podatników objętych propozycją jest bardzo mała, a 2% stawka nadal będzie skromna. Od 1995 roku ich bogactwo wzrasta średnio o 7% rocznie, nie uwzględniając inflacji.
Chociaż przedstawiony w stolicy Brazylii raport G20 ma wstępny charakter, kilka krajów wyraziło zainteresowanie propozycją, w tym Belgia, Francja, Hiszpania, Kolumbia oraz nowy członek G-20, Unia Afrykańska. Autor raportu proponuje również alternatywny scenariusz – rozszerzenie podatku na osoby posiadające majątek powyżej 100 milionów dolarów, co zwiększyłoby wpływy do budżetów państw o dodatkowe 140 miliardów dolarów rocznie.