Państwa w których ludzie ufają Putinowi
Państwa w których ludzie ufają Putinowi
Od czasu inwazji na Ukrainę, Rosja zyskała popularność w wielu krajach Azji, Ameryki Południowej i Afryki, jak wynika z badań amerykańskiego ośrodka Pew Research Center. Kremlowska propaganda znajduje szczególnie podatny grunt w krajach z kolonialną przeszłością.
Mieszkańcy Azji darzą Władimira Putina największym zaufaniem na świecie, a Rosja jest postrzegana bardziej pozytywnie w krajach Globalnego Południa niż w Ameryce i Europie. Badanie Pew Research Center, opublikowane w tym miesiącu, przeprowadzono między styczniem a majem wśród 44 tys. dorosłych mieszkańców 35 krajów.
Przychylne opinie o Rosji dominują w kilku krajach azjatyckich: Indiach, Tajlandii, Malezji, na Sri Lance i w Bangladeszu. W innych częściach świata więcej pozytywnych opinii o Rosji odnotowano w Peru i Nigerii, najludniejszym kraju Afryki z ponad 200 milionami mieszkańców.
W wielu krajach liczba osób przychylnie patrzących na Rosję wzrosła po inwazji na Ukrainę. Największy wzrost odnotowano w Malezji, gdzie liczba osób z pozytywną opinią o Rosji wzrosła z 47 proc. do 57 proc. W Singapurze liczba pozytywnych opinii wzrosła o 6 punktów procentowych.
Badacze zapytali również, czy respondenci wierzą, że Władimir Putin może mieć pozytywny wpływ na sprawy świata. Chociaż w większości badanych krajów brak zaufania do Putina przeważa, to różnica ta jest mniejsza w krajach Globalnego Południa niż w Europie i Ameryce Północnej.
Największe zaufanie do Putina mają mieszkańcy Azji. W Indiach, Bangladeszu, na Sri Lance, w Malezji i na Filipinach liczba osób ufających Putinowi przewyższa liczebnie tych, którzy mu nie ufają. Eksperci wskazują na kilka możliwych przyczyn tego zjawiska.
W Indiach liderzy opinii często opisują wojnę na Ukrainie jako geopolityczną grę wielkich mocarstw. Niektórzy podzielają rosyjską wizję świata i uważają, że Zachód sprowokował Kreml do agresji, a Putin prowadzi słuszną wojnę o wpływy. Popularna jest również narracja, że Putin samodzielnie walczy przeciwko całemu zachodniemu blokowi.
– Moskwa jest postrzegana jako przyjazna dla muzułmanów ze względu na wieloletnie wsparcie dla Palestyny. Wojna między Izraelem a Hamasem również mogła wpłynąć na postrzeganie Putina – powiedział Storey.
Eksperci dodają, że Putin jest postrzegany jako obrońca “tradycyjnych wartości”, co dobrze rezonuje w islamskich społecznościach.