“Żal mi go” – powiedział Ford o wycofaniu się prezydenta USA Joe Bidena z wyborów
“Żal mi go” – powiedział Ford o wycofaniu się prezydenta USA Joe Bidena z wyborów
Premier Ontario Doug Ford publicznie podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi za jego 50 lat służby publicznej po tym, jak ten w niedzielę ogłosił zamiar wycofania się z wyborów w 2024 roku.
Jednak Ford powiedział również, że “dla wszystkich było dość oczywiste, że nadszedł czas, aby pójść dalej”.
“Było mi go żal podczas debaty. To prawie tak, jakby, wiesz, nawet prezydent Trump, który jest twardym facetem, spojrzał na [Bidena] jak: “Proszę, zejdź ze sceny”” – powiedział Ford o czerwcowej debacie Bidena przeciwko republikańskiemu pretendentowi, która wywołała pytania o jego zdolność do sprawowania urzędu.
Komentarze, wygłoszone na niepowiązanej konferencji prasowej w Kitchener w poniedziałek, pojawiły się niecałe 24 godziny po tym, jak Biden ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w listopadzie i poparł wiceprezydent Kamalę Harris jako kandydatkę Demokratów na prezydenta.
Ford podkreślił, że “nie obchodzi go”, kto wygra wybory, o ile następny prezydent będzie traktował Ontario i Kanadę sprawiedliwie.
“Wiadomość do naszych amerykańskich przyjaciół: Jesteśmy waszym sojusznikiem. Nie jesteśmy waszym wrogiem. Razem jesteśmy silniejsi” – powiedział.
Relacje premiera z Trumpem podczas jego kadencji w Białym Domu były czasami drażliwe, w tym jeden incydent w sierpniu 2020 r., kiedy ówczesny prezydent USA zagroził nałożeniem 10-procentowej taryfy na kanadyjskie aluminium. Ford nazwał ten podatek, który został zniesiony na kilka godzin przed wprowadzeniem przez Kanadę środków odwetowych, “wymierzeniem policzka”.
“Ostatnio przeszliśmy przez to z prezydentem Trumpem, nakładając cła na wszystko, a kiedy dowiedział się, że jesteśmy trzecim co do wielkości partnerem handlowym na świecie, w samym Ontario… Co się stało? W ciągu trzech tygodni wycofali taryfy” – przypomniał w poniedziałek Ford.
W innym incydencie, u szczytu pandemii COVID-19, Ford potępił Trumpa za zaprzestanie eksportu masek 9N5 amerykańskiej firmy 3M do Kanady. Ostatecznie osiągnięto porozumienie w sprawie wznowienia dostaw, co Ford wówczas pochwalił.