Toronto wypowiada szczurom wojnę
Toronto wypowiada szczurom wojnę
Torontońscy radni przyjęli wniosek nakazujący miejskim pracownikom opracowanie planu działania mającego na celu ograniczenie rosnącej populacji szczurów w mieście.
Komisja ds. infrastruktury i środowiska została poproszona o opracowanie strategii radzenia sobie z wpływem szczurów na lokalne dzielnice i złożenie sprawozdania Radzie Miasta jesienią 2025 r.
Wniosek zaleca również, aby zarządca miasta skonsultował się z innymi społecznościami w Ameryce Północnej w sprawie ich podejścia do kwestii redukcji populacji szczurów.
Wniosek, pierwotnie złożony przez radną Alejandrę Bravo i zastępczynię burmistrza Amber Morley, był odpowiedzią na obawy mieszkańców dotyczące wzrostu liczby szczurów w poszczególnych dzielnicach.
Bravo wymieniła kilka czynników, które połączyły się, tworząc swoistą „doskonałą bazę szczurów”, w tym gwałtowny wzrost liczby budów w mieście, spowodowany projektami komunikacyjnymi i rozwojem budownictwa mieszkaniowego. Zniszczyło to siedliska szczurów głęboko pod ziemią, zmuszając je do wyjścia na otwarte przestrzenie, gdzie widzą ich mieszkańcy.
Władze Toronto prawdopodobnie będą szukać odpowiedzi w Albercie, która twierdzi, że od około 70 lat jest strefą wolną od szczurów.
Władze tej prowincji twierdzą, że nie pozwalają na osiedlanie się populacji szczurów. Choć sporadycznie zdarzają się niewielkie inwazje, szczury te są izolowane i tępione.
Karen Wickerson od czterech lat kieruje programem kontroli szczurów w Albercie i twierdzi, że konieczne jest wielotorowe podejście, jednak ostatecznie prowincja zaleca strategię eliminacji opartą na doniesieniach mieszkańców.
Jak mówi Wickerson, projekt rozpoczęty w latach 50. XX wieku odniósł tak wielki sukces, że wielu mieszkańców Alberty w ogóle nie wie, jak wygląda szczur. Czasami wysyłają oni zdjęcia wiewiórek drzewnych na oficjalny adres e-mail rządu.
Miasto Nowy Jork ogłosiło, że we wrześniu będzie gospodarzem konferencji Urban Rat Summit, której celem jest zgromadzenie ekspertów w dziedzinie zwalczania szkodników – naukowców akademickich i polityków – w celu wymiany najlepszych praktyk w zakresie kontroli populacji szczurów w miastach Ameryki Północnej.
Na podst. CityNews i Canadian Press