SickKids notuje wzrost liczby urazów związanych z elektrycznymi hulajnogami i rowerami
SickKids notuje wzrost liczby urazów związanych z elektrycznymi hulajnogami i rowerami
SickKids Hospital twierdzi, że tego lata odnotowuje znaczny wzrost liczby urazów związanych z hulajnogami elektrycznymi i rowerami elektrycznymi w Toronto, nazywając ten wzrost “niepokojącym trendem”.
W komunikacie prasowym opublikowanym na swojej stronie internetowej, przedstawiciel SickKids powiedział, że tylko w czerwcu i lipcu na oddziale ratunkowym odnotowano 16 urazów związanych z korzystaniem z hulajnogi elektrycznej, w porównaniu do zaledwie pięciu urazów w tym samym okresie ubiegłego roku.
“Hulajnogi elektryczne i inne podobne urządzenia mogą być atrakcyjne dla dzieci, które mogą postrzegać je jako zabawki lub młodzieży, która używa ich do transportu” – powiedziała w komunikacie dr Suzanne Beno, współdyrektor medyczny programu urazowego i lekarz ratunkowy w SickKids. “W tym sezonie obserwujemy znaczny wzrost liczby pacjentów zgłaszających się na oddział ratunkowy z poważnymi obrażeniami spowodowanymi korzystaniem z hulajnogi elektrycznej”.
Beno zauważyła, że duże prędkości, brak kasków, młody wiek i interakcja z pojazdami silnikowymi “narażają dzieci i młodzież na ryzyko poważnych obrażeń w przypadku upadku lub kolizji”.
Według szpitala, od 2020 r. w rejestrze urazów SickKids odnotowano znaczny wzrost liczby poważnych obrażeń związanych z urządzeniami zasilanymi bateriami elektrycznymi, przy czym hulajnogi elektryczne stanowiły bezpośredni powód około 85 procent obrażeń związanych z “urządzeniami zasilanymi bateryjnie” w latach 2021-2024.
Szpital poinformował, że w ponad 50 procentach urazów odnotowanych na oddziale ratunkowym SickKids pacjenci nie nosili kasków.
“Dramatyczny wzrost liczby urazów w ostatnich latach i tylko tego lata odzwierciedla potencjalnie pojawiający się i niepokojący trend” – czytamy dalej w komunikacie prasowym.
SickKids zauważa, że dzieci w wieku poniżej 16 lat nie powinny obsługiwać urządzeń elektronicznych, a każdy, kto korzysta z urządzeń zasilanych bateryjnie, powinien zawsze nosić odpowiednio dopasowany, porządny kask, który jest w dobrym stanie.
Szpital zachęca również użytkowników do przestrzegania ostrzeżeń producentów dotyczących ograniczeń wiekowych, wzrostu i wagi, dodając, że urządzenia te nigdy nie powinny być użytkowane przez kilka osób jednocześnie.