TPH wzywa do szczepień w związku ze wzrostem liczby przypadków ospy wietrznej
TPH wzywa do szczepień w związku ze wzrostem liczby przypadków ospy wietrznej
Urzędnicy agencji zdrowia publicznego Toronto wzywają kwalifikujących się mieszkańców do zaszczepienia się przeciwko ospie wietrznej, ponieważ liczba zgłoszonych przypadków w mieście nadal rośnie.
Toronto Public Health (TPH) twierdzi, że odnotowano wzrost liczby zgłoszonych przypadków ospy wietrznej – dawniej znanej jako ospa małpia – pod koniec czerwca i lipca po dużych wydarzeniach i festiwalach w mieście.
Według stanu na 31 lipca, w tym roku potwierdzono łącznie 93 przypadki, w porównaniu do 21 potwierdzonych przypadków zgłoszonych w tym samym okresie ubiegłego roku. Najnowsze dane wskazują, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni lipca w Toronto potwierdzono 13 nowych przypadków.
Chociaż przypadki ospy zostały zgłoszone w całym mieście, odnotowano większą koncentrację przypadków wśród mieszkańców śródmieścia, podała agencja.
“W odpowiedzi na ten wzrost liczby zgłoszonych przypadków, TPH współpracuje z partnerami społecznymi w celu zwiększenia świadomości ryzyka zachorowania na ospę wietrzną, poprawy dostępu do szczepień i zaszczepienia kwalifikujących się mieszkańców” – powiedział TPH w swoim poradniku.
W marcu TPH potwierdziło, że od 1 stycznia odnotowało 21 przypadków wirusa, co stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu z rokiem 2023, kiedy to w ciągu całego roku zgłoszono 27 zakażeń. Później w tym samym miesiącu urzędnicy ds. zdrowia w Ontario wezwali jednostki zdrowia publicznego do przeprowadzenia testów na obecność wirusa w związku ze wzrostem liczby zakażeń w całej prowincji.
Wiadomość ta pojawiła się przed środowym nadzwyczajnym spotkaniem Światowej Organizacji Zdrowia w celu ustalenia, czy wzrost liczby zakażeń w Afryce i poza nią powinien zostać uznany za globalny stan wyjątkowy.
Mpox, znany również jako małpia ospa, został uznany za globalny stan zagrożenia w lipcu 2022 r. po rozprzestrzenieniu się wirusa w ponad 70 krajach. Przed 2022 r. ospę wietrzną obserwowano głównie w sporadycznych epidemiach w Afryce Środkowej i Zachodniej, kiedy ludzie kontaktowali się z zakażonymi zwierzętami.
Objawy ospy wietrznej zwykle pojawiają się w ciągu sześciu do 13 dni po ekspozycji, ale w niektórych przypadkach mogą trwać nawet 21 dni. Objawy obejmują gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i wysypkę.
TPH powiedział, że większość ludzi wraca do zdrowia w ciągu dwóch do czterech tygodni.
Wirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez kontakt z zakażonymi zmianami, pęcherzami skórnymi, płynami ustrojowymi lub wydzielinami z dróg oddechowych, a także może być przenoszony poprzez kontakt z zanieczyszczonymi materiałami, takimi jak ubrania lub pościel, a także ugryzienia lub zadrapania przez zakażone zwierzęta, które również mogą przenosić infekcję.
Toronto Public Health powiedziało, że ospa wietrzna rozprzestrzenia się obecnie głównie między osobami, które mają bliski, intymny lub seksualny kontakt z osobą zakażoną wirusem, przy czym najbardziej dotknięci są geje, biseksualiści i inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami. Spośród 102 potwierdzonych przypadków zgłoszonych w całym Ontario do 13 lipca, co najmniej 98 stwierdzono u mężczyzn.
Najnowsze dane z Public Health Ontario pokazują, że od początku roku w prowincji nie odnotowano zgonów ani hospitalizacji związanych z ospą wietrzną.
“Podróże nie są istotnym czynnikiem wśród obecnych przypadków, co sugeruje przenoszenie wirusa przez lokalną społeczność” – napisano w oświadczeniu.
Agencja stwierdziła, że szczepienie jest najlepszym sposobem zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa i zaleca dwie dawki dla najlepszej ochrony.