„To już nie jest problem Afryki, ale świata”: kontynent z niepokojem patrzy na ekspansję mpox
„To już nie jest problem Afryki, ale świata”: kontynent z niepokojem patrzy na ekspansję mpox
– Demokratyczna Republika Konga, gdzie koncentruje się większość przypadków ospy małpiej (mpox) , stoi w obliczu kryzysu z powodu problemów z wykrywaniem i śledzeniem przypadków ospy małpiej oraz znajduje się w środku kryzysu humanitarnego. Eksperci proszą o solidarność Północy.
„Kraje zachodnie nie są już bezpieczne” – mówi Jean Kaseya, dyrektor generalny Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), najwyższego autorytetu ds. zdrowia na kontynencie. Do tej pory 13 krajów w Afryce potwierdziło przypadki mpox , a dwa kolejne (Sudan Południowy i Czad) oczekują na potwierdzenie. Eksperci obawiają się, że rozprzestrzeni się on na więcej miejsc. Z Afryki ostrzeżenie jest jasne: „To już nie jest problem dla nas, ale dla świata” – podkreśla Kaseya w rozmowie telefonicznej.
„Potrzebujemy zachodniej solidarności, aby ratować życie na całym świecie” – podkreśla Kaseya, który ostrzega, że jego eksperci badają już, oprócz przenoszenia wirusa ze zwierzęcia na człowieka i człowieka na człowieka, możliwość przeniesienia wirusa z człowieka na zwierzę, co może prowadzić do niebezpiecznej mutacji.
Epidemiolog Salim Abdool Karim również opisuje nastrój na poniedziałkowym posiedzeniu CDC – dzień przed ogłoszeniem przez najwyższy organ ds. zdrowia w Afryce stanu wyjątkowego – jako „bardzo niepokojący”. On, szanowany ekspert, który stoi na czele grupy 20 naukowców doradzających CDC w tej sprawie, który pracuje również jako ekspert WHO i od 40 lat znajduje się na pierwszej linii frontu problemów zdrowia publicznego, takich jak HIV czy koronawirus, zwraca uwagę zwraca uwagę, że mpox „od czasu do czasu pojawia się” w DRK od lat, ale taka kombinacja czynników nigdy nie miała miejsca: po pierwsze, „niewiarygodnie wysoka” liczba wykrytych przypadków (15 000 zakażonych i 479 zgonów w tym roku, głównie w DRK, chociaż rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe). Podkreśla, że jest to ponad trzykrotnie więcej niż w 2022 r., kiedy WHO ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego z powodu ospy małpiej.
Rozprzestrzenianie się nowego wariantu może nastąpić między ludźmi poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną: przebywanie twarzą w twarz, rozmowę lub oddychanie w pobliżu (ze względu na wydalane kropelki), kontakt ze skórą, usta-usta lub usta-skóra. Abdool Karim komentuje, że wydaje się, że wariant 1b jest przenoszony w związkach heteroseksualnych, ponieważ duża liczba diagnoz DRK występuje u osób pracujących w prostytucji. „Obawiamy się, że może to oznaczać powszechne rozprzestrzenianie się choroby, zwłaszcza jeśli duża liczba pacjentów ma łagodne objawy lub nie ma żadnych objawów”.
Ta strona została zaimportowana z El Popular