Ameryka Łacińska stara się odciąć dopływ tlenu przestępczości zorganizowanej
Ameryka Łacińska stara się odciąć dopływ tlenu przestępczości zorganizowanej
– Międzyamerykański Bank Rozwoju zapewni pomoc techniczną, szkolenia, dane naukowe i technologię sojuszowi 12 krajów, który będzie zwalczał przepływy finansowe od grup przestępczych
Przestępczość zorganizowana i przemoc stanowią przeszkodę w rozwoju i wzroście krajów Ameryki Łacińskiej. Bezpieczeństwo stało się jedną z głównych trosk obywateli. Według Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju (IDB) przemoc osłabiła państwa, zwiększyła koszty prowadzenia działalności gospodarczej i kosztuje region 3,5% PKB.
Problem nie jest nowy i przywódcy polityczni o tym wiedzą. Zgadzają się, że grupy przestępcze są lepiej zorganizowane, bardziej powiązane, nie szanują granic i że potrzebne są dodatkowe wysiłki, aby je zwalczać. W tych przesłankach 19 sierpnia zainaugurowano Szczyt Bezpieczeństwa Ameryki Łacińskiej w Guayaquil, jednym z najbardziej niebezpiecznych miast w Ekwadorze , które odnotowało w tym roku 1650 brutalnych przestępstw co stanowi 45% zabójstw w całym kraju.
„Wiemy, że nie ma jednej formuły reagowania na przestępczość zorganizowaną, zwłaszcza gdy organizacje te szybko ewoluują” – powiedział Ilan Goldfjan, prezes Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju (IDB), który zaproponował utworzenie regionalnego sojuszu na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i sprawiedliwości w regionie koordynować wdrażanie polityk publicznych i mobilizację zasobów. Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Gwatemala, Honduras, Panama, Paragwaj, Peru i Urugwaj dołączą do Sojuszu, a Ekwador zobowiązał się do objęcia pierwszej prezydencji. IDB ogłosiło, że będzie pełnić funkcję sekretarza technicznego.
Celem jest odcięcie dopływu tlenu do przestępczości zorganizowanej poprzez trzy osie: ograniczenie jej wpływów wśród najbardziej bezbronnych grup społecznych, wzmocnienie instytucji państwowych i ograniczenie jej przepływu finansowego. Wyzwaniem każdego projektu jest mobilizacja zasobów. IDB proponuje wspieranie krajów pomocą techniczną, szkoleniami, danymi naukowymi i technologią. „Musimy korzystać z narzędzi analitycznych i wywiadowczych opartych na dowodach, aby wiedzieć, gdzie leży przestępstwo i gdzie należy skoncentrować zasoby, ponieważ mamy do czynienia z bardziej wyrafinowanymi grupami” – wyjaśnił prezes IDB.
Ta strona została zaimportowana z El Popular