Telefon nastolatka zapalił się w kinie w Cambridge
Telefon nastolatka zapalił się w kinie w Cambridge
Matka 11 letniego chłopca z Cambridge była wstrząśnięta, gdy telefon komórkowy jej syna nagle zapalił się w kinie. Nikt nie został ranny, ale obawia się, że mogło być o wiele gorzej.
W poniedziałek Madara Mejoule czekała na swojego syna i jego przyjaciela przed kinem. Zastanawiając się, dlaczego tak długo to trwa, weszła do środka, aby go zabrać. To, co zobaczyła, ją zszokowało.
– Całe kino wypełnione było dymem i czuć było zapach toksycznego gazu – opowiada Mejoule.
Jej syn podbiegł do niej i powiedział, że jego telefon zapalił się.
Na początku była sceptyczna.
– Nie wierzyłem, że telefon może eksplodować samoistnie – mówi Mejoule.
Syn powiedział jej, że przypadkowo upuścił telefon, który wpadł między kinowe siedzenia.
– Kiedy chciał go podnieść, nacisnął siedzenie, co spowodowało zablokowanie telefonu i wytworzenie w nim ciśnienia, w wyniku czego litowa bateria zaczęła dymić – wyjaśniła.
Straż pożarna Cambridge poinformowała, że płomienie ograniczyły się jedynie do telefonu i siedzenia.
– Przyczyną był telefon komórkowy, który został przyciśnięty do siedzenia, co spowodowało uszkodzenie telefonu i baterii — powiedział Eric Yates, oficer prewencji w Cambridge Fire – W rezultacie bateria przeszła w stan niekontrolowanego wzrostu temperatury i się zapaliła.
Thermal runaway to sytuacja, w której bateria litowo-jonowa wchodzi w niekontrolowany stan samonagrzewania. W rezultacie telefon może osiągnąć ekstremalnie wysokie temperatury, wyrzucić gaz lub odłamki, dym lub zapalić się.
Pożary akumulatorów litowo-jonowych
Straże pożarne w całej prowincji zgłosiły wzrost liczby pożarów baterii litowo-jonowych. Baterie te znajdują się nie tylko w telefonach, ale także w rowerach elektrycznych i innych urządzeniach elektronicznych.
Pożar litowo-jonowy jest to, że jest to reakcja chemiczna. Nie jest zależny od tlenu, jak tradycyjny pożar – wyjaśnił Cory Armstrong-Smith, oficer ds. zapobiegania pożarom w Norfolk County Fire.
Strażacy twierdzą, że ważne jest przestrzeganie instrukcji producenta, używanie właściwych ładowarek i regularne sprawdzanie urządzeń.
– Same baterie są delikatne w sposobie, w jaki są skonstruowane. Bardzo łatwo uszkodzić baterię: zgięcie jej, upuszczenie, złamanie, a na pewno wystawienie na działanie wysokiej temperatury – wszystko to spowoduje jej awarię – dodał Armstrong-Smith.
Telefon Google Pixel
Mejoule powiedziała, że jej syn ma telefon Google Pixel, podobny do jej własnego.
Dodała, że skontaktowała się z firmą, ale twierdzi, że nie wymienią telefonu bez wpłacenia wysokiej kaucji.
– Nie obchodzi ich, że to przydarzyło się mojemu synowi – że potencjalnie naraziło go to na niebezpieczeństwo i nie zależy im na wymianie – mówi Mejoule, powstrzymując łzy – To po prostu mówi mi, że nie jestem cenionym klientem.
Mejoule powiedziała, że na razie pozostanie przy telefonach Google, ponieważ ma podpisaną umowę, ale zamierza zachować większą ostrożność w kwestii baterii w telefonach komórkowych.
Przedstawiciele Cineplex poinformowali, że w poniedziałek zamknęli kino, w którym doszło do pożaru, ale następnego dnia zostało ono otwarte jak zwykle.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
Cambridge Fire udostępniło więcej wskazówek dotyczących bezpieczeństwa akumulatorów:
- Sprawdź, czy w akumulatorach nie występują oznaki uszkodzeń, np. wybrzuszenia, przecieki lub nienaturalne nagrzewanie się podczas ładowania.
- Zawsze używaj ładowarki dostarczonej przez producenta, aby zapobiec przeładowaniu. Używaj wyłącznie zatwierdzonych kabli ładujących, które są kompatybilne z baterią.
- Nie wystawiaj baterii na działanie wysokiej temperatury lub bezpośredniego światła słonecznego. Unikaj ekstremalnie niskich temperatur.
- Przechowuj baterie w chłodnym i suchym miejscu, z dala od materiałów łatwopalnych.
- Należy stosować się do wszystkich wskazówek dotyczących użytkowania i instrukcji bezpieczeństwa dostarczonych przez producenta.
- Postępuj zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi bezpiecznej utylizacji baterii litowo-jonowych. Nigdy nie wyrzucaj ich do śmieci.
- Zawsze należy używać baterii przeznaczonych do danego urządzenia i sprzętu.
- Nigdy nie pozostawiaj urządzeń podłączonych do gniazdka, gdy są w pełni naładowane.
- Nigdy nie ładuj urządzeń pod poduszką, na łóżku lub na kanapie.
Na podst. CTV News