Ogólnokrajowy paraliż kolei – pracownicy zablokowali dwie główne kanadyjskie linie kolejowe
Ogólnokrajowy paraliż kolei – pracownicy zablokowali dwie główne kanadyjskie linie kolejowe
Po raz pierwszy w Kanadzie ruch towarowy na dwóch największych liniach kolejowych jednocześnie został zatrzymany, grożąc zakłóceniem łańcuchów dostaw, które wciąż nie pokonały problemów związanych z pandemią i strajkiem portowym w zeszłym roku.
W kulminacji miesięcy coraz bardziej zaciętych negocjacji, Canadian National Railway Co. i Canadian Pacific Kansas City Ltd. zostały zablokowane przez 9,300 inżynierów, konduktorów i pracowników stoczni po tym, jak strony nie zgodziły się na nowy kontrakt przed upływem północy.
Konferencja Teamsters Canada Rail zaczęła publikować w mediach społecznościowych zdjęcia pracowników od Halifaksu po Vancouver, którzy ustawiają linie pikiet.
Impas ma również wpływ na dziesiątki tysięcy osób dojeżdżających do pracy w Toronto, Montrealu i Vancouver, których linie biegną po torach należących do CPKC. Pociągi pasażerskie nie mogą poruszać się po tych torach bez strajkujących kontrolerów ruchu, którzy mogliby nimi sterować.
Presja ze strony grup branżowych i rządu na rozwiązanie impasu negocjacyjnego narastała od tygodni, a wezwania do wypracowania rozwiązania prawdopodobnie wzrosną jeszcze bardziej teraz, gdy rozpoczął się przestój w pracy.
Według Kanadyjskiego Stowarzyszenia Kolei (Railway Association of Canada), każdego dnia firmy przewożą towary o łącznej wartości 1 miliarda dolarów. Wiele transportów zostało prewencyjnie zatrzymanych, aby uniknąć utknięcia ładunku.
Strony negocjowały do późnych godzin nocnych w środę w hotelach w Montrealu i Calgary, zanim rozmowy zostały zerwane krótko przed północą. Każda ze stron oskarżyła drugą o brak poważnych negocjacji.
„Koleje nie dbają o rolników, małe firmy, łańcuchy dostaw czy własnych pracowników. Ich jedynym celem jest zwiększenie zysków, nawet jeśli oznacza to zagrożenie dla całej gospodarki” – stwierdził przewodniczący Teamsters Paul Boucher w oświadczeniu wydanym w czwartek wczesnym rankiem.
Negocjacje odbywały się w oddzielnych podgrupach między każdą firmą a związkiem zawodowym Teamsters, który reprezentuje 6000 pracowników CN i 3300 pracowników CPKC.
CN stwierdziło, że negocjowało w dobrej wierze przez ostatnie dziewięć miesięcy. „Firma konsekwentnie proponowała poważne oferty, z lepszym wynagrodzeniem, lepszym czasem na odpoczynek i bardziej przewidywalnymi harmonogramami pracy. Teamsters nie wykazali żadnej pilności ani chęci osiągnięcia porozumienia, które byłoby dobre dla pracowników, firmy i gospodarki” – stwierdziła CN.
CPKC wezwał do wiążącego arbitrażu, mówiąc, że związek przedstawił „nierealistyczne żądania”.
Grupy biznesowe zażądały również, aby rząd wkroczył do akcji, narzucając wiążący arbitraż i zakazując strajków i blokad w trakcie trwania procesu.
Premier Justin Trudeau wezwał w środę obie strony do wypracowania porozumienia przy stole negocjacyjnym.
Dotknięte branże obejmują rolnictwo, górnictwo, energetykę, handel detaliczny, motoryzację i budownictwo. Amerykańskie koleje również musiały zawrócić przesyłki kierowane do Kanady.
Nadawcy na południe od granicy również polegają na dwóch głównych kanadyjskich liniach kolejowych, których tory biegną do Zatoki Meksykańskiej, a w przypadku CPKC do kilku meksykańskich portów.
W międzyczasie kanadyjskie porty obawiają się, że kontenery będą gromadzić się w dokach, gdy ładunek pozostanie nieruszony, powodując zatory na całej linii i skłaniając niektórych przewoźników do zmiany trasy do terminali w USA.
Ponad 32,000 osób dojeżdżających do pracy koleją w Toronto, Montrealu i Vancouver również będzie musiało znaleźć nowe trasy do biura.
Linie dotknięte potencjalnym przestojem w pracy to West Coast Express firmy TransLink w rejonie Vancouver, linia Milton firmy Metrolinx i stacja GO Hamilton na linii Lakeshore w Greater Toronto Area oraz linie Candiac, Saint-Jérôme i Vaudreuil/Hudson firmy Exo w rejonie Montrealu.