Zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów w szkołach w Ontario
Zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów w szkołach w Ontario
Gdy dzieci z Ontario powrócą po wakacjach w przyszłym tygodniu do szkoły, będą musiały się przyzwyczaić do dużej dla nich zmiany – braku telefonów.
Jednakże nauczyciele wciąż czekają na informacje od prowincyjnego ministra oświaty na temat sposobu egzekwowania tej polityki.
– Ministerstwo ustala zasady. Są one naprawdę dość szerokie i po prostu nie wiem, jak to się stanie we wtorek po Dniu Pracy – powiedziała Karen Littlewood, prezes Ontario Secondary School Teachers’ Federation (OSSTF).
W kwietniu prowincja ogłosiła, że uczniowie do 6 klasy muszą odłożyć swoje telefony komórkowe na cały dzień szkolny, podczas gdy dzieci z klas 7-12 będą mogły korzystać ze swoich telefonów tylko między zajęciami lub w czasie lunchu. Nie będzie można z nich korzystać w czasie zajęć.
Za wdrożenie i egzekwowanie przepisów odpowiadać będą lokalne rady szkolne.
Dziennikarze CityNews skontaktowali się z obiema radami Toronto, publiczną i katolicką. Toronto Catholic District School Board (TCDSB) przesłało swoją nową politykę dotyczącą urządzeń. Część dyrektywy, która jest zgodna z przepisami prowincji, obejmuje:
- Jeśli nauczyciel zauważy nieautoryzowane urządzenie ucznia w ciągu dnia szkolnego/czasu zajęć, poinstruuje ucznia, aby schował urządzenie poza zasięgiem wzroku. Jeśli uczeń nie zastosuje się do polecenia, zostanie wysłany do gabinetu dyrektora.
- W przypadku ucznia, który nie stosuje się do polecenia nauczyciela, aby umieścić urządzenie poza zasięgiem wzroku, dyrektor szkoły skorzysta ze swojego uznania i rozważy szereg reakcji, aby zająć się zachowaniem ucznia. Reakcja musi być zgodna z prowincyjnymi wytycznymi dotyczącymi progresywnej dyscypliny.
Toronto District School Board poinformowało, że finalizuje swoją politykę dotyczącą personelu i że zostanie ona przekazana dyrektorom we wtorek. Dodają, że wdrożą wytyczne Ministerstwa.
Eksperci twierdzą, że początkowe wdrożenie może być nieco trudne.
– Infrastruktura, która to obsługuje, taka jak torby, szafki czy miejsce do przechowywania telefonów, nie została wdrożona w sposób spójny w całej szkole. Dlatego myślę, że na początku roku szkolnego prawdopodobnie pojawi się trochę tarcia – powiedział Sam Andrey, dyrektor zarządzający na Toronto Metropolitan University (TMU).
Istnieją również obawy, że dzieci znajdą sposoby na obejście zakazu, w tym na dostęp do mediów społecznościowych za pośrednictwem laptopów, które stają się coraz powszechniejsze w szkołach.
– Jeśli używają laptopów lub innych urządzeń podłączonych do Internetu. Musi być podłączony nie do ich planu danych, ale do sieci Wi-Fi zarządu, który filtruje takie rzeczy jak media społecznościowe – powiedział Andrey.
Niektórzy nauczyciele twierdzą, że nadal istnieją pewne niejasności, co oznacza, że gdy zabrzmi pierwszy w roku szkolnym dzwonek, może minąć kilka tygodni, zanim uczniowie przyzwyczają się do wyłączania telefonów w trakcie lekcji.
– Ciekawe będzie zobaczyć, co się stanie z tą polityką i czy ktoś w ministerstwie będzie się jej przyglądał, aby upewnić się, czy praktyka jest zgodna z memorandum politycznym – powiedziała Littlewood.
Rzeczniczka minister edukacji Jill Dunlop odpowiedziała na prośbę mediów o komentarz. Edyta McKay, przekazała następujące oświadczenie:
„Nasz rząd usuwa rozpraszacze (uwagi) w ontaryjskich szkołach wprowadzając zdecydowany zakaz używania telefonów komórkowych w klasach w całej prowincji. Wspierane kwotą 17 milionów dolarów na kompleksowe wsparcie zdrowia psychicznego i uzależnień, nasze ministerstwo wydało wytyczne dla rad szkolnych przed wakacjami letnimi, aby zapewnić, że uczniowie, rodzice i nauczyciele będą dobrze przygotowani na zaostrzone standardy kodeksu postępowania prowincji, które wejdą w życie we wrześniu. Właśnie dziś rozpoczęliśmy nową kampanię edukacyjną, aby wesprzeć zapobieganie uzależnieniom i zwiększyć świadomość zasad dotyczących wapowania (palenia elektronicznych papierosów) i używania telefonów komórkowych we wszystkich szkołach. Ministerstwo utworzyło również grupę zadaniową składającą się z partnerów edukacyjnych, rodziców, uczniów i ekspertów ds. zdrowia, aby wesprzeć wdrażanie nowych standardów. Grupa ta będzie nadal spotykać się przez cały rok szkolny”.
Na podst. CityNews