Zagraniczni studenci będą mogli pracować 24 godziny tygodniowo
Zagraniczni studenci będą mogli pracować 24 godziny tygodniowo
Studenci zagraniczni będą mogli pracować 24 godziny tygodniowo, a nowe przepisy będą „bardzo trudne i stresujące” z uwagi na wysokie koszty utrzymania w Toronto – mówią sami zainteresowani.
Studenci zagraniczni w Toronto zostaną negatywnie dotknięci nowym federalnym przepisem, który mówi, że mogą pracować do 24 godzin tygodniowo poza kampusem, w trakcie roku akademickiego. Zgodnie z informacjami rządu federalnego nowe przepisy mają wejść w życie w tym miesiącu,
Minister ds. imigracji Marc Miller powiedział, że nowy limit zapewni studentom zagranicznym możliwość skupienia się na nauce, pozostawiając jednocześnie możliwość pracy.
Podczas pandemii COVID-19 rząd liberalny tymczasowo zniósł 20-godzinny limit godzin pracy dla studentów zagranicznych, aby złagodzić niedobory siły roboczej, ale te regulacje wygasły 30 kwietnia. „Studenci, którzy chcą tu przyjechać, muszą zdać sobie sprawę, że mogą pracować tylko 24 godziny, aby pokryć część swoich kosztów utrzymania lub przywieźć zasoby materialne, które im na to pozwolą” — powiedział Miller 29 kwietnia.
W lecie, podczas przerwy w nauce, rząd federalny pozwolił studentom pracować 40 godzin lub więcej tygodniowo, ale ograniczył tych, którzy uczęszczają na programy stacjonarne, do 20 godzin tygodniowo. „Po okresie konsultacji i regulacji czas ten zostanie zwiększony do 24 godzin we wrześniu” — dodał Miller.
Neeva Phatarphekar, studentka zagraniczna w Toronto, która do niedawna pracowała 40 godzin tygodniowo, powiedziała, że limit utrudni studentom zagranicznym pokrycie swoich wydatków. Dziewczyna już ograniczyła swoje wydatki, aby poradzić sobie z nowym przepisem. Dotychczas studiowała na kierunku public relations na York University, ale teraz chce studiować zarządzanie marką w Seneca College. „To będzie trudne z czynszem w Toronto, zakupami spożywczymi, jedzeniem na mieście ze znajomymi i podróżami. Muszę o tym wszystkim myśleć”, powiedziała. „To będzie super trudne i stresujące”.
Phatarphekar powiedziała, że przeprowadziła się z dwójką znajomych do mieszkania z domu szeregowego, aby zaoszczędzić na czynszu, i ogranicza zakupy spożywcze i jedzenie na mieście. Nowe przepisy oznaczają również, że nie może szukać pracy na pełen etat, a właśnie praca na pełen etat zapewniała jej dotychczas względną stabilność finansową.
Studentka zdaje sobie sprawę z tego, że nie będzie żyła tak wygodnie jak wcześniej. „Czuję, że jeśli będę miała takie wsparcie finansowe, będę mogła lepiej się uczyć, ponieważ nie będę się stresować tym, jak zapłacę czynsz lub jak przeżyję, czy zdobędę jedzenie”, powiedziała.
Deepa Mattoo, dyrektor wykonawczy i prawnik w Barbra Schlifer Commemorative Clinic, która pomaga studentom zagranicznym, którzy doświadczyli przemocy ze względu na płeć, powiedziała, że studenci zagraniczni pracują, ponieważ muszą pracować. „Nie każdy student może sobie pozwolić na naukę bez dodatkowego dochodu. W każdej strukturze trzeba mieć ramy kapitałowe” — powiedziała.
Moshe Lander, profesor ekonomii na Concordia University w Montrealu, twierdzi jednak, że studiowanie na poziomie podyplomowym wymaga czasu, a 24 godziny to znaczna część czasu zabranego z tygodnia, którą można by wykorzystać na naukę. „Jako wykładowca mam pewne wątpliwości, czy 24 godziny nadal oznaczają, że można dobrze skupić się na swoich kursach i nauce” — powiedział. „Który student nie wybierze pieniędzy zamiast nauki? A więc, to tylko osłabi edukację na poziomie podyplomowym. To trochę dewaluuje edukację, trochę dewaluuje stopnie naukowe”.
W komunikacie prasowym z 29 kwietnia Immigration, Refugees and Citizenship Canada stwierdziło: „Podczas opracowywania tej zmiany przyjrzeliśmy się potrzebom studentów, polityce w innych krajach, a także badaniom, które wykazały, że im więcej student pracuje podczas nauki, tym gorsze są wyniki w nauce. Utrzymuje to również odpowiednią równowagę, dzięki czemu studenci mają możliwość pracy bez narażania wyników w nauce”.
Tego samego dnia Miller powiedział: „Musimy wspierać studentów zagranicznych i upewnić się, że są przygotowani do sukcesu i że tutaj mają zapewnione odpowiednie warunki do nauki”.