Odra staje się w Kanadzie coraz większym problemem
Odra staje się w Kanadzie coraz większym problemem
- Podczas pandemii liczba zachorowań na odrę w Kanadzie spadła niemal do zera rocznie. Według eksperta ds. chorób zakaźnych nasila się niechęć do szczepień
W 2023 r. w Kanadzie było tylko 12 przypadków odry, ale w tym roku było ich już 81. Rosnące przypadki i spadająca liczba szczepień są powodem do niepokoju, stwierdziła dr Susy Hota, kierownik wydziału chorób zakaźnych i dyrektor medyczny zapobiegania i kontroli infekcji w University Health Network w Toronto. „Jedną z tendencji, którą zauważamy zwłaszcza od czasu pandemii, jest wzrost niechęci do przyjmowania szczepionek, które zwykle podajemy w dzieciństwie” – stwierdziła Hota.
Hota powiedziała CTVNews.ca w środowym wywiadzie, że po powszechnych szczepieniach odra została zasadniczo wyeliminowana w Kanadzie w 1998 r. Przypadki pojawiające się w Kanadzie prawie zawsze wynikają z podróży do innego kraju, ale wraz ze wzrostem liczby przypadków zaczyna się to zmieniać. „Zaczniemy tu i ówdzie dostrzegać inne przypadki, których nie można bezpośrednio powiązać z podróżami” – powiedział. „I tego właśnie chcemy uniknąć, ponieważ staje się to bardzo, bardzo skomplikowane, gdy zdarzają się sporadyczne przypadki, których się nie spodziewałeś”.
Hota twierdzi, że celem powinno być pełne zaszczepienie co najmniej 95 procent populacji przeciwko odrze, co oznacza jedną dawkę dla małych dzieci i dwie dawki dla dzieci w wieku szkolnym. Jednak w Kanadzie liczby te są niewystarczające. Najnowsze dane dostępne z badania National Childhood Immunization Coverage Survey 2021 szacują, że 91,6 procent dwulatków otrzymało szczepionkę przeciwko odrze, ale odsetek ten wynosi tylko 79,2 procent w przypadku siedmioletnich dzieci, które otrzymały obie dawki.
Hota twierdzi, że jest to bardziej niepokojące dla społeczności, w których wskaźnik szczepień jest jeszcze niższy, a które jej zdaniem są szczególnie narażone na wybuchy tej wysoce zaraźliwej choroby.
„Po zaimportowaniu przypadku do tej grupy może on dość łatwo się rozprzestrzenić, ponieważ jeśli jesteś podatny na odrę i jesteś na nią narażony, masz 90% szans na zarażenie się tą chorobą” – powiedział.
Odra w Ameryce Północnej
W związku z trwającą epidemią odry w Oregonie urzędnicy służby zdrowia wzywają rodziców do zaszczepienia swoich dzieci, gdy wrócą do szkoły. Jest to najgorsza epidemia w tym stanie od ponad 30 lat, a w całych Stanach Zjednoczonych w tym roku odnotowano 236 przypadków odry w porównaniu z zaledwie 59 w 2023 r.
Według danych Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego i Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób, w tym roku liczba zachorowań na odrę w Kanadzie była jeszcze większa – liczba przypadków na mieszkańca była około trzy razy większa niż w Stanach Zjednoczonych. Podczas pandemii w Kanadzie nie odnotowano prawie żadnych przypadków odry, ale wraz ze złagodzeniem ograniczeń w podróżowaniu w kraju ponownie zaczęły pojawiać się infekcje.
Jeden z takich przypadków zakończył się śmiercią małego dziecka w Ontario, co stanowi pierwszą śmierć odnotowaną w tej prowincji od rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w 1989 r.
Przed latami sześćdziesiątymi XX wieku liczba przypadków odry rutynowo przekraczała 500 na 100 000 osób, a w latach siedemdziesiątych XX wieku, kiedy wprowadzono jednodawkową szczepionkę MMR, liczba ta spadła około dziesięciokrotnie. Po wprowadzeniu w latach 90. szczepionki dwudawkowej odsetek ten spadł praktycznie do zera. Hota twierdzi, że najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się odry, jest zapoznanie się z wytycznymi dotyczącymi szczepień dzieci.
„Ważne jest, aby dzieci zostały zaszczepione tak szybko, jak to możliwe” – mówi Hota. „Dzieci są bardziej narażone na powikłania odry i tego właśnie chcemy uniknąć”. Uważa, że dzieci, które w czasie pandemii nie otrzymały rutynowej szczepionki, powinny to nadrobić. A każdy, kto nie jest pewien swojego stanu zdrowia, powinien skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza przed podróżą.
Według Public Health Canada, poza charakterystyczną wysypką, wczesne objawy obejmują „gorączkę, złe samopoczucie, kaszel, nieżyt nosa i zapalenie spojówek”. Hota twierdzi, że każda osoba, która odwiedza inny kraj i wraca z objawami, powinna skontaktować się ze swoim lekarzem przed udaniem się do kliniki lub szpitala. „Do tych sporadycznych przypadków dochodzi podczas podróży i naprawdę chcemy uniknąć możliwości, że doprowadzi to do dodatkowych przypadków”.
Ta strona została zaimportowana z El Popular