Toyota zmniejsza produkcję samochodów elektrycznych
Toyota zmniejsza produkcję samochodów elektrycznych
– Rząd Japonii przeznaczy 2.2 miliarda dolarów na dotowanie produkcji akumulatorów w kraju. Skorzystają na tym takie koncerny samochodowe, jak Toyota, Nissan i Mazda.
Toyota obniżyła swój globalny cel w zakresie produkcji samochodów elektrycznych do 2026 r. o jedną trzecią. Tym samym japońska firma planuje w ciągu najbliższych dwóch lat wyprodukować milion pojazdów tego typu i staje się kolejnym producentem samochodów, który modyfikuje swoje cele produkcyjne i sprzedażowe w zakresie pojazdów elektrycznych .
Wcześniej w tym tygodniu Volvo wskazywało, że rezygnuje z celu, jakim jest sprzedaż wyłącznie samochodów elektrycznych w 2030 r. Zamiast tego oczekuje, że do tego czasu od 90% do 100% jego dostaw będą stanowić samochody zelektryfikowane, włączając w to hybrydy typu plug-in. Kolejną firmą, która w ostatnich miesiącach również zmieniła swój cel dotyczący pojazdów elektrycznych, jest Mercedes-Benz, który do 2030 r. chce, aby połowa jego sprzedaży stanowiły samochody zelektryfikowane, choć początkowo cel ten wyznaczał na rok 2025.
Ze swojej strony główny światowy konkurent Toyoty, grupa Volkswagen, pogrążyła się w poważnym kryzysie, ponieważ jej sprzedaż gwałtownie spadła. Firma rozważa nawet zamknięcie dwóch fabryk w Niemczech , co jest czymś bezprecedensowym w historii niemieckiego koncernu samochodowego.
Równolegle z ogłoszeniem Toyoty japoński rząd przeznaczy 2.2 miliarda dolarów na subsydiowanie produkcji akumulatorów w kraju. Środek, w ramach którego planuje się wesprzeć do 12 projektów dotyczących akumulatorów oraz komponentów, materiałów i sprzętu produkcyjnego, jak powiedział w piątek Minister Gospodarki, Handlu i Przemysłu Ken Saito, posłuży zwiększeniu krajowej zdolności produkcyjnej akumulatorów o 50%, do 120 GWh.
Z kolei Toyota poinformowała, że rząd Japonii wyraził zgodę na jej projekt produkcji akumulatorów nowej generacji, tzw. akumulatorów półprzewodnikowych. Firma zapewnia, że rozpoczęcie produkcji zaplanowano na rok 2026. Technologia ta, nad którą pracują firmy z całego świata, jak amerykańska firma Factorial czy chińska firma WeLion, obiecuje zwiększyć autonomię pojazdów elektrycznych, obniżyć cenę akumulatorów i wydłużyć ich żywotność.