Kanada nakłada embargo na broń dla Izraela
Kanada nakłada embargo na broń dla Izraela
Minister spraw zagranicznych Melanie Joly powiedziała we wtorek, że broń wyprodukowana w Kanadzie nie będzie mogła docierać do Strefy Gazy.
Jej komentarz pojawił się kilka tygodni po tym, jak USA ogłosiły plany wysłania do Izraela amunicji wyprodukowanej w Quebecu. Krótko po tym Global Affairs Canada poinformowało agencję Canadian Press, że „nie będzie spekulować na temat możliwej sprzedaży zagranicznej broni”.
Jednak we wtorek, podczas spotkania frakcji liberalnej w Nanaimo w Kolumbii Brytyjskiej, Joly powiedziała reporterom, że broń wyprodukowana w Kanadzie nie zostanie wysłana do Gazy.
– Nie pozwolimy, aby jakakolwiek forma broni lub jej części została wysłana do Gazy, kropka – powiedziała Joly – Skąd i kto ją wysyła nie ma znaczenia.
W ramach niedawnej proponowanej sprzedaży broni do Izraela Departament Stanu USA zatwierdził zakup 50 tysięcy nabojów moździerzowych z zapalnikami wyprodukowanymi w Quebecu. Maksymalny koszt sprzedaży ustalono na 61,1 mln USD, około 83 mln CAD, a dostawy mają rozpocząć się w 2026 roku.
W ogłoszeniu opublikowanym przez Stany Zjednoczone 13 sierpnia jako „głównego wykonawcę” wymieniono firmę General Dynamics Ordnance and Tactical Systems Inc. z siedzibą w miejscowości Repentigny, na wschód od Montrealu.
Firma nie sprecyzowała, jaką rolę odgrywa w sprzedaży, ani nie odpowiedziała na krytykę, że jest to sprzeczne z polityką rządu, jakim jest ograniczenie sprzedaży nowej broni do Izraela. Zamiast tego firma skierowała pytania do armii USA, która potwierdziła prośbę, ale nie odpowiedziała w wyznaczonym terminie.
W marcu Liberałowie przyłączyli się do Partii Nowych Demokratów (NDP), by przegłosować wniosek o wstrzymanie autoryzacji eksportu broni do Izraela, choć zezwolenia zatwierdzone w poprzednich miesiącach są nadal ważne.
Jednak Joly powiedziała we wtorek, że polityka Ottawy zakłada, iż broń i komponenty wyprodukowane w Kanadzie nie mogą być używane w Strefie Gazy, bez względu na sposób ich wysłania do Izraela.
W styczniu Ottawa przestała wydawać nowe pozwolenia na broń dla Izraela, zezwalając jednocześnie na utrzymanie zatwierdzonych pozwoleń.
– W związku z tym zawiesiłem tego lata około 30 istniejących pozwoleń kanadyjskich firm i zadajemy tym firmom pytania – powiedział Joly.
Według dokumentu przedłożonego komisji spraw zagranicznych przez Global Affairs Canada (stan na 3 lipca), szacunkowa wartość zatwierdzonego eksportu sprzętu wojskowego do Izraela wyniosła maksymalnie 136 milionów dolarów.
W dokumencie wymieniono wszystkie 210 ważnych w tamtym momencie zezwoleń, opiewających na maksymalną kwotę 154,8 mln dolarów, z czego 18 mln dolarów zostało już wysłane do różnych klientów publicznych i prywatnych w Izraelu.
National Council of Canadian Muslims wezwała Ottawę do zablokowania proponowanej sprzedaży do USA. Główne grupy społeczeństwa obywatelskiego wezwały Ottawę do rozszerzenia ograniczeń na eksport broni do Izraela do całkowitego zakazu.
We wniosku wskazano na możliwe naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego w Strefie Gazy.
„Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni Izrael zaatakował co najmniej siedem szkół. Te ataki uzupwłniają długą listę szkół, szpitali, obozów dla uchodźców i miejsc kultu, które ucierpiały od października – wiele z nich jest przepełnionych przesiedlonymi cywilami szukającymi schronienia przed przemocą” – czytamy we wspólnym liście z 3 września, podpisanym przez 20 organizacji, w tym Save the Children i Mennonite Central Committee – „Kanada nie może eksportować broni, jeśli jej transfery miałyby być wykorzystane do popełnienia poważnych przestępstw na mocy prawa międzynarodowego, w tym nieproporcjonalnych i nieuporządkowanych ataków”.
Izrael upiera się, że próbuje rozgromić Hamas i atakuje tylko cywilną infrastrukturę, w której przebywają członkowie tej grupy, choć w liście twierdzi się, że Organizacja Narodów Zjednoczonych znalazła „dobrze udokumentowany wzorzec (międzynarodowego prawa humanitarnego) i naruszeń praw człowieka przez Izrael w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu”.
Mona Abuamara, ambasador Palestyny w Kanadzie powiedziała, że zapytała Global Affairs Canada, ile sprzętu wojskowego trafia do Izraela, ale nie otrzymała jasnych odpowiedzi na temat tego, co jest eksportowane na podstawie zezwoleń wydanych kilka miesięcy temu lub poprzez inne kraje.
– Te rzeczy nie są tak jasne, jak powinny być, ponieważ decyzje podejmowane są w tajemnicy – powiedziała w niedawnym wywiadzie – Przyjmuję to, co mówi mi kanadyjski rząd. Czekam, aż te doniesienia się potwierdzą. I mam nadzieję, że się nie potwierdzą – powiedziała o proponowanej sprzedaży amunicji z Quebecu przez Stany Zjednoczone.
Ministerstwo Global Affairs Canada nie odpowiedziało na pytanie, czy Abuamara rzetelnie przekazała treść rozmów z departamentem.
Liberalna parlamentarzystka Salma Zahid napisała w mediach społecznościowych, że jej partia „musi zablokować tę transparentną próbę obejścia embarga na broń, do którego zobowiązał się nasz rząd” i wprowadzić „prawdziwe embargo na broń” dla Izraela.
Na podst. Canadian Press