Meksyk zatwierdza kontrowersyjną reformę sądownictwa, która uzależnia wybór sędziów od głosowania powszechnego
Meksyk zatwierdza kontrowersyjną reformę sądownictwa, która uzależnia wybór sędziów od głosowania powszechnego
Po północy, już 11 września 2024 r., Morenie, partii rządzącej Meksykiem przytłaczającą większością głosów, udało się przeprowadzić jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian w konstytucji, która ma na celu zmianę wymiaru sprawiedliwości.
Żaden kraj na świecie wielkości Meksyku nie wybrał dotychczas swoich sędziów w głosowaniu powszechnym, co jest kamieniem węgielnym nowelizacji. Reforma konstytucyjna, którą prezydent Andrés Manuel López Obrador realizował w ostatnim roku swojej kadencji i którą dokonał niecały miesiąc po oddaniu władzy na rzecz swojej następczyni Claudii Sheinbaum, która jednoznacznie poparła nowelizację.
Propozycja w końcu została przyjęta pomimo ogromnej presji i ostrzeżeń wydawanych na przestrzeni miesięcy. Peso meksykańskie straciło na wartości ze względu na niepewność inwestorów, którzy obawiają się utraty niezależności sądownictwa od władzy wykonawczej. Rząd Stanów Zjednoczonych również skrytykował ustawę.
Nowelizacja została przyjęta pod koniec niezwykle burzliwej sesji, która wiązała się z nagłą zmianą siedziby parlamentu, w związku z wtargnięciem setek protestujących na posiedzenie plenarne obwodu legislacyjnego. Od samego początku, nie mówiąc już o ostatnich dniach, w szeregach opozycji pojawiały się oskarżenia o stosowanie przymusu, szantażu i zdrady.