Zadziwiające odkrycie w Nazca ponad 300 geoglifów odkrytych przy pomocy sztucznej inteligencji
Zadziwiające odkrycie w Nazca ponad 300 geoglifów odkrytych przy pomocy sztucznej inteligencji
Zespół badaczy odkrył 303 nowe geoglify na peruwiańskiej pustyni Nazca, co niemal podwoiło znaną liczbę tych tajemniczych tworów, które mają ponad 2000 lat.
„Wykorzystanie sztucznej inteligencji w badaniach umożliwiło nam szybsze i dokładniejsze mapowanie rozmieszczenia geoglifów” – powiedział japoński archeolog Masato Sakai z Uniwersytetu Yamagata, prezentując w tym tygodniu w Lime wyniki odkryć.
Wśród odkrytych postaci znajdują się geoglify typu reliefowego, które przedstawiają humanoidy, pozbawione głów głowy i zwierzęta domowe, w przeciwieństwie do tradycyjnych geoglifów utworzonych z linii o dużej skali, które zwykle przedstawiają dzikie zwierzęta.
Naukowcy wyjaśnili, że aby odkryć te 303 formacje, przeanalizowano ogromną ilość danych obrazów geoprzestrzennych uzyskanych z samolotów w celu zidentyfikowania obszarów priorytetowych z prawdopodobnymi geoglifami do badań terenowych.
Odkrycia nowych rysunków dokonano w ciągu zaledwie sześciu miesięcy, podczas gdy poprzednie odkrycia trwały kilka dekad.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) należącym do Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych.
Słynne Linie Nazca, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, mają kształt figur geometrycznych i zwierząt, które można podziwiać jedynie z nieba.
Pierwsze geoglify odnaleziono w 1927 roku na tym tajemniczym obszarze położonym około 400 kilometrów na południe od Limy.
Naukowcy szacują, że mieszkańcy cywilizacji Nazca zamieszkiwali ten obszar od 200 r. p.n.e. do 700 r. n.e.
Ta strona została zaimportowana z El Popular