10 mln dolarów pomocy humanitarnej dla Libanu i przygotowania do ewakuacji Kanadyjczyków
10 mln dolarów pomocy humanitarnej dla Libanu i przygotowania do ewakuacji Kanadyjczyków
Kanada wyasygnowała 10 milionów dolarów na pomoc humanitarną dla ludności cywilnej w Libanie, gdzie trwa ostry konflikt między Izraelem a Hezbollahem.
Minister rozwoju międzynarodowego Ahmed Hussen ogłosił w sobotę w komunikacie prasowym, że środki te zostaną przeznaczone na takie cele, jak żywność, woda i opieka zdrowotna w nagłych wypadkach, w tym opieka zdrowotna w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Jak podano w komunikacie, środki te stanowią uzupełnienie 10 milionów dolarów już przyznanych na kryzys w Libanie przez Centralny Fundusz Reagowania Kryzysowego ONZ, którego Kanada jest darczyńcą.
Hezbollah, uważany przez Kanadę za organizację terrorystyczną, potwierdził w sobotę, że jego przywódca i jeden z członków założycieli zginął w izraelskim ataku lotniczym na południowe przedmieścia Bejrutu.
Izrael zapowiedział nasilenie presji na Hezbollah, dopóki organizacja ta nie zaprzestanie ataków, w wyniku których dziesiątki tysięcy Izraelczyków musiało opuścić społeczności mieszkające w pobliżu granicy z Libanem.
W komunikacie prasowym, w którym ogłoszono pomoc humanitarną Kanady, zaapelowano również o natychmiastowe 21-dniowe zawieszenie broni na granicy libańsko-izraelskiej.
„Dzięki ogłoszonemu dziś finansowaniu partnerzy Kanady będą mogli zwiększyć swoje wysiłki, aby pomóc ludziom w pilnej potrzebie” – napisał Hussen w komunikacie prasowym – „Wzywamy do zakończenia przemocy w Libanie i do tego, aby wszystkie strony chroniły cywilów i pracowników humanitarnych przed krzywdą i przestrzegały swoich zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego”.
Hezbollah rozpoczął ostrzał rakietowy Izraela w ramach wsparcia dla Strefy Gazy 8 października, dzień po tym, jak bojownicy Hamasu przeprowadzili bezprecedensowy atak na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, a 250 zostało porwanych.
W komunikacie podano, że Kanada nadal monitoruje sytuację w Libanie i pozostaje w ścisłym kontakcie z partnerami humanitarnymi, aby oceniać i reagować na zmieniające się potrzeby.
„Kanada solidaryzuje się z mieszkańcami Libanu dotkniętymi tym konfliktem i zobowiązujemy się do pomocy w zapewnieniu im potrzebnej pomocy humanitarnej” – oświadczyła minister spraw zagranicznych Mélanie Joly w komunikacie prasowym.
Przygotowania do ewakuacji Kanadyjczyków
Minister obrony Bill Blair poinformował, że w pobliżu Libanu znajduje się okręt oraz 150 dodatkowych członków Kanadyjskich Sił Zbrojnych, gotowych do ewakuacji uwięzionych Kanadyjczyków, jeśli w regionie będzie tego wymagać dalsza przemoc.
– Ministerstwo Spraw Zagranicznych (Global Affairs Canada – GAC) pracuje również w ciągu najbliższych kilku dni nad „inną, komercyjną opcją obejmującą samolot czarterowy – powiedział Blair.
– To skalowalna odpowiedź, którą wdrażamy – wyjaśnił Blair w wywiadzie dla stacji CTV News – Wiemy, że niektórzy ludzie mogą potrzebować jedynie pomocy, aby dotrzeć do miejsca wyjścia, lotniska lub portu, i jesteśmy przygotowani, aby zapewnić odlot z pomocą wojska.
Dalsza eskalacja konfliktu między Izraelem a bojową grupą Hezbollah budzi obawy o rozszerzenie wojny w regionie. Jednak wezwania do zawieszenia broni najwyraźniej nie odnoszą skutku, a premier Izraela Beniamin Netanjahu w piątek również powiedział ONZ, że Izrael będzie kontynuował ataki na Hezbollah z całą mocą.
Na podst. Canadian Press