Kobiety żądają dostępu do diakonatu
Kobiety żądają dostępu do diakonatu
Wiele kobiet wyraziło swoje niezadowolenie po ogłoszeniu na Synodzie, że kobiety nie będą miały dostępu do diakonatu. Od dłuższego czasu trwały dyskusje na temat dopuszczenia kobiet do posług kapłańskich, a niektóre grupy wręcz żądały tego od Kościoła.
Na kilka dni przed rozpoczęciem Synodu o synodalności, papież Franciszek spotkał się z kobietami, które walczą o możliwość otrzymania święceń kapłańskich. Jedna z uczestniczek spotkania, Casey Stanton, zaznaczyła, że Kościół ceni proces synodalny, który „pozwala wspólnie marzyć o tym, co możliwe w Kościele”. Według Stanton, jednym z tych marzeń jest „prorocki, synodalny diakonat”.
Synod o synodalności na temat diakonatu kobiet
Jednak już podczas obrad Synodu wyrażono sprzeciw wobec tego postulatu. Wyniki prac grup roboczych, które zajmowały się różnymi kwestiami procesu synodalnego, zaprezentował kard. Victor Manuel Fernandez, kierujący watykańską Dykasterią Nauki Wiary. Stwierdził on, że na podstawie wniosków dwóch grup roboczych, Magisterium Kościoła nie zgadza się na dopuszczenie kobiet do diakonatu. Zaznaczył jednak, że jego dykasteria będzie analizować relację między władzą wynikającą z sakramentów a posługami świeckimi.
Protesty „katolickich feministek”
Obecnie „katolickie feministki” planują protesty w Rzymie. Regina Franken, liderka europejskiej grupy reformistycznej Catholic Women’s Council, wyraziła rozczarowanie, stwierdzając, że Watykan nie wykazuje gotowości do poważnego zajęcia się rolą kobiet w Kościele. Franken dodała, że kobiety nie zaakceptują tego stanu rzeczy i zapowiedziała, że ich frustracja przerodzi się w „produktywną złość”, prowadząc do protestów.
Katolicka Rada Kobiet zapowiedziała szereg akcji protestacyjnych w najbliższych dniach. Przewodnicząca tej organizacji podkreśliła, że chcą ujawnić zarówno w Rzymie, jak i w mediach społecznościowych, w jaki sposób kobiety są manipulowane i marginalizowane w Kościele.
Na podst. KAI