Fala krytyki spadła na noblistkę z Korei Południowej
Fala krytyki spadła na noblistkę z Korei Południowej
„Nie bardzo wiadomo, co oprócz pochodzenia wyróżnia twórczość tych autorów” – pisze szwedzki felietonista Bjoern Wiman o Han Kang, tegorocznej laureatce Nagrody Nobla oraz o japońskim pisarzu wyróżnionym w 2017 roku. Krytyk podkreślił, że tęskni za nagradzaniem „wielkiej literatury”. Z kolei inna ekspertka zwróciła uwagę na relatywnie młody wiek koreańskiej pisarki.
– Nie wierzyłam, że południowokoreańska pisarka urodzona w 1970 roku może otrzymać Nagrodę Nobla już teraz – oceniła w Szwedzkim Radiu krytyczka literacka Lima Kalmteg, wskazując na relatywnie młody wiek kobiety.
Z kolei felietonista gazety „Dagens Nyheter” Bjoern Wiman przyznał, że choć nie ma dużo do zarzucenia twórczości Kang, to tęskni za nagradzaniem „wielkiej literatury”, na miarę największych w historii laureatów.
„Tegorocznego literackiego Nobla można porównać pod względem jakości do werdyktu z 2017 roku, gdy nagrodę otrzymał Japończyk Kazuo Ishiguro” – pisze Wiman – „W obu przypadkach nie bardzo wiadomo, co oprócz pochodzenia wyróżnia twórczość tych autorów”.
Według krytyka istnieje ryzyko, że Akademia Szwedzka będzie wyróżniać na zasadzie algorytmu, biorąc pod uwagę kwestie geograficzne oraz płci.
Noblistka
Hang Tang to pisarka z Korei Południowej. Ma 53 lata. Jest absolwentką filologii koreańskiej na Uniwersytecie Yonsei. W 1993 roku zadebiutowała jako poetka w magazynie literackim „Munhak kwa Sahoe” (Literatura i Społeczeństwo) wierszem „Seulska zima” (Sǒul ŭi kyǒul).
Komitet Noblowski docenił „jej intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”.
Jej najbardziej znanym dziełem, przetłumaczonym na wiele języków jest „Wegetarianka” wydana w 2007 roku. Powieść została nagrodzona m.in. nagrodą International Booker Prize for Fiction.
„Napisana w trzech częściach książka przedstawia gwałtowne konsekwencje, które następują, gdy jej główna bohaterka Yeong-hye odmawia poddania się normom dotyczącym przyjmowania pokarmów. Jej decyzja o niejedzeniu mięsa spotyka się z różnymi, zupełnie odmiennymi reakcjami” – czytamy na oficjalnym koncie Nagrody Nobla w serwisie X.
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury przyznawana jest przez Akademię Szwedzką od 1901 roku. W jej skład wchodzi 18 osób – m.in. pisarze, poeci historycy literatury. Nad wyłonieniem laureata pracuje Komitet Noblowski.
W 2023 roku literackiego Nobla otrzymał Norweg Jon Fosse „za jego nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz niewysłowionemu”. Rok wcześniej triumfowała Annie Ernaux z Francji.
Polacy pięciokrotnie byli nagradzani tą prestiżową nagrodą: Olga Tokarczuk (2018), Wisława Szymborska (1996), Czesław Miłosz (1980), Władysław Reymont (1924), Henryk Sienkiewicz (1905).
Na podst. PAP i Polsat News