Jak sprawić, by niepełnosprawni mogli korzystać z usług TTC?
Jak sprawić, by niepełnosprawni mogli korzystać z usług TTC?
Kierownictwo TTC zorganizowało uroczystość z okazji otwarcia nowej stacji metra Donlands, podkreślając jej przystosowanie dla osób z niepełnosprawnościami. Choć sieć metra jest dostosowywana do potrzeb niepełnostprawnych od wielu lat, pełne zakończenie wszystkich prac przewiduje się dopiero za około dwa lata.
W środę odbyła się ceremonia, podczas której przecięto wstęgę na stacji, aby uczcić instalację wind łączących poziom ulicy z peronem, montaż drzwi przesuwnych, systemów nawigacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami oraz lepsze oznakowanie. Rozbudowano również zachodnią część budynku stacji, aby pomieścić windę prowadzącą na wschodni peron linii 2 Bloor-Danforth, a także dodano drugie wejście na Dewhurst Boulevard.
– To ważny krok w kierunku zapewnienia, że każdy, bez względu na swoją sprawność, może korzystać z naszego transportu publicznego z godnością i niezależnością – powiedziała Betty Rivington-Law, współprzewodnicząca Komitetu Doradczego ds. Dostępności TTC (Advisory Committee on Accessible Transit – ACAT). Dodała również, że bariery, na które napotykali przez lata niepełnosprawni, seniorzy i rodzice z wózkami, zaczynają być likwidowane.
Stacja Donlands jest 55. stacją TTC dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Planowane jest, że stacje Castle Frank i Glencairn będą wolne od barier do końca 2024 roku.
Dostosowywanie sieci metra do potrzeb niepełnosprawnych rozpoczęto w 1990 roku, ale prace nabrały tempa po wprowadzeniu odpowiedniej ustawy (Accessibility for Ontarians with Disabilities Act – AODA) w 2005 roku. Mimo że pojazdy TTC są już dostępne, prace nad dostosowaniem stacji wciąż trwają.
Według raportu TTC z 2023 roku wiele stacji nadal ma opóźnienia w realizacji prac. Na przykład Donlands miała być ukończona rok wcześniej, a stacje Castle Frank i Glencairn również są opóźnione. Modernizacja innych stacji, takich jak King, Warden i Islington, również napotkała przeszkody, w tym problemy z wykupem gruntów.
TTC opracowało tymczasowy plan, aby spełnić wymagania ustawy AODA, który może obejmować dowożenie pasażerów do dostępnych stacji autobusami.
Greg Percy, tymczasowy dyrektor generalny TTC, wyjaśnił, że w przeszłości dostępność nie była priorytetem, ale obecnie to się zmienia. Percy podkreślił, że finansowanie nie stanowi problemu, ale złożoność prac budowlanych i dostępność wykonawców wpływają na opóźnienia.
Radna Paula Fletcher zwróciła uwagę, że modernizacja stacji metra jest o wiele trudniejszym zadaniem niż zakup nowych, dostępnych autobusów i tramwajów, ponieważ nie można zamknąć stacji na czas remontu.
Terri-Lynn Langdon, aktywistka i użytkowniczka wózka inwalidzkiego, zauważyła, że choć TTC twierdzi, iż system jest dostępny, problemy techniczne, takie jak awarie wind i zaniedbane perony, nadal utrudniają korzystanie z publicznego transportu. Langdon podkreśliła, że plan „rodziny usług” TTC, który ma na celu przyciągnięcie większej liczby użytkowników Wheel-Trans do głównego systemu transportu, nie powinien być realizowany bez pełnej dostępności.
Na podst. CityNews