Spadek liczby studentów zagranicznych prowadzi uniwersytety w Ontario do prognozy utraty przychodów w wysokości 1 miliarda dolarów w ciągu dwóch lat
Spadek liczby studentów zagranicznych prowadzi uniwersytety w Ontario do prognozy utraty przychodów w wysokości 1 miliarda dolarów w ciągu dwóch lat
W okresie 2024-2025, około 20 publicznych uczelni w Ontario przewiduje straty finansowe przekraczające 300 mln dolarów, spowodowane federalnymi ograniczeniami na przyjęcia studentów zagranicznych. Według szacunków, te obostrzenia spowodują, że uczelnie stracą prawie miliard dolarów w ciągu dwóch lat.
Rada Uniwersytetów Ontario podkreśla, że taka sytuacja zaszkodzi finansom sektora uniwersyteckiego. Na spadek liczby studiów zagranicznych zwraca uwagę również Stowarzyszenie Uniwersytetów Atlantyckich, które odnotowało spadek liczby prawie 3000 międzynarodowych studentów studiów magisterskich i licencjackich.
Steve Orsini, prezes i dyrektor generalny Rady Uniwersytetów w Ontario, wskazuje, że problem wynika z faktu, że ograniczenia dotknęły wszystkich, nie tylko tych, którzy działali niezgodnie z przepisami. Orsini podkreśla, że to wpłynęło również na jakość kształcenia.
Ograniczenia wprowadzone przez ministra imigracji Marc Millera mają na celu zahamowanie nadmiernego wzrostu liczby studentów za granicą, który potroił się w ciągu ostatniej dekady.
Orsini argumentuje, że uczelnie zwiększały liczbę studentów zagranicznych w sposób umiarkowany i odpowiedzialny, zapewniając wszystkim studentom dostęp do wsparcia.
Według nowych przepisów, każda prowincja otrzymuje pewną liczbę nowych zezwoleń na studia, które następnie dzieli między instytucje szkolnictwa policealnego, w tym uniwersytety publiczne i prywatne.
Orsini zauważa, że te zmiany wprowadziły zamieszanie i niepewność, co odbiło się na reputacji Kanady jako miejsca przyjaznego dla studentów zagranicznych.
Apeluje on do rządu o niewprowadzanie dalszych ograniczeń dla studiów licencjackich i pełne przyznawanie miejsc na studia magisterskie i doktoranckie.
Podkreśla, że sytuacja finansowa poszczególnych uczelni zależy od liczby przyjęć na jesień, kiedy to na studia zazwyczaj przybywa najwięcej studentów zagranicznych.
Orsini zwraca uwagę, że uniwersytety nie mają innej możliwości, jak tylko ograniczyć programy i usługi. Wskazuje, że finansowe trudności uniwersytetów wpłynęły już na realizację ośmiu projektów mieszkaniowych dla studentów.
Rada Uniwersytetów Ontario wzywa rząd prowincji do ochrony istniejącej liczby studentów zagranicznych na uniwersytetach przed dalszymi cięciami.