Toronto tworzy barierę dla oszukańczych eksmisji lokatorów
Toronto tworzy barierę dla oszukańczych eksmisji lokatorów
W środę obrońcy praw lokatorów odnieśli ogromne zwycięstwo, kiedy miasto Toronto ujawniło szczegóły długo oczekiwanego rozporządzenia dotyczącego tzw. „renoviction”. Ma ono zapobiegać eksmisjom pod pretekstem remontów, które mają na celu pozbycie się lokatorów, by wynająć mieszkanie po wyższej cenie. Prace nad tym rozporządzeniem trwają od 2019 roku.
– W końcu możemy się cieszyć – powiedziała Alejandra Ruiz Vargas, przewodnicząca organizacji Canada Association of Community Organizations for Reform Now (ACORN) – Zazwyczaj protestujemy lub walczymy, ale dzisiaj możemy się odprężyć. Wreszcie sprawiedliwość dotarła do Toronto, a lokatorzy w całym mieście powinni to świętować i powiedzieć: „W końcu nas wysłuchano”.
W czerwcu rada miasta zleciła Toronto Building opracowanie ustawy, opierając się na wzorze z Hamilton. We wrześniu odbyły się konsultacje publiczne, a w środę opublikowano raport z zaleceniami i planem wdrożenia nowych przepisów.
Raport zostanie rozpatrzony 30 października przez Komisję Planowania i Mieszkalnictwa, a następnie trafi pod głosowanie rady miasta 13 listopada. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, zacznie obowiązywać od 31 lipca 2025 roku.
Burmistrz Olivia Chow podkreśliła, że właściciele, którzy nadużywają remontów, aby eksmitować najemców, będą mieli z tym duże trudności. Radna Paula Fletcher, która przewodziła pracom nad ustawą, dodała: „Chcemy zatrzymać ludzi w przystępnych mieszkaniach i utrudnić właścicielom łamanie przepisów”.
Raport Toronto Building zaleca, by właściciele przed rozpoczęciem renowacji, która wymaga opuszczenia lokalu, musieli uzyskać odpowiednie pozwolenia i licencje oraz poinformować najemców o ich prawach. Koszt licencji wyniesie 700 dolarów za jednostkę, a właściciel będzie musiał dostarczyć odpowiednią dokumentację, w tym raport od inżyniera potwierdzający konieczność opuszczenia lokalu.
Ponadto właściciele będą musieli zapewnić najemcom rekompensatę finansową oraz zakwaterowanie zastępcze lub pokryć różnicę w czynszu, jeśli najemcy sami znajdą tymczasowe mieszkanie. W przypadku, gdy lokator zdecyduje się nie wracać, właściciel będzie musiał wypłacić dodatkową rekompensatę.
Wprowadzone przepisy mają na celu zniechęcenie właścicieli do nadużywania procesu renowacji jako pretekstu do eksmisji. Fletcher stwierdziła, że dzięki nowym regulacjom właściciele nie będą mogli już łatwo eksmitować lokatorów bez uzasadnienia.
Na podst. CityNews
Komentarze (1)