Projekt ustawy zakazujący nadzorowanych miejsc konsumpcji narkotyków w pobliżu szkół i żłobków
Projekt ustawy zakazujący nadzorowanych miejsc konsumpcji narkotyków w pobliżu szkół i żłobków
Władze prowincji Ontario przedstawiły w poniedziałek projekt ustawy, który ma na celu zamknięcie dziesięciu nadzorowanych punktów konsumpcji, ponieważ są one zlokalizowane zbyt blisko szkół i żłobków. Jeśli projekt zostanie przyjęty przez konserwatywno-postępową większość, gminy będą musiały uzyskać zgodę ministra zdrowia, aby złożyć wniosek do rządu federalnego o wyłączenie z obowiązku tworzenia nowych punktów nadzorowanej konsumpcji.
Minister zdrowia Sylvia Jones podkreśliła, że prowincja nie planuje akceptacji nowych przepisów dotyczących takich miejsc.
– Chcę jasno zaznaczyć, że pod rządami naszego rządu w Ontario nie powstaną już żadne bezpieczne punkty iniekcyjne – powiedziała Jones podczas konferencji prasowej dotyczącej ustawy.
Dotychczas gminy mogły bezpośrednio wnioskować do rządu federalnego o zgodę na utworzenie punktu konsumpcji, bez udziału prowincji. Ontario rezygnuje z modelu „redukcji szkód” na rzecz podejścia opartego na abstynencji i planuje uruchomienie 19 nowych ośrodków leczenia uzależnień i bezdomności, tzw. centrów HART, oraz 375 jednostek mieszkalnych z intensywnym wsparciem, na co planuje przeznaczyć 378 milionów dolarów. Te ośrodki mają rozpocząć działalność do końca marca, kiedy to zamknięte zostaną nadzorowane punkty konsumpcji. Nawet jeśli nowe centra nie będą jeszcze gotowe, ich działalność nie zostanie przedłużona – zaznaczyła Jones.
Termin składania wniosków o miejsce w nowych ośrodkach upłynął w połowie października, a obecnie trwa ich rozpatrywanie.
– W przyszłym roku ruszy 19 centrów HART, które będą funkcjonować w ramach programu pilotażowego – poinformowała Jones – Będziemy mogli ocenić, jak skutecznie i efektywnie modele HART wspierają wychodzenie z uzależnień i dostęp do leczenia.
Ustawa przewiduje, że prowadzenie punktu konsumpcji w odległości mniejszej niż 200 metrów od szkoły lub żłobka będzie uznane za nielegalne. Obecnie prowincja finansuje 17 takich punktów w Ontario. Przedstawiciele służby zdrowia, obrońcy praw człowieka oraz osoby bezdomne ostrzegają, że zamknięcie tych punktów może zwiększyć liczbę zgonów.
Projekt ustawy zakłada także, że gminy będą musiały uzyskać zgodę prowincji na uczestnictwo w federalnym programie „bezpiecznych dostaw”, w ramach którego lekarze przepisują farmaceutyczne opioidy osobom z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych.
Przepisy te są częścią szerokiego projektu ustawy dotyczącej bezpieczeństwa społeczności, który obejmuje również zaostrzenie kar za używanie fałszywych numerów identyfikacyjnych pojazdów oraz zakaz zmiany nazwisk osób wpisanych do prowincyjnego rejestru przestępców seksualnych.
Na podst. Canadian Press