Młodzi bezrobotni – problemem dla rodziców i dla kraju
Młodzi bezrobotni – problemem dla rodziców i dla kraju
Ponad 850 tysięcy Kanadyjczyków poniżej 29. roku życia pozostaje bez pracy, nie mając wykształcenia podyplomowego ani żadnego przeszkolenia, co stwarza poważne problemy dla starzejących się rodziców i może w przyszłości kosztować kraj miliardy dolarów.
Według nowego raportu przygotowanego przez Deloitte na zlecenie King’s Trust Canada, bezrobocie wśród młodzieży w Kanadzie osiągnęło w sierpniu rekordowy poziom 14,5 procent, najwyższy od dekady. Dyrektor generalna King’s Trust, Farah Mohamed, w rozmowie z programem „Your Morning” na antenie CTV, określiła te dane jako „niepokojące”.
– Musimy aktywnie zachęcać młodych ludzi do podejmowania pracy, ale na razie nie widzimy pożądanych rezultatów – zaznaczyła Mohamed.
Z danych Statistics Canada wynika, że w październiku stopa bezrobocia w grupie wiekowej 18-24 lata wyniosła 12,8 procent, co jest ponad dwukrotnością wskaźnika dla osób powyżej 25. roku życia, który wynosił 5,4 procent.
Mohamed wskazuje na kilka przyczyn tej różnicy.
– Jest mniej dostępnych miejsc pracy. Zatrudnienie młodych ludzi odbywa się w sposób, który nie jest odpowiedni – stwierdziła, dodając, że wymagania pracodawców są wysokie, a oferowane wynagrodzenia niskie.
– Oczekuje się, że młoda osoba będzie miała trzy lata doświadczenia zawodowego, dyplom uczelni wyższej, znajomość dwóch języków… a za to wszystko proponuje się jej 20 dolarów za godzinę – podkreśliła Mohamed – To nie jest sposób na skuteczne przygotowanie młodych ludzi do rynku pracy.
Raport ostrzega, że spadek zatrudnienia wśród młodzieży może prowadzić do utraty 18,5 miliarda dolarów PKB oraz ponad 5 miliardów dolarów dochodów dla rządu Kanady.
Zdaniem Mohamed, sytuacja szczególnie dotyka mniejszości rasowych oraz osoby z niepełnosprawnościami. Choć brakuje dokładnych danych, aby jednoznacznie wskazać przyczyny, istnieją kroki, które można podjąć, w tym rządowe programy wspierające zatrudnienie młodzieży napotykającej trudności.
Mohamed uważa również, że korporacje powinny odegrać aktywną rolę w rozwiązaniu tego problemu, oferując stanowiska niewymagające nadmiernych kwalifikacji.
– Musimy zastanowić się, jakie bariery stawiamy przed młodymi ludźmi – zaznaczyła Mohamed – Ważne jest, aby młodzież miała możliwość wspierania się samodzielnie.
Na podst. CTV News