Pokrętne tłumaczenia byłęj niemieckiej kanclerz Angeli Merkel
Pokrętne tłumaczenia byłęj niemieckiej kanclerz Angeli Merkel
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała, że znała intencje Władimira Putina i wiedziała, że jest wrogiem Europy. W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” tłumaczyła, że wybrała „drogę prób dialogu” z nim, aby nie dopuścić do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Droga ta oczywiście okazała się fiaskiem, doprowadziła do uzależnienia Europy od Rosji, a ostatecznie także do ataku Rosji na Ukrainę.
W wywiadzie opublikowanym we włoskim dzienniku Merkel wyjaśniła, że wybrała drogę prób dialogu z nim i niedopuszczenia do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
– Znałam bardzo dobrze intencje Putina. Wiedziałam, że mamy do czynienia z wrogiem Europy. Kwestią było tylko to, jak zareagować. Moją odpowiedzią nie było zerwanie relacji z Putinem, ale dążenie do tego, by – poprzez rozmowy – nie dopuścić do inwazji na Ukrainę. Czasem także bardzo polemiczne (rozmowy), w których mówił bez ogródek — wspominała Merkel.
– Przez pewien okres to działało. Wraz z początkiem rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie sytuacja fundamentalnie się zmieniła – podkreśliła była kanclerz – Nasze spojrzenia były zupełnie przeciwne. Putin dążył do tego, by stworzyć znów z Rosji wielkie mocarstwo. Ale nie był w stanie tego zrobić na poziomie gospodarczym poprzez dobrobyt dla wszystkich. Spróbował natomiast robić to metodami nauczonymi w KGB, przez siłę militarną i wzmacniając nacjonalizm.
– W ten sposób wiele nadziei, jakie mieliśmy w 1990 r. na to, że Rosja stopniowo wejdzie na drogę demokratyzacji, nie spełniło się — przyznała rozmówczyni „Corriere della Sera”.
Sprawa Nord Stream 2
Merkel, zapytana o to, dlaczego w 2015 r., a więc rok po rosyjskiej aneksji Krymu, nie zablokowała projektu gazociągu Nord Stream 2, odparła:
– Uważałam za swoje zadanie zapewnienie niemieckiej gospodarce możliwości wykorzystania gazu w dobrej cenie. Widzimy dzisiaj, jakie konsekwencje mają dla Niemiec wysokie koszty energii. Poza tym, z powodów politycznych, wolałam utrzymywać relacje gospodarcze z Rosją, by także ten kraj mógł uczestniczyć w dobrobycie — powiedziała szefowa niemieckiego rządu w latach 2005-21.
Wybór Trumpa
O prezydencie elekcie Stanów Zjednoczonych Donaldzie Trumpie powiedziała: dla niego „nigdy nie było sytuacji win-win”. Przywołała w ten sposób metodę, w której każdy uczestnik negocjacji może czuć się wygrany.
– Dla niego jeden albo drugi musi odnieść zysk. To idea, której nie podzielam. Uważam, że zawarliśmy wiele porozumień na świecie korzystnych dla obu stron. W przeciwieństwie do niego wierzę w siłę kompromisów — oświadczyła Merkel.
Wyraziła opinię, że najważniejsze jest to, by „współpracować z Trumpem, jako partnerzy i reprezentanci państw, wolni i pewni siebie, broniąc w jasny sposób swoich interesów, tak jak on broni swoich”.
– Trump twierdził, że w Nowym Jorku jest za dużo niemieckich samochodów. Zawsze mówił, że jeśli zostanie prezydentem, nałoży tak wysokie cła, że znikną one z ulic Manhattanu – powiedziała Merkel.
Na podst. CDS i PAP
Komentarze (14)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.