Apel o interwencję rządu w sprawie strajku pocztowców
Apel o interwencję rządu w sprawie strajku pocztowców
Rada Handlu Detalicznego Kanady (Retail Council of Canada) zaapelowała do rządu federalnego o interwencję w związku ze strajkiem pracowników Poczty Kanadyjskiej, podkreślając, że sytuacja zagraża funkcjonowaniu przedsiębiorstw i miejscom pracy. Organizacja reprezentująca 54 tysiące sklepów poinformowała we wtorek, że przestój w działalności poczty utrudnia sprzedawcom zaspokajanie potrzeb klientów i utrzymanie się na rynku.
– Rozumiemy, że najlepsze porozumienia pracownicze są zawierane przy stole negocjacyjnym, ale teraz nadszedł czas, by zakończyć ten strajk – stwierdziła Diane J. Brisebois, prezes i dyrektor generalna rady.
We wtorek strajk, w którym uczestniczy ponad 55 tysięcy pracowników Poczty Kanadyjskiej, trwał już 19. dzień, przypadając na kluczowy okres zakupowy związany z Czarnym Piątkiem i Cyberponiedziałkiem.
Poczta Kanadyjska oświadczyła, że czeka na odpowiedź związku zawodowego w sprawie propozycji porozumienia przedstawionej w weekend. Związek poinformował, że Poczta zbliżyła się do ich stanowiska w kilku kwestiach, ale zaproponowane rozwiązania nadal nie spełniają oczekiwań pracowników.
Kluczowe kwestie sporne
Związek zawodowy wskazał, że negocjacje mogą ruszyć naprzód tylko po rozwiązaniu czterech kluczowych problemów: płac, bezpieczeństwa pracy, emerytur i rozszerzenia usług pocztowych. Jednym z punktów spornych jest dostawa przesyłek w weekendy – strony nie mogą dojść do porozumienia co do sposobu wdrożenia tej usługi.
– Tysiące sprzedawców detalicznych i miliony konsumentów płacą wysoką cenę za przedłużający się strajk – wskazała Brisebois podkreślając, że przedsiębiorstwa korzystają z usług pocztowych do wysyłki zamówień, dystrybucji ulotek i obsługi płatności.
Trudności w branży handlowej
Strajk jest szczególnie dotkliwy dla sprzedawców, ponieważ przypada na okres przedświąteczny, kiedy sprzedaż jest zwykle najwyższa, a firmy starają się zamknąć rok finansowy. Przykładem jest firma księgowa z Alberty, która nie otrzymała należności od ubezpieczycieli, ponieważ pieniądze utknęły na poczcie.
Z kolei dostawca nasion z Wyspy Księcia Edwarda, który od 86 lat korzysta z usług Poczty Kanadyjskiej, nie mógł wysłać 270 tysięcy katalogów, co skutkuje dodatkowymi kosztami magazynowania i spadkiem zamówień na święta.
Poszukiwanie alternatywnych rozwiązań
Niektóre firmy zachęcają klientów do robienia zakupów stacjonarnie lub oferują odbiór zamówień online w sklepach. Inne rozważają alternatywne usługi dostawy, choć są one droższe niż usługi Poczty Kanadyjskiej.
– Alternatywne metody dostawy są obecnie trudno dostępne lub zbyt kosztowne, co oznacza, że wiele przesyłek nie dotrze na czas przed świętami – dodała Brisebois.
Firma Sheertex, producent rajstop z Montrealu, poinformowała swoich klientów, że ze względu na nadmiar zamówień u innych przewoźników, wprowadzono „znaczne obniżki cen” na przesyłki, co stanowi dodatkowe wyzwanie w obecnej sytuacji.
Na post. Canadian Press
Komentarze (15)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.