Departament Stanu USA reaguje na blokadę sprzedaży TVN przez Tuska
Departament Stanu USA reaguje na blokadę sprzedaży TVN przez Tuska
Premier Donald Tusk ogłosił w zeszłym tygodniu, że dwie prywatne stacje telewizyjne – TVN i Polsat – zostaną wpisane na listę firm strategicznych. Decyzja ta oznacza, że ich sprzedaż nie będzie możliwa bez zgody rządu. Jak zapowiedziano, odpowiednie rozporządzenie ma być gotowe w najbliższych dniach.
– Chciałbym potwierdzić krążące informacje o zainteresowaniu ze Wschodu przejęciem lub wywieraniem wpływu na polskie media. To bardzo poważna sprawa – mówił polski premier podczas konferencji prasowej.
Stanowisko Departamentu Stanu USA
W reakcji na te zapowiedzi Departament Stanu USA przesłał oświadczenie, w którym podkreślono, że w obliczu rosnącej zagranicznej manipulacji informacyjnej konieczne jest zapewnienie, by media pozostały niezależne od wrogich ingerencji.
Waszyngton ostrzegł jednak przed wykorzystywaniem walki z obcymi wpływami jako narzędzia polityki wewnętrznej. Przypomniał, że pluralizm mediów to fundament demokracji, a polska historia – w tym doświadczenia z okresu tłamszenia wolności słowa przez władze komunistyczne – jasno pokazuje jego znaczenie. Jednocześnie podkreślono, że Polska, będąca „na pierwszej linii frontu obrony Europy i NATO przed zagranicznymi wpływami”, musi szczególnie dbać o niezależność swoich mediów.
Komentarz Departamentu Stanu to pierwsza oficjalna reakcja władz USA na plany polskiego rządu dotyczące wpisania TVN i Polsatu na listę firm strategicznych.
Kto może przejąć TVN? Cztery możliwe scenariusze
Od kilku tygodni media spekulują na temat potencjalnych nabywców TVN. Rozważane są cztery opcje. Pierwsza zakłada zakup stacji przez czeską miliarderkę Renatę Kellnerovą, wdowę po najbogatszym Czechu. Druga opcja to bliżej nieokreślony podmiot amerykański, który wyraża zainteresowanie transakcją. Trzeci wariant dotyczy węgierskiego właściciela telewizji TV2, blisko powiązanego z Viktorem Orbanem. Ostatnia możliwość zakłada przejęcie TVN przez niemiecki koncern medialny Ringier Axel Springer (RASP), który jest właścicielem takich mediów jak Onet, „Newsweek” czy „Fakt”.
Źródła w TVN zdementowały jednak doniesienia, jakoby sprzedaż stacji na Węgry była już przesądzona. Według informacji portalu Money.pl, na listę strategicznych spółek mogą trafić nie tylko TVN i Polsat, ale także inne przedsiębiorstwa, w tym firmy zbrojeniowe oraz z sektora telekomunikacyjnego.
Kogo jeszcze dotyczy rozporządzenie?
Jak ustalili dziennikarze, na liście strategicznych podmiotów mogą znaleźć się m.in. WB Electronics, producent dronów i systemów łączności, a także operatorzy telekomunikacyjni, tacy jak T-Mobile Polska i P4 (Play).
Według źródeł Money.pl rząd chce przy okazji wprowadzenia nowego rozporządzenia osiągnąć kilka celów. Dokument ten, dotyczący wykazu firm objętych ochroną oraz przypisanych im organów nadzoru, musi być aktualizowany corocznie – a obecna wersja obowiązuje tylko do końca roku. W związku z tym i tak konieczne byłoby wydanie nowego rozporządzenia.
Komentarze (7)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.