Bogdan Łabęcki
Bogdan Łabęcki
30 września wieczorem w szpitalu St. Michaels w Toronto zmarł Bogdan Łabęcki – inżynier, konstruktor, rajdowiec, a przede wszystkim znany w Polonii organizator imprez polonijnych i animator kultury.
Urodził się w Poznaniu, gdzie w 1959 roku ukończył Wydział Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej z dyplomem inżyniera mechanika, a następnie podjął pracę w Biurze Głównego Konstruktora FSO w Warszawie. Pasjonat sportów samochodowych, dostaje się do sekcji rajdowej FSO i startuje m.in. w rajdowych mistrzostwach Polski, zdobywając brązowy medal w 1964 roku.
W 1965 roku otrzymuje stanowisko głównego inżyniera B.S.T. „Hydrobudowa 6“ w Warszawie, a w 1972 roku dostaje zaproszenie od wuja z Anglii, skąd przylatuje do Kanady rok później.
W Kanadzie, po nostryfikacji dyplomu w 1979 roku Bogdan Łabęcki otrzymuje prawo do pracy w Kanadzie w zawodzie inżyniera. Przez kilka lat zatrudniony jest w Atomic Energy of Canada jako inżynier konstruktor, a następnie przenosi się do Ministerstwa Środowiska Naturalnego, gdzie zostaje kierownikiem działu technicznego.
Przez całe swoje życie zdradzał duże zainteresowanie sprawami kultury i sztuki. Na początku lat 90. wraz z reżyserem Jerzym „Bułeczką“ Kopczewskim i aktorką Marią Nowotarską organizował w Toronto Teatr Polski – „Scenę Format“, którego został dyrektorem.
W ramach założonej z J. Kopczewskim agencji artystycznej „Pro-Arte“ Łabęcki organizował koncerty tak znanych artystów jak Adam Makowicz, Wojciech Młynarski, Urszula Dudziak, Leszek Długosz i in. Wystawiał też sztuki teatralne jak „Dubler“ Elii Kazana, czy „Antygona w Nowym Jorku“ Janusza Głowackiego, z udziałem i w reżyserii J. Kopczewskiego.
Po założeniu przez Marię Nowotarską Salonu Muzycznego, Poezji i Teatru, w ramach Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego został wybrany prezesem i wiceprezesem tego Towarzystwa w latach 2000-2008. W 2008 roku został powołany do Rady Dyrektorów Fundacji Charytatywnej „Polish Orphans Charity“ założoną przez dr Ryszardę Russ.
Za swoje zasługi w 2004 roku został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej“.
„Jego działaniem praktycznie zostali dotknięci wszyscy, którzy cokolwiek mieli albo mają wspólnego z Polską, jej kulturą, jej dobrym imieniem w Kanadzie“ – napisał Yarek Dąbrowski w eseju „Pasja według Bogdana Ł.“.
Liczne inne wypowiedzi dotyczące Bogdana Łabędzkiego – TUTAJ.
Znajomi i Przyjaciele Bogdana spotykają się w środę, 2 października, w Kościele św. M. Kolbego w Mississaudze na Mszy św. o godz. 19:00.