Stanisław Tymiński: 25 lat niewoli
Stanisław Tymiński: 25 lat niewoli
W 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, głos zabrał mieszkający w Ontario Stanisław Tymiński, były kandydat na prezydenta RP w wyborach z 1990 i 2005 roku.
W swej ocenie minionego ćwierćwiecza uznał je za okres zniewolenia. Swoje argumenty przedstawił w nagraniu umieszczonym na serwicie YouTube (poniżej.).
[vsw id=”OzIHlUJpIbk” source=”youtube” width=”560″ height=”335″ autoplay=”no”]
66-letni Tymiński jest właścicielem kanadyjskiej firmy komputerowej Transduction, twórcą finansowego imperium w mieście Iquitos w Peru, byłym liderem Libertarian Party of Canada, autorem książek „Święte psy“ (1990) i „Przyczynek do Wolności“ (2013).
W 1990 roku po raz pierwszy zgłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich. Pomimo spodziewanej porażki przedstawiany jako „kandydat znikąd” po bardzo intensywnej kampanii, podczas której przedstawiał się jako jedyny „człowiek spoza układu” uzyskał w I turze 23,10% głosów, wyprzedzając m.in. Tadeusza Mazowieckiego i Włodzimierza Cimoszewicza i wchodząc do II tury przeciwko Lechowi Wałęsie.
W trakcie kampanii wyborczej miało miejsce wiele ataków na Stanisława Tymińskiego, m.in. UOP i Krzysztof Kozłowski (ówczesny minister spraw wewnętrznych w rządzie Mazowieckiego) oskarżyli go o to, że ma związek z Libią (krajem wiązanym wówczas z terroryzmem) oraz z Kolumbią (gdzie silne były wpływy handlarzy narkotyków) – oskarżenia okazały się fałszywe.
Tuż przed końcem kampanii wyborczej Telewizja Polska podała, że stosuje on przemoc wobec żony – po wyborach telewizja przegrała prawomocnie proces o pomówienie.
Tymiński posługiwał się „czarną teczką”, w której miał mieć, według swoich oświadczeń, kompromitujące Lecha Wałęsę dokumenty, które jednak nie zostały ujawnione. Uważa się, że za jego sprawą pojawiło się w polityce polskiej określenie „teczka” jako zbiór domniemanych kompromitujących materiałów służących do szantażowania ich ujawnieniem.
W II turze, kiedy poparło go 25,75% głosujących, przegrał zdecydowanie z Lechem Wałęsą. 1 września 2010 Stanisław Tymiński oświadczył, że wycofuje się z działalności politycznej.