Sens Życia
Sens Życia
W życiu każdego człowieka przychodzą takie chwile, w których zastanawiamy się, kim jesteśmy, jaka jest nasza rola i jaki ma sens życie. Na różnych etapach odkrywamy świat i siebie. Mamy swoje wzloty i upadki. Czasami budzimy się i wydaje nam się, że możemy podbić świat, innym razem jesteśmy przygnębieni i zniechęceni do działania. To jest normalne. Każdy podlega takim wahaniom, a przyczyn tego jest wiele: na przykład nastrój, w jakim zakończyliśmy poprzedni dzień, sen, to co jemy, a także nasze oczekiwania względem nadchodzącego dnia. Chociaż nie mamy wpływu na rodzaj uczuć, których doznajemy, to jednak możemy kontrolować czas ich trwania. Najważniejsze jest to, by nie koncentrować się na doświadczeniach negatywnych, ponieważ one zabijają nasz potencjał.
Ned Hermann, naukowiec zajmujący się badaniami pracy mózgu, odkrył, że w zależności od naszych osobistych doświadczeń i ich interpretacji, rozwijamy jedne części półkul mózgowych bardziej, inne mniej. To zjawisko tłumaczy automatyczne powtarzanie naszych reakcji na podobne bodźce.
Im więcej mamy doświadczeń negatywnych, tym bardziej postrzegamy świat, zdarzenia i innych ludzi jako źródło naszych niepowodzeń. Jednym ze sposobów radzenia sobie z pesymizmem, kiedy niepowodzenia piętrzą się i nas przytłaczają, jest uświadomienie sobie naszego celu oraz głębsze zastanowienie się, dokąd zmierzamy.
Pierwszym zadaniem jest ustalenie, co jest dla nas w życiu ważne i jakie mamy pragnienia na poziomie podświadomym. W tym celu należy wykonać kilka ćwiczeń.
Ćwiczenie # 1
Usiądź w swoim ulubionym, wygodnym miejscu. Zamknij oczy i przypomnij sobie chwile, w których czułaś/czułeś się najszczęśliwsza/najszczęśliwszy na świecie. Moment, w którym straciłaś/straciłeś poczucie czasu i miejsca, w którym wydawało Ci się, że wszystko jest przyjemne. Teraz zapisz, co spowodowało, że miałaś/miałeś takie poczucie szczęścia: zakochanie, nowa praca, podwyżka, narodziny dziecka, pasja… co to było?
Te chwile poczucia szczęścia i radości ściśle wiążą się z naszym systemem wartości. Prawdopodobnie, to co teraz zapisałaś/zapisałeś, to są ludzie, sprawy i wydarzenia, które są dla Ciebie ważne.
Ćwiczenie # 2
Bardzo szybko, spontanicznie uzupełnij następujące zwroty i słowa:
Cenię sobie…
Konieczne jest…
Potrzebuję …
Chcę…
Pragnę…
Po zakończeniu tego zadania przemyśl swoje odpowiedzi.
Ćwiczenie # 3
Na to kolejne ćwiczenie musisz przeznaczyć co najmniej 1 godzinę. Na pytania poniżej odpowiedz po głębokim zastanowieniu i przemyśleniach:
Co powoduje, że czuję się szczęśliwa/szczęśliwy?
Czego w życiu poszukuję?
Co jest dla mnie w życiu najważniejsze?
Jak chcę się czuć? (podaj szczegółowy opis, np. słowa szczęśliwy lub bogaty są zbyt ogólne)
Jaka jest moja pasja? Co mnie interesuje?
Gdybym mogła/mógł zrobić absolutnie wszystko, co by to było?
Co może polepszyć moje życie?
Wyobraź sobie siebie w następującej sytuacji: dzwoni telefon, miły głos informuje Cię, że jesteś wybrańcem losu, szczęśliwcem, który wygrał dwutygodniowy wyjazd do …. i w tym miejscu pada nazwa tak egzotyczna, że po skończonej rozmowie nie jesteś w stanie odtworzyć nie tylko nazwy miejscowości, ale także nie kojarzysz kraju, do którego masz wyjechać, ani nawet kontynentu.
Jak się czujesz? Czy w tej sytuacji jesteś w stanie zdecydować, czy jedziesz pociągiem, płyniesz statkiem lub lecisz samolotem? Czy możesz zacząć się pakować? Jak dobrać odpowiednie ubranie? Czy są to tropiki czy kraina mroźna? – ta informacja chyba ma znaczenie? Jak przygotujesz się do takiej podróży?!
Jakże często nasze codzienne życie jest analogią pakowania się bez znajomości celu podróży! Wstajemy rano, wykonujemy nasze codzienne czynności, jedziemy do pracy czy do szkoły i tak naprawdę nie znamy do końca naszego celu. Dlaczego to robimy? Dlaczego właśnie do tej pracy lub tej szkoły się udajemy? Do czego ma to wszystko nas doprowadzić? Do czego nas to przybliża? A może wręcz przeciwnie, oddala nas od czegoś ważnego?
Większości z nas wydaje się, że doskonale znamy swój cel w życiu, a przynajmniej czujemy, w którym kierunku zmierzamy. Dlaczego więc tyle osób zaczyna zastanawiać się nad sensem życia dopiero w średnim wieku? Dlaczego większość badanych siedemdziesięciolatków i osiemdziesięciolatków żałuje tylu rzeczy, których nie zdążyło zrobić w życiu? Może jednak warto by skorzystać z kompasu i kilku drogowskazów?
Aby panować nad wydarzeniami w naszym zyciu i planować swój rozwój osobisty i zawodowy, musimy zacząć od sprecyzowania naszych pragnień i celów – czyli stworzyć MISJĘ. Odkrycie własnej misji pozwala na uruchomienie ogromnych pokładów energii.
Misja i cel są najistotniejszymi czynnikami wpływającymi na nasz system wartości, zachowanie, myślenie i postawę. Ich sprecyzowanie pozwala nam na szybsze podejmowanie decyzji oraz na uruchomienie ogromnych pokładów informacji tkwiących w naszej podświadomości. Znajomość celu znacznie przyśpiesza jego osiąganie.
Ćwiczenie #4
Odpowiedz na poniższe pytanie. Spróbuj nie nakładać na siebie żadnych ograniczeń:
Gdybym miała / miał czarodziejską moc, to jakie byłoby moje MARZENIE?
Sprawdź, czy w Twoim opisie nie zabrakło:
Pasji – to, co robisz z pasją, zwiększa Twoje pokłady energii.
Twojego autorstwa – czy to, co chciałbyś robić, nie jest przypadkiem wyrazem oczekiwań innych np. Twoich rodziców, partnera, rodziny.
Intuicji – czasami otoczenie postrzega coś jako nierealne, ale my i tak tego pragniemy.
Zaufania do siebie – wiara, że wszystko w życiu jest możliwe.
Otwartości – pamiętajmy, że wszystko było najpierw marzeniem, zanim zostało odkryte i zrealizowane.
To, co ujęliśmy w tym ćwiczeniu – POWINNO BYĆ NASZĄ MISJĄ !!!! Pod koniec każdego dnia zadajmy sobie pytanie, czy nasze działania tego dnia przybliżyły nas chociaż trochę do naszych celów. Ludzie, którzy wiedzą do czego dążą, mają duże poczucie szczęścia i łatwiej odnoszą sukcesy.