“Pomiędzy dwoma diabłami” – polski czytelnik zachwyci się tą książką
“Pomiędzy dwoma diabłami” – polski czytelnik zachwyci się tą książką
Polski czytelnik zachwyci się tą książką. Ale zanim to zrobi, najpierw zainteresuje go ona z kilku różnych powodów. Między innymi dlatego, że jedną z głównych bohaterek jest Polką, a historia jest opowiadana przede wszystkim z jej punktu widzenia.
“Caught Between Two Devils” to książka o ludziach zmuszanych do niewolniczej pracy na robotach w Trzeciej Rzeszy podczas II wojny światowej. Być może wielu czytelników rozpozna podobieństwa między tą historią, a opowieściami własnych rodziców, wujków, ciotek i dziadków. Niemcy przymusili wówczas do pracy dla siebie sześć milionów ludzi.
Wiele starszych osób może wykorzystać tę książkę, aby wzbudzić u swoich dzieci lub wnuków większe zainteresowanie polskimi i litewskimi doświadczeniami podczas najtragiczniejszej z wojen.
Ta niezwykła powieść oparta została na autentycznych przeżyciach Litwina Antanasa Paskowicza, jego polskiej żony Jadwygi oraz jego siostry Marii.
Antanas poznał Jadwygę, gdy jego rodzina odwiedzała krewnych w Kownie w 1938 roku.
Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia i oświadczył po kilku miesiącach. Miała zaledwie 18 lat i choć niezwykle go pociągała, to nie usłyszał “tak” wcześniej niż po dwóch latach starań.
Niestety, ich weselne plany weselne zostały udaremnione przez dwie inwazje – najpierw niemieckiego Wehrmachtu i w chwilę potem – sowieckiej Armii Czerwoną.
Kiedy wreszcie Hitler zaatakował swojego dotychczasowego sojusznika Stalina, sytuacja na froncie się zmieniła ale śluby były nadal zabronione. Podczas tajnej ceremonii Antanas ożenił się z Jadwygą w styczniu 1942 r. Prawie do tego nie doszło, gdyż zamieć zmiotła samochód z panem młodym do rowu przy szosie.
Z pomocą nieznajomych osób dotarł na czas do kościoła tuż przed patrolem SS.
Wkrótce jednak życie pod okupacją przyniosło nowe wyzwania, gdyż Jadwyga, Antanas i jego siostra Maria zostali przewiezieni do obozu pracy w Elbingu w północno-wschodnich Niemczech.
Na niemieckiej ziemi przyjdzie im spędzić prawie cztery lata. Z biegiem czasu zaprzyjaźnili się z innymi robotnikami, a nawet z niektórymi niemieckimi cywilami i żołnierzami Wehrmachtu. Maria zakochała się w jednym z nich, Peterze Baurze. Mieli także niebezpiecznych wrogów, takich jak dowódca obozu major Braunshiedel i oraz szef Jadwygi, kapral Schmidt.
Nie było dokąd uciec, ponieważ Niemcy kontrolowali tysiące kilometrów wokół na ziemiach otaczających ich obóz pracy.
Mimo to, nie bacząc na ryzyko zdrady, tortur i śmierci, w lutym 1945 roku ukradli ciężarówkę Wehrmachtu oraz benzynę i wraz z siedmioma innymi więźniami, a także z dwiema Niemkami i ich dziećmi, uciekli z obozu do Bawarii. Ich ucieczce towarzyszył głód, zimno i strach przed patrolami SS, ale powiodła się, dzięki niezwykłej odwadze i wspólnemu działaniu.
Pod koniec kwietnia 1945 roku wraz z armię amerykańską przyszło wyzwolenie. Ponieważ nie chcieli wracać do komunistycznego reżimu, wszyscy pozostali w amerykańskich obozach Czerwonego Krzyża Armii USA skąd po kilku latach mogli wreszcie wyemigrować do Kanady.
Doświadczenia Antanasa, Jadwygi i Marii nie były wyjątkowe. Podobnych więźniów w obozach pracy Trzeciej Rzeszy było 6 milionów. Stawili czoła największym tyranom XX wieku i przetrwali. Dzięki sile miłości, wierze w Boga, wzajemnej lojalności i odwadze.

Mark Creedon
Całą historię opisał barwnie i uczciwie Mark Creedon, absolwent Uniwersytetu Torontońskiego, który przez lata pracował jako dyrektor Catholic Family Services w regionie Peel Dufferin. Po przejściu na emeryturę założył małą firmę konsultingową w zakresie zarządzania.
Jadwyga Paskevicius to jego teściowa. Przez całe życie słyszał więc jej opowieści, i z wojny, i o perypetiach w obozach armii amerykańskiej jako tzw. osoby przesiedlonej. Zafascynowały go, podobnie jak główni bohaterowie, więc postanowił opisać ich przeżycia pod postacią powieści historycznej „Caught Between Two Devils”.
Gdy przeszedł na emeryturę, zaczął przeprowadzać liczne wywiady z nieżyjącą już Jadwygą, spisywać je i szczegółowo poznawać całą historię. Szybko przekonał się, że były to doświadczenia niezwykle fascynujące, jak i inspirujące. Jednocześnie dokładnie badał przebieg II wojny światowej w Europie Wschodniej.
W rezultacie, z pomocą licznych mentorów, powstała powieść ciekawa i zajmująca, ze wszech miar godna polecenia.
Właśnie znalazła się na rynku wydawniczym.
264-stronicową książkę można kupić m. in. na amazon.com (kindle $7.99; papier $17.60) – TUTAJ.
(tp)