Kwestia zamieszkania
Kwestia zamieszkania
Dla wielu osób kwestia miejsca zamieszkania dla celów podatkowych nie stanowi problemu. Po przyjeździe do Kanady i otrzymaniu statusu „Permanant residence”, kiedyś zwanego „landed immigrant” staliśmy się mieszkańcami Kanady dla Urzędu.
Nawet jeżeli jesteś na wizycie w Kanadzie i przebywasz tutaj ponad 183 dni lub więcej to kwalifikujesz się na status domniemanego mieszkańca Kanady („Deemed Resident) i powinieneś złożyć rozliczenie podatkowe. Jako domniemany mieszkaniec masz obowiązek zgłosić dochód z całego świata.
Status podatkowy może być skomplikowany dla osób, które przez część roku mieszkają poza Kanadą. Jest on powszechny dla studentów, którzy podróżują po świecie, aby podejmować prace dla organizacji nie-rządowych (NGO – Non-Government Organizations) w krajach trzeciego świata, lub emerytach szukających cieplejszych miejsc, zwłaszcza w okresie jesień-zima.
Domniemany mieszkaniec Niektórzy uważani są przez Urząd za „domniemanych mieszkańców” Kanady. Są wśród nich osoby przebywające w Kanadzie ponad 183 dni, studenci studiujący poza Kanadą lub są członkami Kanadyjskich Sił Zbrojnych, pracownicy zatrudnieni w innych krajach na podstawie Canadian International Development Agency, przedstawiciele rządu, np. ambasadorzy. W tej samej kategorii znajdują się ich współmałżonkowie i dzieci.
Domniemani mieszkańcy powinni złożyć rozliczenia podatkowe tak jak robi to mieszkaniec Kanady. Jednak nie będą przypisani do żadnej prowincji, chyba, że mają dochód biznesowy z jakieś prowincji. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, to formularz T2203 – Provincial and Territorial Taxes for YEAR – Multiple Jurisdictions powienien być dołączony do rozliczenia.
Domniemani mieszkańcy, niestety, nie kwalifikują się na jakiekolwiek kredyty prowincjonalne. Natomiast rząd federalny dolicza domiar w wysokości 48%.
Imigranci i Emigranci
Imigrantem jest osoba, która zamieszkuje w Kanadzie na stałe. Emigranci z kolei, to osoby, które przestają być mieszkańcami Kanady (Non-resident) i kiedy zamieszkają na stałe w innym kraju. Dla celów podatkowych, imigranci i emigranci, często są nazywani jako „part-year residents” – zamieszkujący w Kanadzie tylko część roku. Są oni opodatkowywani w Kanadzie z dochodu z całego świata za okres kiedy byli mieszkańcami Kanady.
Wyjazd na stałe z Kanady. Opuszczenie Kanady na stałe może nosić ze sobą konsekwencje podatkowe. Wyjeżdżając z Kanady należy złożyć „final return” – finałowe rozliczenie, na którym „departure tax” będzie naliczony od zysków kapitałowych na dzień wyjazdu. Ten podatek może być odwrócony, gdy zdecydujemy się na powrót do Kanady.
Urząd sporządził listę majątkową zwolnioną z obliczania podatku „departure tax”.
A oto niektóre z nich:
1. Canadian Real Estate (nieruchomości)
2. Biznes, jeżeli jest dalej prowadzony ze stałego miejsca w Kanadzie
3. Emerytury, w tym Registered Retirement Savings Plan (RRSP), Registered Retirement Income Funds (RRIF) oraz Deferred Profit-Sharing Plans (DPSP)
4. Registered Education Savings Plan (RESP), Registered Disability Savings Plans (RDSP) oraz Tax-Free Savings Account (TFSA)
5. Ubezpieczenia na życie (inne niż segregated funds)
6. Benefity z tytułu pracowniczych planów – profit sharing plans, benefit plans, oraz kontrakty na wypłatę pensji rozłożoną w czasie (deferral arrangements), opcje na kupno akcji firmy.
Dobra wiadomość:
Jeżeli mamy podatek do zapłacenia z tytułu „departure tax”, możemyopóźnić moment płacenia podatków, wypełniając formularz T1244 Election Under Subsection 220 (4.5) of the Income Tax Act, to Defer the Payment of Tax on Income Relating to the Deemed Disposition of Property. Należy wysłać ten formularz w następnym roku po wyjeździe z Kanady. Jeżeli podatek ten wynosi ponad $16,500, należy przedstawić Urzędowi zabezpieczenie. Urząd nie będzie naliczał kar i odsetek, jeżeli zabezpieczenie będzie wystarczające dla Urzędu.
Życie na łodzi
Urzędy podatkowe niechętnie rezygnują z podatków. Jeżeli przemieszczamy się po świecie, urzędy próbują przypisać status podatkowy do kraju, z którego wyruszyliśmy w przygodę dookoła świata, jeżeli nie podejmiemy zamieszkania w jakimś kraju.
Non-Residents
Zanim wyjedziesz na stałe z Kanady, zapoznaj się z przepisami. Nie wystarczy wsiąść do samolotu i zostawić za sobą nierozliczone podatki. Kiedyś może przypomnisz sobie o emeryturze kanadyjskiej? Albo będziesz chciał(a) wrócić do Kanady? Może czekać na ciebie niespodzienka finansowa z powodu podatku, kar i odsetek. Warto zwrócić szczególną uwagę na wyjazd do kraju, z którym Kanada nie ma umowy podatkowej, bo można zostać opodatkowanym podwójnie od tego samego dochodu.
Zasiłki, dochody w Kanadzie po wyjeździe z Kanady
Emigranci nie są uprawnieni do otrzymywania następujących zasiłków:
GST/HST Credit, Canada Child Benefit (CCB), Child Disability Benefit (CDB).
Jeżeli miałeś Home Buyer’s Plan (HBP) lub Lifelong Learning Plan (LLP), należy uzupełnić plan w ciągu 60 dni po przestaniu bycia mieszkańcem lub kiedy złożysz rozliczenie podatkowe za rok wyjazdu z Kanady.
Jeżeli nadal otrzymujesz dochód z Kanady, część XIII wymaga opodatkowania 25% niektórych rodzajów dochodów. Na przykład: odsetek od osób bliskich, dywidend, czynszu od lokatorów, emerytur, Old Age Security (OAS), Canada Pension Plan (CPP), retiring allowances, RRSP, RRIF, annuity.
Umowy podatkowe Kanady z twoim nowym krajem mogą ten podatek obniżyć.
Urząd opodatkowuje zarówno dochody z całego świata mieszkańcom Kanady, jak również opodatkowuje nie-mieszkańcom dochody z Kanady.
Jeżeli ten dochód nie jest znaczny, można wykorzystać trzy możliwości odzyskania podatków zapłaconych od niektórych wyżej wymienionych rodzajów dochodów.
Możemy złożyć podatek na podstawie sekcji 216 – Collection of rents and timber royalties. Niestety nie możemy użyć osobistych kredytów i musimy zapłacić 48% domiaru dla non-residents. Kiedy ma to sens? Jeżeli możemy zredukować dochód z wynajmu do zera, a zapłaciliśmy „withholding tax” np. 25% od czynszu brutto.
Na podstawie sekcji 216.1 możemy rozliczyć aktorów, którzy nie są mieszkańcami Kanady.
Na podstawie sekcji 217 – non-resident pensioners, możemy odzyskać podatek potrącony z tytułu OAS, CPP, RRSP, RRIF, retiring allowances, death benefits, itd.
O ile kanadyjski dochód tego typu stanowi 90% lub więcej światowego dochodu, to podatnik może użyć swoich kredytów i w ten sposób odzyskać potrącony podatek w całości lub części.
Jeżeli dochód kanadyjski jest poniżej poziomu 90% dochodu światowego, to wówczas może być prostsze i bardziej opłacalne zapłacenie podatku np. 25% lub mniej, zgodnie z umową międzynarodową.
Warto pamiętać, że pozostawiony majątek w Kanadzie, który podlega opodatkowaniu przy sprzedaży, może mieć kosztowne konsekwencje podatkowe oraz spadkowe.
Stąd dobre planowanie jest niezbędne. Miałem okazję pomagać niejednej osobie w tym zakresie i zachęcam do zrobienia możliwie najkorzystniejszego wariantu wyjazdu na stałe z Kanady.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888