Skąd wezmą kasę?
Skąd wezmą kasę?
Ogłoszono pomoc w wysokości ponad $200 miliardów dolarów dla osób indywidualnych, biznesów i wielu innych.
Bądźmy pewni, że ten dług dodany do corocznych deficytów będzie musiał być pokryty z obecnych i przyszłych podatków, ceł, GST/HST, itd. Prowincje i miasta też nam dołożą opłat i podatków, bo skąd wezmą kasę? Od 18 marca 2020 dokonano około dziewięciu zmian do oryginalnego programu pomocy dla narodu. Ostatnia zmiana miała miejsce 15 kwietnia. Rozszerzyła ona program CERB o możliwość dorabiania w wysokości do $1,000 na miesiąc bez utraty zasiłku CERB. Dołączone do tego programu zostały osoby, które mają prace sezonowe oraz te, które wykorzystały EI i nie mogą znaleźć zatrudnienia z powodu zamknięcia przez rząd wielu biznesów.
Urząd musi zebrać żniwo podatkowe na skalę, jakiej Kanada jeszcze nie widziała.
Jak możemy się przygotować to tych żniw? Zajmijmy się tym, nad czym mamy kontrolę, zanim będziemy kontrolowani przez Urząd. Czyli zapoznania się z istniejącymi wymaganiami podatkowymi Urzędu. Jeżeli nawet mamy już zrobione podatki, a coś nam umknęło, to możemy zrobić korektę (zarówno po stronie odpisów jak i dochodów). Jak również możemy wykorzystać poniżej podane listy do planowania na rok 2020 i następne. Możemy również zaplanować przekazanie majątku najbliższym z najmniejszym kosztem podatkowym.
Podam więc listę odpisów, które są dla nas możliwe do wykorzystania.
1. Wydatki związane z pracą. Pracodawca potwierdza osobiste wydatki związane z zatrudnieniem na formularzu T2200 – Declaration of Conditions of Employment. Przy czym warto wiedzieć, że są to najczęściej kontrolowane odpisy na podatku indywidualnym. Dla przykładu mogą to być wydatki związane z używaniem samochodu dla potrzeb firmy (n.p. dojazd do klientów, do sklepów, banku, itd). Jeżeli wydatki te zawierają zarówno komponent osobisty jak i związany z pracą, należy je oddzielić.
2. Jeżeli wykonujemy zdalną pracę i używamy pomieszczenia w miejscu zamieszkania, co w obecnej sytuacji i w przyszłości może być standardem, możemy odpisać koszty “biura w domu” (różne w zależności od rodzaju zatrudnienia) oraz np. koszty opłat telekomunikacyjnych, internetu, etc. Te wydatki może również odpisać osoba prowadząca biznes z domu. Na przykład kontraktor, który wykonuje prace budowlane i używa swojego miejsca zamieszkania do kontaktowania się z klientami, podwykonawcami, sklepami, przygotowywania wycen i rachunków, etc.
3. Oto krótka lista innych wydatków:
(a) koszt przeprowadzki (moving expenses)
(b) wydatki dotyczące opieki nad dzieckiem (dziećmi) (Child care expenses)
(c) alimenty, płatności w czasie separacji
(d) wydatki związane z adopcją
(e) koszty pożyczek studenckich
(f) składki profesjonalne oraz pracownicze (związki zawodowe, organizacje zrzeszające różne profesje)
(g) wydatki medyczne; można je łączyć z wydatkami współmałżonka oraz oraz osób, które są na naszym utrzymaniu (dependents)
(h) dotacje do organizacji charytatywnych (można kumulować do 5 lat) oraz do partii politycznych
(i) wydatki związane z pomocą dla osób niepełnosprawnych (mowa, wzrok, słuch, pomoce do nauki oraz koszt osoby nadzorującej (attendant care expense)
(j) Registered Retirement Saving Plan, Home Buyers Plan, Life Long Learning Plan
(k) koszt narzędzi nabytych przez osobę (tradeperson), która szkoli się w zawodzie mechanika
(l) wydatki związane z pracami nad badaniami naukowymi (scientific research and experimental development)
(m) Home Accessibility Tax Credit – wydatki do $10,000 mogą być zaliczone do kalkulacji kredytu, jeżeli są związane z przystosowaniem domu do lepszego poruszania się przez osoby, które kwalifikują na Disability Tax Credit, czyli są niepełnosprawne lub miały ukończone 65 lat lub więcej lat na dzień 31 grudnia 2019. Przykładowo mogą to być wydatki na rampy, wanny do których się wchodzi, prysznice przystosowane dla wózków inwalidzkich, specjalne uchwyty, itp.
(n) Eligible Educator School Supply Tax Credit dla nauczycieli (do $1,000). Nauczyciel(ka) może ubiegać się o ten kredyt, gdy zakupił(a) za własne pieniądze materiały użyte w szkole lub przedszkolu, np. papier, gry, książki, materiały do eksperymentów szkolnych, specjalistyczny pomocniczy software itd.
Warto też pamiętać, że należy zgłaszać sprzedaż nieruchomości, w tym Principal Residence (PR) oraz zmiany (z wynajmu na PR i odwrotnie), gdy nie ma sprzedaży.
Jeżeli mieliśmy dochód ze źródeł spoza Kanady, to należy również go zgłosić w Kanadzie.
Często spotykam się z interpretacją, że skoro rozliczyłem podatek w Polsce, to nie muszę już tego robić w Kanadzie. Taka interpretacja nie jest zgodna z kanadyjskim prawem podatkowym, które wymaga zgłaszania dochodów ze wszystkich źródeł na świecie. Jeżeli został zapłacony podatek w Polsce lub w innym kraju, np. w Stanach, to ten podatek jest też rozliczany jako tzw. „foreign tax credit” w Kanadzie.
Skoro mamy rozliczać również dochody, to proszę pamiętać o następujących dochodach, które są zgłaszane do Urzędu przez instytucje lub pracodawców na następujących dokumentach:
1. Tzw. informacyjne druki: T3, T4, T4A, T4A (OAS), T4A(P), T4E, T4PS, T4RIF, T4RRSP,
T5, T10, T2200, T2202, T101, T1163, T1164, TL11A,B,C i D, T5003, T5008, T5018 (podwykonawcy).
2. Należy zgłaszać również dochody, na które nie mamy druków, np. napiwki, dochody z biznesu, spółek, wynajmu mieszkań lub domów, w tym AiRnB, VRBO, Uber, etc.
3. Otrzymane alimenty, emerytury (niektóre można podzielić pomiędzy małżonkami)
4. Odsetki z inwestycji lub pożyczek, lub dochód z dividend
5. Scholarships, fellowships, bursaries
6. Director’s fees, executor fees
7. Capital gains/losses; inwestycyjne zyski lub straty;
8. Transakcje w Real Estate, bitcoin i w inne kryptowaluty
9. Transakcje dokonywane przez internet – dochód ze stron internetowych, kanałów internetowych, sprzedaży, etc.
Jak widać z powyższych list, przepisów stworzono wiele. Zarówno po stronie zgłaszania dochodów, jak i po stronie odpisów. Pamiętajmy, że Urząd może być bezlitosny gdy „zapominamy” o zgłaszaniu dochodów i/lub naciągamy wydatki. Nasza firma specjalizuje się w rozwiązywaniu trudnych i zaplątanych sytuacji podatkowych oraz ustawianiu spraw podatkowych w zgodzie z przepisami podatkowymi, tak aby można było spać spokojnie i nie mieć kłopotów z Urzędem.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888