Prawa podatnika (Cz. 4 – Ombudsman)
Prawa podatnika (Cz. 4 – Ombudsman)
Podatnik w trudnej sytuacji, pozornie w sytuacji bez wyjścia, może uzyskać pomoc z biura tzw. Office of Taxpayer’s Ombudsman (OTO) czyli Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO).
Aby nie było tej pomocy za dużo, biuro Rzecznika bierze do pomocy tylko niektóre prawa, które można podciągnąć razem pod wspólny mianownik praw dotyczących spraw podatkowych jedynie w zakresie serwisu Agencji. Są to prawa 5 i 6, o których pisałem uprzednio. Do nich zaliczają się również prawa 9,10, 11, 13, 14 i 15, o których napiszę w przyszłości. Dla przypomnienia, prawa 5 i 6 dotyczą praw podatnika do bycia traktowanym profesjonalnie, uprzejmie i sprawiedliwie (prawo 5), a informacja uzyskana od Agencji powinna być kompletna, dokładna, jasna i bezzwłoczna (prawo 6).
Jaką więc rolę spełnia biuro RPO? Ma ono za zadanie rozpatrzenie skarg podatników na serwis Agencji oraz niewłaściwe traktowanie podatnika przez Agencję. Ambicją biura Rzecznika jest ograniczenie lub wręcz wyeliminowanie systematycznych problemów, które dotyczą wielu podatników.
Dzięki interwencji Ombudsmana, Agencja ogłosiła przeprosiny, odblokowała zablokowane konta bankowe, anulowała kary wraz z odsetkami, zweryfikowała wewnętrzne procedury i zasady działania oraz w niektórych przypadkach Agencja zaprzestała ściągania pieniędzy.
Jedną z najbardziej znanych i udanych interwencji Rzecznika, która miała miejsce kilka lat temu, gdy urzędnik Agencji systematycznie odmawiał samotnej matce z trojgiem dzieci wypłacenia zasiłku Child Tax Benefit, twierdząc, że jej dzieci nie urodziły się w Kanadzie i matka nie miała podstawy do pobierania tego zasiłku. Nie pomogło przedstawienie kanadyjskich świadectw urodzenia dzieci oraz oświadczenie kanadyjskiego lekarza, który odbierał wszystkie trzy porody i potwierdził, że dzieci urodziły się w Kanadzie i są jego pacjentami od urodzenia. Matka o mało nie straciła dachu nad głową, bo zalegała z płatnościami. Dopiero po interwencji Rzecznika, Agencja wypłaciła zaległe benefity wraz z odsetkami w kwocie ponad $40,000, które uzbierały się przez lata walki podatnika z Agencją.
Rzecznik (Ombudsman) może rozpatrzyć następujące sprawy dotyczące serwisu Agencji:
– błędy
– nieuzasadnione przeciąganie w czasie rozpatrywania sprawy
– słaba i myląca informacja
– niewłaściwe zachowanie agenta.
Natomiast Ombudsman nie rozpatruje spraw, które nie dotyczą serwisu, takich jak:
narzekanie na prawo
spraw toczących się w sądzie podatkowym
spraw podlegających innym urzędom.
Ombudsman nie wydaje poleceń Agencji, aby wykonała taką czy inną akcję. Może jedynie zasugerować takie czy inne problemy.
Aby dostać się do biura Rzecznika, należy przejść przez kolejne kroki tzw. „red tape” czyli biurokracji totalitarnej. W pierwszym kroku należy próbować rozwiązać problem z agentem, który uporczywie nie odbiera telefonów, lub jak już, nie zgadza się z nami, powołując się na Income Tax Act, bez podania konkretnego przepisu.
Po czym prosimy o rozmowę z przełożonym, który najczęściej nie jest dostępny. Po kilku próbach piszemy do przełożonego pismo, na które nie otrzymujemy odpowiedzi lub jeżeli już, jest to to samo pismo, albo odpowiedź, którą dostaliśmy uprzednio.
Co należy zrobić teraz? Aby dostać się ze sprawą do Rzecznika, po dwóch nieudanych podejściach wymaganych przez procedurę „red tape”, należy złożyć formalną skargę na druku RC193 – Service-Related Complaint.
W ubiegłym roku pomagaliśmy klientowi, któremu Agencja ściągnęła pieniądze z konta bankowego ale nie wprowadziła tej transakcji do portalu klienta. Kontakt z Agencją polegał na wielokrotnym wysyłaniu do konkretnych agentów kopii dokumentacji z banku, w tym kopii skasowanego czeku, potwierdzającego zapłatę. Kolejni agenci nie potrafili lub nie chcieli załatwić sprawy. Klient dostawał regularnie upomnienia i odsetki były doliczane do balansu. Po wielu miesiącach takiego ping-ponga z różnymi agentami, złożyliśmy skargę na druku RC193 z załączeniem tych samych załączników.
Po dwóch tygodniach sprawa się wyjaśniła i pieniądze trafiły na konto klienta, a odsetki zostały anulowane.
Gdyby Agencja nie skorygowała błędu, wówczas złożylibyśmy sprawę do Rzecznika. Na szczęście nie doszło do tego.
Dopiero po braku rozwiązania problemu po wykonaniu powyższych trzech kroków, można wreszcie napisać skargę do Rzecznika. Kiedyś można było to zrobić na każdym etapie, ale widocznie Ombudsman nie wyrabiał się z nawałem skarg i wprowadzono proceduralny nakaz wykonania najpierw trzech wstępnych kroków.
Tym niemniej, gdy sytuacja jest dramatyczna i nie cierpiąca zwłoki, można spróbować udać się bezpośrednio do Rzecznika z pominięciem wymaganego kroku złożenia formalnej skargi na druku RC193.
W raporcie rocznym biura OTO do Parlamentu, podany jest przykład udanej interwencji Rzecznika. Podobnie jak pisałem powyżej, znowu problemem było zatrzymanie wypłaty Child Tax Benefit. Wypłata sporego zaległego zasiłku nastąpiła dopiero po interwencji Rzecznika. Okazuje się, że Child Tax Benefit stanowi częsty problem w skargach do buira Rzecznika. Biorąc pod uwagę wszystkie kategorie skarg, nasza prowincja Ontario statystycznie przoduje w skargach (42,7%) wśród całej Kanady. A wśród skarg dominują skargi na niesprawiedliwość (45%) w ściąganiu długów podatkowych, następnie na opóźnienia (35%) w procesowaniu rozliczeń podatkowych.
Wśród skarg odnośnie nieprzestrzegania wszystkich praw podatnika przez Agencję, dominują (90%) skargi na trzy prawa:
Prawo 11 – (10%) You have the right to expect the CRA to be accountable
Prawo 5 – (26%) You have the right to be treated professionally (34%), courteously (6%) and fairly (60%)
Prawo 6 – (54%) You have the right to complete (21%), accurate (12%), clear (27%) and timely information (40%).
W roku 2019-2020, do biura Rzecznika wpłynęło 3,098 spraw. Ponad połowa spraw (54%) dotyczyła prawa 6, czyli 1,673 spraw. W roku 2018-2019 wpłynęło do biura 1,920 spraw, a w roku 2017-2018 wpłynęło podobnie – 1,922 sprawy. Czyli w bieżącym roku widzimy wyraźny wzrost ilości skarg, bo aż o 61% w stosunku do uprzednich dwóch lat.
Pomino tego, że Prawa Podatnika zostały z wprowadzone w roku 2007, a od roku 2008 mamy również Rzecznika tychże praw, to w miarę upływu czasu, spraw jest coraz więcej. W roku 2012, Rzecznik opublikował specjalny raport pod tytułem “Proving Your Status”, w którym zalecił Agencji wprowadzenie pięciu zaleceń odnośnie Child Tax Benefit. Zalecenia te dotyczyły między innymi, wprowadzenia bardziej kompletnej, dokładniejszej i na czasie informacji odnośnie uprawnień do Child Tax Benefit. Również zalecenia dotyczyły takich spraw jak uaktualnienie informacji na temat kont TFSA. Ponadto Rzecznik potwierdził opóźnienia Agencji w dostępie do informacji (ATIP), błędne zapisywanie przez Agencję płatności podatników. Zalecenia Rzecznika dla Agencji z roku 2012 odnośnie Child Tax Benefit mają ciągle ogromne trudności z ich realizacją, ponieważ osiem lat później dalej stanowią ogromny problem potwierdzany corocznie ilością skarg. Można się jedynie domyślać, że gdy chodzi o wypłatę pieniędzy dla podatnika, to zalecenia Rzecznika zaleceniami, a życie życiem.
W roku 2019-2020, Child Tax Benefit ciągle znajduje sie się wśród pięciu największych problemów rozpatrywanych przez Rzecznika. A wśród skarg w tym zakresie, dominują skargi na opóźnienia (20%) oraz niejasność, złą kalkulację oraz brak ciągłości w interpretacji informacji (41%).
Nie zawsze więc należy obarczać winą osób przygotowujących rozliczenia, gdy sprawy wymagają dalszej interwencji. Pomimo komputeryzacji, stosowania przez Agencję sztucznej inteligencji i ogólnie lepszej informacji, komputery rządowe mogą się mylić, zwłaszcza przy zmianach w sytuacji rodzinnej podatnika. Jeżeli podatnik nie zawiadomi Agencji o zmianie statusu matrymonialnego i/lub adresu, to może narazić się na niespodziankę w postaci zaskakującego wyniku końcowego rozliczenia. Przy zmianach sytuacji podatkowej warto skorzystać z usług naszej firmy, aby właściwie uwzględnić nową sytuację podatkową lub wyprostować zagmatwane decyzje Agencji. Zapraszam. Tel: 647 648-6363