Prawa podatnika (Cz. 6 – Voluntary Disclosures Program)
Prawa podatnika (Cz. 6 – Voluntary Disclosures Program)
Od Marca 1, 2018 nastąpiły zmiany odnośnie programu Voluntary Disclosures (VDP) czyli Programu Dobrowolnego Ujawnienia, przyznania się do niezgłoszenia dochodu do Agencji Podatkowej.
Program ten składa się teraz z dwóch programów – Ogólnego (General Program) oraz Ograniczonego (Limited Program).
Czego dotyczą te programy? Idea dobrowolnego zgłaszania „zapomnianych” dochodów polega na przypomnieniu sobie o tych dochodach i ich zgłoszenie zanim zrobi to Agencja. Na przykład: dobrowolne zgłoszenie emerytury z Polski lub jakieś transakcji finansowej, której nie zgłaszaliśmy, bo myśleliśmy, że skoro została opodatkowana w Polsce, to spełniliśmy nasz podatkowy obowiązek i w związku z tym nie trzeba zgłaszać ponownie dochodu w Kanadzie.
Kanada wymaga, niestety, zgłaszania wszystkich dochodów z całego świata. Zgłaszając zagraniczny dochód możemy również zgłosić zapłacony podatek związany z opodatkowaniem tegoż dochodu w innym kraju.
Deklarując dobrowolnie „zapomniany dochód”, możemy poprosić Agencję o anulowanie lub zmniejszenie kar i odsetek. Miałem okazję reprezentować skutecznie wielu klientów, którzy w ten sposób uniknęli sporych kar i odsetek, ponieważ zwykle były to wieloletnie sprawy. Jeżeli
Agencja zaczyna akcję, to wtedy program VDP nie wchodzi w rachubę, a za niezgłoszenie dochodu można dostać 20% kary od dochodu brutto, bez względu na zapłacony podatek w innym kraju. Czyli niezgłoszenie, na przykład emerytury z Polski, w wysokości $8,000 na rok, może zaowocować karą 20% czyli $1,600. Gdy tych lat jest więcej, np. 10 lat, to może powstać do zapłacenia kwota $16,000 (10*$1,600=$16,000). Ponadto, gdy dodamy odsetki na tej karze, nie mówiąc o potencjalnym podatku wynikającym z różnic przedziałów podatkowych, to szybko możemy wylądować nawet na długu podatkowym rzędu $30,000. W Polsce podatek emerytalny zwykle waha się pomiędzy 8-12%, podczas gdy w Kanadzie, dochód ten może wejść w przedział 20% lub wyższy. Stąd może się brać dopłata do podatków w Kanadzie.
Program Ogólny (General Program), jeżeli będzie zaakceptowany, to aplikant może kwalifikować się na umorzenie kar i częściowe umorzenie odsetek. Do 1 Marca 2018, umorzeniu podlegały całe kary i całe odsetki.
Program Ograniczony (Limited Program) dotyczy podatników, którzy celowo unikali swoich obowiązków jako podatnicy. Aby zakwalifikować się na ten program należy zapłacić z góry przewidywany podatek, jako warunek konieczny. Program ten może zostać anulowany, gdy Agencja dopatrzy się, że podanie nie było kompletne w celu uniknięcia konsekwencji podatkowych. Nie można składać tej aplikacji w kategorii „no-name” czyli incognito.
Podatnicy mogą dobrowolnie skorygować niedokładne, niekompletne lub niepełne rozliczenia podatkowe bez narażenie się na kary lub nawet na sąd, pod warunkiem złożenia wszystkich wymaganych informacji, które Agencja zaakceptuje.
Od szeregu lat istnieje porozumienie wśród krajów, członków organizacji OECD w sprawie „tax transparency” czyli wymiany informacji podatkowych pomiędzy krajami – członkami. Zarówno Polska, jak i Kanada są członkami OECD i oba kraje podpisały „Declaration on Automatic Exchange of Information in Tax Matters”, czyli deklarację o automatycznej wymianie informacji w sprawach podatkowych. Stąd osoby, które nie zgłosiły wszystkich dochodów z Kanady lub z innych krajów i obawiają się ataku Agencji, która może uzyskać informacje od naszego byłego partnera, byłej partnerki lub byłego wspólnika czy nieżyczliwego sąsiada, powinne rozważyć złożenie aplikacji programu VDP.
Aby program VDP był ważny musi spełniać cztery warunki:
1. Musi być dobrowolny
2. Musi być kompletny
3. Musi wykazać się potencjalną lub rzeczywistą karą
4. Musi dotyczyć spraw, które są co najmniej rok opóżnione, czyli nie mogą dotyczyć bieżącego roku.
Oczywiście VDP nie będzie uznany za dobrowolny, gdy podatnik jest świadomy działania Agencji, które mogą go dotyczyć lub gdy Agencja rozpoczęła akcję od kontaktu z podatnikiem prosząc o dostarczenie informacji, która ujawni niezgłoszony dochód. Na przykład: klient kupił z trzema partnerami dużą działkę, po czym odsprzedał swoją część przed tzw. „zamknięciem” transakcji. Zapomniał jednak zgłosić sporego zysku w rozliczeniu podatku. Skąd rozliczający podatek może wiedzieć o takiej transakcji, skoro klient „zapomniał” o niej? Na jego nieszczęście, po kilku latach, jeden z partnerów sprzedał swój udział i miał kontrolę podatków. Agencja, robiąc kontrole wspólnikowi, doszła do tego, że klient sprzedał ziemię i nie rozliczył się z tej transakcji. W momencie, gdy Agencja zapukała do niego z prośbą o dane dotyczące sprzedaży, klient nie mógł zrobić VDP, więc spakował się i wyjechał do Polski.
Aby zrobić VDP, należy wypełnić formularz RC199 – Taxpayer Agreement – Voluntary Disclosures Program. Wypełniony druk można wysłać samemu elektronicznie do Agencji (My Account, My Business Account lub Represent a client). Aby zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami można skorzystać z Information Circular IC00-1R6.
Jeżeli podatnik nie jest pewien czy chce skorzystać z tej opcji, może złożyć ten formularz bezimiennie (no-name), ale jedynie w kategorii Programu Ogólnego. Nie można tego zrobić, gdy „zapomnieliśmy” celowo zgłoszenie dochodu. W powyższym przykładzie nasz klient nie mógłby starać się o Program Ogólny, ponieważ celowo uniknął zgłoszenia dochodu. Inna jest sytuacja, gdy podatnik zgłosił dochód w innym kraju i tam zapłacił podatek, ale myślał, że jest już rozliczony, np. w Polsce, i nie musi ponownie zgłaszać tego dochodu w Kanadzie.
Jeżeli zgłaszamy się do Agencji bezosobowo, to zwykle chodzi o potwierdzenie, czy sprawa kwalifilikuje się na złożenie podania? Pamiętajmy jednak, że agent nie może zapewnić ostatecznej decyzji o kwalifikowaniu się na program.
Jeżeli podatnik nie zgadza się z decyzją negującą kwalifikację na program VDP, to może poprosić o ponowne rozpatrzenie sprawy poprzez procedurę zwaną „judicial review”. Czyli ktoś inny popatrzy na dokumentację i zdecyduje czy na pewno nie było błędu w decyzji.
Jeżeli aplikacja VDP zakończona jest niekorzystną kalkulacją, wówczas jest możliwość odwołania się (objection). Miałem taką przygodę z bardzo wrogo nastawionym agentem, który od początku szukał dziury w całym. Złożyłem VDP z danymi za 10 lat (zwykle jest to maksymalny okres wstecz). Ale agent poprosił o dane dodatkowych ośmiu lat wstecz, czyli razem 18 lat. Dostał wszystko, o co prosił. Na koniec stworzył absurdalny „assessment” naliczając kary, tak jakby nie był to program VDP. Dopiero odwołanie wyprostowało sprawę i wszystkie kary zostały anulowane, jak również odsetki od kar.
Ogólnie mówiąc program VDP pomógł wielu osobom spać spokojnie. Po wielu latach niezgłaszania dochodów z Polski, dzięki programowi VDP, mają sprawy wyczyszczone. Jeżeli jesteś w sytuacji, w której masz niezgłoszone dochody, nie zwlekaj, skontaktuj się z moją firmą, aby ustalić, czy warto pójść drogą VDP. Zapraszam 647 648-6363