Prawa podatnika (Cz. 8 – Długi podatkowe: CRA i oszuści – dokończenie)
Prawa podatnika (Cz. 8 – Długi podatkowe: CRA i oszuści – dokończenie)
Prawo 7. brzmi: “You have the right, unless otherwise provided by law, not to pay income tax amounts in dispute before you have had an impartial review.”
Dokończenie z poprzedniego numeru
Inną metodą oszustów jest nacisk, aby podatnik wszedł na stronę internetową, gdzie z kolei zostanie poproszony o podanie osobistych danych. Nie należy reagować na te naciski. Poniżej podam czego należy się spodziewać, jeżeli rzeczywiście CRA kontaktuje się z podatnikiem, według materiału CRA:
CRA przez telefon może poprosić o dane podatnika takie jak imię i nazwisko, datę urodzenia, adres, numer konta biznesowego lub numer socjalny. Może poprosić o detale dotyczące konta, w przypadku biznesu.
I tu leży główny problem – zarówno oszust, jak i CRA pytają o te same dane podatnika, które osoba podająca się za pracownika CRA może wykorzystać do oszustwa. CRA nie potrafi do tej pory znaleźć bezpiecznego sposobu na komunikowanie się z podatnikiem, tylko poprzez zadawanie bardzo osobistych pytań.
Gdy nie spodziewamy się telefonu z CRA, uważam, że najlepszą obroną jest niepodawanie żadnych osobistych informacji i poproszenie o numer telefonu dzwoniącego, jego imię oraz nadany przez CRA numer identyfikacyjny. Gdy agent odmówi, to można poprosić o list w tej sprawie. Zwykle oszust nie podaje swoich namiarów i zdenerwowany jeszcze bardziej naciska i straszy. Należy po prostu odłożyć słuchawkę lub rozłączyć się.
Jeżeli słyszę głos przypominający głos policjanta lub wojskowego wydającego rozkazy, to po prostu kończę połączenie. Zdarza mi się to średnio 3-4 razy na rok. Ostatnio miałem telefony z informacją, że mój numer socjalny został podrobiony i chcą się upewnić (CRA!) autentyczności moich danych… Czyli, abym podał mój numer socjalny, etc.
CRA nigdy nie pyta o numer paszportu, karty zdrowia lub prawa jazdy. Nie nalega na natychmiastowe zapłacenie długu przez Interac, e-transfer, bitcoin, karty typu “gift” – iTunes, Amazon lub innej.
CRA nie używa agresywnego języka, nie straszy aresztowaniem lub wysłaniem policji. CRA nie pyta o dane osobiste lub finansowe za pomocą maila, a zwłaszcza, gdy do maila dołączony jest link do twojego “zwrotu podatkowego”.
CRA nigdy nie zaproponuje spotkania w miejscu publicznym w celu odebrania pieniędzy a konto długu. CRA nigdy nie używa Facebook Messenger lub WhatsApp w celu dotarcia do podatnika.
Nigdy nie należy podawać osobistych danych poprzez internet dla potrzeb CRA.
Urząd może udać się do sądu o pozwolenie zajęcia jakiekolwiek majątku będącego w posiadaniu podatnika – dłużnika. Tego typu akcje najczęściej mają miejsce, gdy chodzi o dług z tytułu HST lub płac (payroll).
W niektórych okolicznościach, podatnik może ubiegać się o ulgę w zakresie kar i odsetek prosząc o tzw. “Taxpayer Relief”. Aby się kwalifikować, trzeba spełniać określone warunki.
Aby zaaranżować plan spłaty długu, należy zadzwonić do CRA pod numery: dług indywidualny 1-888-863-8657; dług korporacyjny: 1-866-291-4346; dług GST/HST: 1-877-477-5068; dług z tytułu płac (payroll) 1-877-548-6016.
Od czasu do czasu zdarzają się niespodzianki w postaci listu z CRA z informacją o kwotach do zapłacenia z góry a konto podatków od dochodów jeszcze nie zarobionych.
Takie przypomnienia wysyłane przez CRA nie są kolejną formą oszustwa podatkowego, choć może tak wyglądają. Mają one miejsce, gdy podatnik był winien ponad $3,000 na rozliczeniu podatkowym w ubiegłym roku 2019. Jest to tzw. „Instalment Reminder” i jest praktykowany przez CRA, aby zaoszczędzić podatnikowi dodatkowych kosztów przy rozliczeniu rocznym, jeżeli dopłata to podatków przekroczy $3,000 w roku 2020. Jest to prawo, niestety, obowiązkowe.
Nie ma znaczenia, czy podatek był zapłacony na czas. Chodzi o jego wysokość. Każdy podatek należny do CRA, który w danym roku przekracza $3,000, podlega płatnością z góry a konto roku następnego, chyba, że nie przekroczymy $3,000 dopłaty do podatku w roku następnym. Czyli przykładowo, gdy dopłata wyniosła $3,600 w roku 2019, to gdy w roku 2021, robiąc rozliczenie podatku za rok 2020 dopłata do podatku wyniesie $3,200, to powinniśmy uiścić całe $3,200 w roku 2020 w postaci składek kwartalnych lub płaconych dwa razy w roku. A jeżeli dopłata wyniesie $2,999, to nie musimy tego robić.
Za brak składek w wysokości $3,200, CRA naliczy sobie odsetki, które obecnie wynoszą 5%. Czyli warto celować na dopłatę poniżej $3,000, wpłacając na przykład pieniądze na RRSP lub biorąc mniejsze wynagrodzenie z firmy w postaci dywidend.
Czy składki (instalments) są obowiązkowe? Co będzie, jak nie zapłacę? Czy jest jakaś kara za brak składek? Jeżeli zapłaciliśmy podatek ponad $3,000 ($1,800 w prowincji Quebec) za rok 2019, to mamy obowiązek uiścić składki za rok 2020, jeżeli znowu przekroczymy dopłatę $3,000 za rok 2020. Można również dostać karę, jeżeli odsetki naliczone od niezapłaconych składek przekroczą $1,000.
Ile wynosi taka kara? Kalkulacja nie jest prosta. Jest to kwota większa z dwóch liczb: $1,000 lub 25% kwoty odsetek od wymaganych , ale nie zapłaconych składek, które oblicza się według wysokości odsetek ustalanych przez CRA osobno na każdy z czterech kwartałów danego roku.
Jak uniknąć lub zredukować kary i odsetki z tytułu niezapłaconych na czas składek? Można wpłacić składki wcześniej lub nadpłacić. Wówczas generujemy kredyt odsetkowy, który może być odjęty od potencjalnych kar i odsetek, gdy spóźnimy się z jakąś ratą lub zapłacimy za mało. Niestety odsetek od nadpłaconych składek nie możemy dostać w formie zwrotu.
Pamiętajmy, że do kalkulacji składek bierze się pod uwagę takie pozycje, jak podatek federalny i prowincjonalny wynikający z dochodu oraz zwrot benefitów socjalnych (np. OAS), które są minusowane różnymi kredytami, między innymi z tytułu zapłaconych już podatków. Do tej kalkulacji może dojść składka na CPP i/lub EI (dla osób samo-zatrudniających się.
Jeżeli w wyniku kalkulacji wyjdzie podatek do zapłacenia ponad $3,000, to wówczas mamy dwie opcje do kalkulacji i płacenia składek: albo 25% podatku cztery razy w roku: marzec 15, czerwiec 15, wrzesień 15 i grudzień 15 lub dwa razy w roku: 75% wrzesień 15 i 25% grudzień 15, 2020.
W przypadku składek dla korporacji jest o tyle lepiej, że nadpłacone składki można przerzucić elektronicznie na rok następny lub z konta GST/HST przerzucić na podatek korporacyjny lub odwrotnie. Natomiast w przypadku podatków indywidualnych taka opcja jeszcze nie została wprowadzona i CRA wypłaca zwroty podatkowe, których nie można przeznaczyć a konto składek na rok następny. Zwrot podatku za rok ubiegły trzeba z powrotem wpłacić a konto składek na rok następny. Tak działa podatkowa „red tape”, z którą rząd ponoć walczy od lat…
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
647 648-6363