MAID (Medical Assistance in Death). Bill C-14, s.241
MAID (Medical Assistance in Death). Bill C-14, s.241
Od roku 2016, na podstawie powyższej zmiany, prawo karne pozwala w Kanadzie na dokonywanie dobrowolnej eutanazji. W Polsce, dla odmiany, eutanazja na żądanie pacjenta i pod wpływem współczucia dla niego jest przestępstwem i to zarówno w formie czynnej, jak i biernej, a także pośredniej.
W Kanadzie, nie tylko może nas zabić choroba, na przykład COVID-19, ale też możemy umrzeć na własne życzenie, choć nie jest to prosta sprawa. Jest to trudny temat, bo nikt nie lubi prywatnie rozmawiać na temat śmierci, pomimo tego, że niemalże codziennie media podają, ile osób zmarło z powodu COVID-19, ilu zostało zabitych w najrozmaitszych okololicznościach i powoli staliśmy się nieczuli na te wiadomości. Jedyne okoliczności zgonów, które nie są regularnie podawane w Kanadzie, to zgony w kategorii MAID czyli za pomocą dobrowolnej eutanazji z asystą medyków. Od roku 2016, kiedy wprowadzono zmianę do prawa karnego pozwalającą na dobrowolną eutanazję, skorzystało z tej opcji około 13,000 osób. Dla porównania podam, że w roku 2019, w Kanadzie, umarło ogólnie około 250,000 osób, w tym ogółem na raka około 86,000 osób, w tym na raka płuc ponad 22,000. Obecnie podawane statystyki zgonów z powodu COVID-19 – około 9,200 daleko odbiegają od statystyk zgonów z powodu typowych przyczyn – raka, zawału, wylewu, wypadków czy opiodów.
Stosunkowo nieduża ilość osób zmarłych w Kanadzie w kategorii MAID, może wynikać z faktu, że nie jest bynajmniej łatwo uzyskać zgodę na dobrowolną eutanazję (MAID).
Oto warunki, które trzeba spełniać:
1. Życzenie zakończenia życia przez pacjenta musi być dobrowolne, bez żadnych nacisków i zrobione przez osobę co najmniej 18-letnią, która ma zdolność podejmowania decyzji samodzielnie.
2. Jest to bezpłatna usługa medyczna w całej Kanadzie pokrywana przez nasze podatki.
3. Stan zdrowia musi spełniać szereg warunków – przez wszystkim musi to być nieuleczalna choroba oraz ponadto:
4. Choroba musi być w stanie nieodwracalnego, postępującego pogarszania się.
5. Stan choroby musi powodować ogromne cierpienia zarówno fizyczne, jak i psychologiczne, których chory nie jest w stanie dalej tolerować i stan ten nie może być łagodzony w akceptowalny sposób nie powodujących katastrofalnych skutków ubocznych;
6. Naturalna śmierć jest “reasonably foreseeable”, czyli sensownie do przewidzenia, biorąc pod uwagę wszystkie medyczne okoliczności, ale bez prognozy odnoście kiedy może nastąpić śmierć.
Osoba, która chce się poddać MAID, musi zrobić do dobrowolnie, przez zainicjowany osobisty kontakt z wykwalifikowaną osobą, bez nacisków oraz wyrazić zgodę na piśmie po zapoznaniu się z wszelkimi aspektami tej decyzji.
Obecnie rząd chce dokonać modyfikacji ustawy Bill C-14. Nowa ustawa Bill C-7 zaczęła być rozważana przez Parlament w lutym 2020 roku. Co spowodowało, że rząd chce zmienić tę ustawę w relatywnie krótkim odstępie czasu od jej powstania? Otóż niedawny wyrok w sprawie Truchon c
Procureur w Prowincji Quebec postanowił, że warunki narzucone w ustawie C-14 są zbyt rygorystyczne. Przede wszystkim problemem jest warunek, że zgon musi być „reasonably foreseeable” oraz stan pacjenta musi być w stanie „irreversible decline” czyli postępującym nieodwracalnie na gorsze, co według sądu stanowi konflikt z sekcją 7 Canadian Charter of Rights and Freedoms.
Ponieważ COVID-19 zastopował wszelkie prace w Parlamencie, stąd na razie, ponieważ C-7 nie jest jeszcze prawem, niektóre paragrafy prawa karnego zostały usunięte. Proponowana ustawa nie zawiera zmian do istotnej kwestii odnoście życzenia awansem MAID w przypadku jakiejś nieuleczalnej choroby lub katastrofalnego stanu zdrowia, jak również cierpień z powodu chorób psychicznych oraz uwzględniania życzeń osób nieletnich. Te kwestie wejdą najprawdopodobniej na wokandę ustawy C-7 z chwilą powrotu Parlamentu do pracy.
Program MAID również może wyglądać jako element programu depopulacji świata. Niektóre kraje, takie jak Holandia czy Szwajcaria, od dawna mają podobny program. Na skutek prawnego wdrożenia programu pomocy pacjentowi w zejściu z tego świata, państwo korzysta na ustaniu płacenia emerytur, pokrywania kosztów opieki zdrowotnej oraz ma zysk z opodatkowaniu majątku zmarłego.
Jak więc zaplanować ostatnią fazę życia? Jakie są preferencje osób starszych? Czy mają jakieś specjalne życzenia? Tegoroczne wydarzenia związane z COVID-19 mocno wpłynęły na osoby starsze pod kątem rozpatrzenia nowej sytuacji emerytalnej zarówno pod kątem Kanady, jak i innych krajów.
Na miejscu w Kanadzie możemy i powinniśmy mieć zrobione upoważnienie w sprawach medycznych i finansowych (Power of Attorney) oraz dokument pod nazwą “Advanced Medical Care Directives”, czyli nasze dyrektywy w sprawach medycznych i finansowych. Wspomnę też o konieczności zrobienia testamentu(ów), ponieważ bez niego narażamy rodzinę na wiele trudności i kosztów.
Przed wyjazdem na stałe z Kanady warto zapoznać się z przepisami podatkowymi, które mogą być skomplikowane. Warto pamiętać, że “Power of Attorney” czyli upoważnienie medyczne lub finansowe może nie być ważne w innym kraju. Podobnie sprawa dotyczy testamentów. Powinny być zrobione w miejscach, gdzie posiadamy majątek.
Warto pamiętać, że MAID musi być zainicjowane przez pacjenta i nie może być zawarte w upoważnieniach lub dyrektywach.
Jaka jest różnica pomiędzy upoważnieniem (Power of Attorney) a dyrektywami (Advanced Medical Care Directives)? Otóż różnica jest bardzo istotna pod względem prawnym. Tylko “Power of Attorney” ma moc prawną. Osoba upoważniona może podejmować decyzje w sprawie leczenia, osobistej opieki, diety, wyboru miejsca zamieszkania, ubrania, etc. Natomiast dyrektywy stanowią listę wartości, przekonań oraz wszelkich innych preferencji pacjenta. Mogą być bardzo pomocne w podejmowaniu decyzji osobom upoważnionym do działania w imieniu pacjenta, ale nie mają mocy prawnej.
Moje zainteresowanie w zakresie przedstawionych powyżej spraw wynika również z faktu, że jestem od szeregu lat zarejestrowanym członkiem STEP Canada, czyli Society of Tax and Estate Practitioners. Osoby, które odeszły, niekiedy zostawiają za sobą niedokończone i trudne sprawy, a które, niestety, należy rozliczyć w CRA i czasami zapłacić spory podatek (lub znaleźć jakieś inne rozwiązanie). Opóźnienie w rozliczeniach może kosztować dodatkowe kary i odsetki. Wykonawca testamentu ma poważną rolę między innymi dokonania rozliczeń podatkowych zmarłego oraz uregulowania jego długów w przewidzianym przepisami czasie. Tel: 647 648-6363