Separacja lub rozwód, stan cywilny
Separacja lub rozwód, stan cywilny
Kiedy ma miejsce separacja, z punktu widzenia przepisów podatkowych? Gdy małżonkowie lub partnerzy w relacji common-law odseparują się od siebie na okres co najmniej 90 dni z powodu zerwania relacji nazwanej w żargonie podatkowym „conjugal relationship”, a mówiąc po naszemu – zaprzestanie, zerwanie małżeńskich obowiązków.
Od kiedy liczymy okres separacji? Od pierwszego dnia separacji, a nie po odliczeniu 90 dni. Tu jednak należy być ostrożnym. Jeżeli jesteśmy w związku małżeńskim lub partnerskim i zdecydujemy się teraz na separację, to jaki będzie nasz status podatkowy na koniec roku 2020? Zgodnie z wymaganiami przepisów podatkowych, do końca roku nie możemy spełnić tego warunku, ponieważ do końca grudnia 2020 jest mniej niż 90 dni. Pomimo tego, że w czasie rozliczeń za rok 2020, w marcu lub kwietniu 2021, możemy już być w separacji ponad 90 dni, to jednak CRA nie potraktuje nas jako osoby w separacji, ponieważ od połowy października 2020 do końca grudnia 2020 upłynęło mniej niż 90 dni. A na podatku podajemy stan cywilny na koniec roku, a nie na dzień rozliczenia się z CRA.
Z powodu rozpadu związku w roku podatkowym, powinniśmy rozważyć szereg konsekwencji podatkowych w zakresie:
1. podziału majątku
2. podziału RRSP – zarówno indywidualnych, jak i spousal
3. odpisów kosztów opieki nad dziećmi
4. płatności z tytułu alimentów
5. federalnych kredytów – na osoby na utrzymaniu, Child Tax Benefits, Canada Worker’s Benefit
6. oraz efekt tych konsekwencji odnośnie kredytów prowincjonalnych.
Podział majątku (aktywów)
Jeżeli przy zakończeniu związku małżeńskiego lub partnerskiego ujęta jest zgoda stron w dokumentach separacyjnych lub rozwodowych na transfer z jednej strony na drugą DPSP, RESP, RPP, PRPP, RRSP lub RRIF, to taki transfer może być zrobiony bez natychmiastowych skutków podatkowych.
Natomiast w przypadku tzw. spousal RRSP, minimalny okres 3-lat przestaje obowiązywać, gdy nastąpi separacja lub rozwód.
Aktywa (majątek) trwały podlegający amortyzacji, np. nieruchomość, która jest wynajmowana, można przetransferować pomiędzy stronami bez natychmiastowego skutku podatkowego.
Również inne kategorie majątku można przetransferować bez podatku, gdy transferujemy tzw. ACB czyli Adjusted Cost Base.
Attribution Rules. Gdy zrobimy transfer pomiędzy małżonkami lub partnerami, to może obowiązywać zasada “attribution”, która polega na tym, że dochód aktywów wypracowany przez taki transfer dolicza się z powrotem do dochodu strony, która zrobiła ten transfer. Jednak w przypadku separacji lub rozwodu, zasady attribution nie obowiązują, gdy strony żyją w separacji. Zyski kapitałowe lub straty mogą być doliczane z powrotem do strony wykonującej transfer, chyba że strony umówią się inaczej.
Opieka nad dziećmi. Zgodnie z przepisami, odpis należy do osoby z niższym dochodem, chyba, że strony były w separacji co najmniej 90 dni i nie powróciły do stanu sprzed separacji w okresie pierwszych 60 dni po zakończeniu roku. Wówczas każda strona może odpisać koszty opieki nad dziećmi, bez względu na odpisy robione przez drugą stronę.
Alimenty, pomoc (spousal support) i koszty prawne związane z separacją lub rozwodem. Alimenty lub spousal support podlega opodatkowaniu dla strony otrzymującej i odpis dla strony płacącej. W roku separacji nie można mieć odpisu a z tytułu spousal support i równocześnie ująć drugą stronę jako osobę na utrzymaniu. Musimy zdecydować na jedną opcję, zwykle tę, która jest korzystniejsza.
Koszty prawne. Zwykle nie podlegają odpisom, za wyjątkiem, gdy koszty te związane są z uzyskaniem alimentów dla strony z powodu opieki nad dziećmi ( a nie dla strony), lub gdy strona ubiega się o większy spousal support na siebie.
Non-refundable tax credits. Chociaż chcemy szybko podwyższyć zwrot, pamiętajmy o tym, że separacja nie jest uznawana przez CRA przez pierwsze 90 dni. Należy zgłosić separację do CRA dopiero po upływie 90 dni na specjalnym druczku „Marital Status Change” – RC65. Ktoś może zapytać: a skąd CRA będzie wiedzieć o mojej separacji? Jeżeli nie wyślesz tego druku po 90 dniach separacji, to nie będzie wiedzieć. Stąd się biorą niektóre kontrole i dokładne sprawdzanie skoro podatnicy nie poinformowali CRA o separacji, a wypełniają swoje podatki bez zgłoszenia separacji.
Małżeństwo i rozwód
O zawarciu małżeństwa lub o rozwodzie należy zawiadomić władzę bezzwłocznie. Ponieważ istnieje przepis dotyczący odzyskiwania kredytów, o które nie ubiegaliśmy się, który wymaga, aby zrobić to w ciągu 11 miesięcy (statute of limitations).
Income Tax Act opiera się na założeniu, że opiekę nad dziećmi wykonuje matka. Jednakże CRA również rozważa czynniki, na podstawie których ustala która strona sprawuje de facto tę opiekę.
Dla przykładu, gdy para się rozchodzi i strona przenosi się i zabiera dziecko do swoich rodziców, wówczas urząd zakłada, że matka dalej opiekuje się dzieckiem, chyba że matka nie ukończyła 18 lat. Wówczas rodzice mogą ubiegać się o zasiłek Canada Child Benefit (CCB) zarówno dla swojego dziecka, jak i dla wnuka lub wnuczki.
Shared Custody. Gdy oboje rodzice mają przyznaną opiekę nad dzieckiem, nowe przepisy pozwalają na podział CCB oraz GST/HST między obiema stronami. Można się również spodziewać drobiazgowej kontroli z urzędu. Niedawno ustalono, że wystarczy, że jedna ze stron zajmuje się dzieckiem 40% czasu w tygodniu, aby móc się ubiegać o te zasiłki.
Dodatkowe kwestie do rozważenia przy separacji lub rozwodzie
1.Podatki. Warto ustalić przybliżoną wysokość podatków w roku separacji oraz w latach następnych. Każda ze stron będzie się rozliczać oddzielnie i będzie odpowiedzialna za swoje podatki. Oznacza to również ujęcie płacenia składek w planowaniu wydatków.
2. Kredyty. Wszystkie kredyty zarówno te, które wypłacają pieniądze, jak i te, które służą jedynie jako kredyt podatkowy będą jedynie brane pod uwagę indywidualnie, a nie jako rodzina.
3. RRSP. Nie będzie można wpłacać na tzw. spousal plan – warto pomyśleć o swoim własnym planie.
4. TFSA. Można podzielić TFSA bez efektu podatkowego. Transfer nie będzie miał wpływu na nasz limit na dalsze wpłaty.
5. Principal Residence. Po separacji CRA uznaje dwie jednostki rodzinne i w związku z tym możliwe jest posiadanie jednej rezydencji dla każdej strony, która jest nieopodatkowana przy sprzedaży. Warto więc wycenić nieruchomość oraz ustalić, kto jest właścicielem której części nieruchomości.
6. Transfer nieruchomości. Można go dokonać używając wartości podatkowe ACB lub UCC lub FMV.
7. Testament i upoważnienia. Należy zmienić, jeżeli druga strona jest spadkobiercą lub jest upoważniona do wykonywania czynności finansowych i/lub medycznych.
8. Status cywilny. Należy zgłosić na druku RC65 (19) nowy status cywilny, adres i datę jego zmiany: małżeństwo, commom-law, separację, rozwód, zostanie wdową lub wdowcem, stan wolny. Jeżeli stan twój zmienia się na małżeństwo lub common-law, to należy również podać nazwisko, imię, płeć, datę urodzenia oraz SIN obu osób. Ponadto obie osoby muszą się podpisać na formularzu.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
647 648-6363