Ściąganie podatków (Cz.1)
Ściąganie podatków (Cz.1)
Jak doniosła pani Minister Finansów w wystąpieniu w Parlamencie w dniu 30 listopada 2020 – przewidywany budżetowy deficyt w obecnym roku finansowym ma wynieść blisko $400 miliardów dolarów. Oczywiście parlamentarzyści bili brawa i mieli radosne miny.
Pomimo tego, że ściąganie zaległych podatków zostało zawieszone przez agencję CRA na szereg miesięcy, zbliża się, niestety, wielkimi krokami okres polowania na bieżące i zaległe podatki.
Stąd pragnę uczulić Czytelników na stosowne taktyki rozmawiania z agentami, których zadaniem nie jest złożyć nam wyrazy współczucia z powodu niemożności ich zapłacenia. Nie będą mówić: “ Nic się nie martw! Jakoś to będzie! Poczekamy, aż wygrzebiesz się z płatności na kartach kredytowych lub gdy znajdziesz skądś pieniądze”. Jak agenci dzwonią lub piszą, to znaczy, że twoje zaległe podatki trafiły na komputer agenta, który ma za zadanie doprowadzić do ich ściągnięcia. Oto kilka rad:
I. Czy zgadzasz się z kwotą zaległych podatków?
1.1. Czy rozważałeś odwołanie poprzez złożenie “Notice of Objection”?
1.2 Czy w ogóle możesz złożyć takie odwołanie, czyli, czy mieścisz się w czasie wyznaczonym przez datę na “Notice of Reassessment?”. Masz na to zwykle 90 dni od daty na dokumencie. Można prosić o przedłużenie o cały rok, ale nie ma gwarancji, że agencja wyrazi zgodę. Jeżeli nie wyrazi zgody, to można złożyć prośbę do Sądu Podatkowego.
1.3 Jeżeli złożysz odwołanie, to ogólnie rzecz biorąc, agencja zawiesza ściąganie pieniędzy dopóki sprawa nie zostanie ostatecznie rozstrzygnięta.
1.4 Są jednak wyjątki, gdy sprawa dotyczy tzw. “trust funds” czyli GST, HST, payroll lub tzw. “Jeopardy Orders, zwane również Collection Orders”. W tej kategorii podatków i w tej sytuacji agencja nie zawiesza bezzwłocznego ściągania podatków.
1.5 Jeopardy lub Collection orders mają miejsce, gdy agencja CRA ma podstawy sądzić, że ściąganie podatków jest w niebezpieczeństwie z powodu długiej procedury odwoławczo – sądowej. Gdy Sąd uzna argumenty agencji, wówczas agencja może użyć najrozmaitsze techniki, które są w jej arsenale. Na przykład, po otrzymaniu takiej decyzji Sądu, agencja może, między innymi, rozpocząć sprawę sądową przeciwko podatnikowi, zająć konto bankowe, wejść na pobory u pracodawcy, skonfiskować, zabezpieczyć lub zająć majątek, a nawet skonfiskować nielegalny dochód będący w posiadaniu policji.
1.6 Sąd (Federal Court of Canada) rozpatrując podanie agencji, bierze pod uwagę wielkość długu podatkowego w stosunku do majątku i zdolności płatniczych podatnika. Ponadto Sąd bierze pod uwagę historię płatności do CRA. Czy sprzedał lub przetransferował nieruchomość? Czy oszustwo jest brane pod uwagę? Czy historia podatnika potwierdza jego niechęć do płacenia podatków?
Czyli Sąd chce się upewnić, że sytuacja rzeczywiście nie może czekać na rozwiązanie poprzez danie podatnikowi szansy na normalne rozpatrzenie odwołania.
1.7 Sąd ten ma wszystkie istotne cechy sądu kapturowego, ponieważ sprawa odbywa się bez powiadomienia podatnika i bez żadnej reprezentacji z jego strony. Stoi to w całkowitej sprzeczności z zapewnieniami naszego rządu, że żyjemy w czasach “Eguity, Diversity, Inclusion”.
II. Czy można zredukować wysokość zaległych podatków?
2.1 Istnieje taka szansa poprzez złożenie podania na tzw. “Taxpayer Relief”(TR). Jeżeli składasz takie podanie, to dobrą strategią jest przekazanie kopii do agenta zaangażowanego w sprawę. Daje to dodatkową szansę na to, że agentowi też będzie zależało na szybszym zakończeniu sprawy i w związku z tym może wewnętrznie naciskać agentów z oddziału TR na szybsze rozpatrzenie sprawy.
2.2 Aplikację do TR składamy na druku RC4288. Wypełniamy dokładnie 3 strony aplikacji i wysyłamy ją na adres podany w instrukcji. Co trzeba wiedzieć na temat szans uzyskania redukcji zaległej kwoty podatków? Otóż składa się ona z trzech części: podatek + kara + odsetki. Przez program TR możemy jedynie uzyskać redukcję kar i odsetek.
2.3 Jakie należy mieć podstawy, aby wystąpić o redukcję kar i odsetek?
* Pierwszy powód to strajk, np. poczty czyli tzw. “civil disturbance”.
* Drugi powód to naturalny kataklizm lub klęska żywiołowa. Nie wiemy jeszcze czy COVID-19 będzie mieścił się w tej kategorii, ale można spróbować.
* Financial hardship czyli trudności finansowe z powodu braku podstawowych środków do życia (zakup jedzenia, ubrania, leków i innych niezbędnych do życia wydatków).
* Dla biznesów trudności finansowe dotyczą niemożności kontynuowania biznesu, utrzymania pracowników oraz niebezpieczeństwo wynikające z upadku finansów społeczności.
2,4 Należy przedstawić dokumentację wspierającą tę aplikację. W tym, korespondencję z agencją CRA, powiadomienia, wezwania do płacenia, itd.
2.5 W zależności od przyczyn(y) należy dołączyć, na przykład: list od lekarza ujmujący przyczynę choroby, czas trwania leczenia (od kiedy do kiedy), daty pobytu w szpitalu i wyjaśnienie powodów popadnięcia w zaległości podatkowe z powodu niezdolności do pracy, dodatkowych kosztów medycznych, itp.
2.6 Akt zgonu, raport policji, firmy ubezpieczeniowej, wypłaty z ubezpieczenia.
2.7 Detale dotyczące błędów agencji, w tym opóźnienie rozpatrywania sprawy. Jest to chyba najlepsza, ale rzadko wykorzystywana droga. Można złożyć odwołanie od decyzji i równocześnie złożyć podanie o TR. Ta strategia jest możliwa, ale nie daje 100% gwarancji na sukces.
III. Szczerość
i profesjonalizm
3.1 Zapomnij na moment o używaniu krzyku i/lub przekleństw oraz innych podobnych technik, które nie tylko nic nie wskórają, ale mogą jedynie pogorszyć i tak trudną sytuację. Czy chcesz krzykiem i przekleństwami przekonać agenta, aby nie miał już innego wyboru jak skierowanie sprawy do Sądu Federal Court of Canada w celu uzyskania “Collection Order”?
3.2 Jeżeli zobowiązałeś się, aby zadzwonić w jakimś dniu o jakiejś konkretnej godzinie – zrób to.
3.3 Nie obiecuj, że wykonasz płatność, jeżeli nie masz szans na realizację tego zobowiązania. Pamiętaj, że wszystkie rozmowy z agencją są nagrywane. Jeżeli miałeś szczery zamiar, aby zapłacić umówioną kwotę, ale nie jesteś w stanie, to natychmiast powiadom agenta i ustal alternatywny plan spłat.
3.4. Dostarcz agentowi kopię pokwitowania zapłaty, aby agent mógł sprawdzić czy płatność weszła na właściwe konto. Nie wysyłaj nigdy pieniędzy do CRA bez podania numeru SIN na obu stronach czeku lub money order.
IV. Hierarchia płatności
4.1. Pamiętaj, że zaległości na kontach HST i payroll są ścigane z prędkością niezwykłą jak na pracę urzędu, ponieważ pieniądze na tych kontach należą do agencji (tzw. trust funds). Podatnik pobierając HST lub płacąc pracownikom otrzymuje pieniądze na poczet płatności do agencji. Stąd trudno liczyć na dogodne warunki spłat pieniędzy, które już dawno powinny być oddane do rządu.
4.2 Próbuj zapłacić trust funds w pierwszej kolejności, aby ci łatwiej było wynegocjować dogodniejsze warunki spłat zaległych podatków.
4.3 Pamiętaj, że nawet po złożeniu odwołania i uzgodnienia planu spłat, agencja w dalszym ciągu może udać się do Sądu Federal Court Of Canada po “Collection order”, zwłaszcza, jeżeli spłaty idą jak przysłowiowa krew z nosa, a agent nie może się doczekać swojej premii od ściągniętych podatków, jeżeli przypuszczalnie otrzymuje premię z tego tytułu. [CDN].
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
647-648-6363