Ściąganie podatków i pieniędzy (cz.2)
Ściąganie podatków i pieniędzy (cz.2)
W tym odcinku mamy kontynuację tematu Ściąganie Podatków i Pieniędzy.
5. Transfer assets do innej osoby
5.1 Gdy podatnik, który zalega z podatkami i jest winien pieniądze do agencji CRA posiada majątek, który przepisze na inną osobę, na przykład na współmałżonka lub dziecko, to co się dzieje? Nie tylko agencja będzie dalej próbować ściągać zaległe podatki, ale również pójdzie do tejże osoby po podatek dłużnika. Dzieje się tak na podstawie sekcji 160 Income Tax Act. Czyli przepisanie domu, domku letniskowego czy łódki może spowodować, że właściciel takiej darowizny może dostać rachunek od agencji CRA do zapłacenia długu równego zaległym podatkom. Czyli nie da się uniknąć płacenia podatków w ten sposób.
5.2 Gdy podatnik wypłaci sobie pieniądze z korporacji w postaci dywidend, ale korporacja nie zapłaciła podatku, to agencja może pójść za podatnikiem o zapłatę podatku korporacyjnego nawet do 10 lat wstecz.
6. Collection order
W sytuacji gdy agencja CRA ustali, że istnieje ryzyko nieściągnięcia całego lub częściowego podatku, wówczas może udać się Sądu Federal Court of Canada lub do Superior Court w danej prowincji, aby uzyskać jeopardy order (collection order).
6.1 Wystąpienie do Sądu przez agencję CRA może być zrobione bez wiedzy podatnika i bez jego przedstawiciela. Przypomina to tajny sąd kapturowy. CRA ma 72 godziny na doręczenie wyroku lub więcej czasu według decyzji Sądu. Podatnik ma 30 dni na podanie do Sądu o ponowne spojrzenie na sprawę. Ale ma tylko tydzień na powiadomienie agencji CRA, że będzie prosił o ponowne przejrzenie sprawy. Sąd może potwierdzić wyrok, zmienić go lub anulować. Decyzja Sądu jest ostateczna. Ani podatnik, ani agencja nie mają prawa dalszego odwoływania się.
7. Limity czasowe
7.1 Istnieje limit czasowy dla agencji CRA na akcję ściągania długu podatkowego. Jest on zróżnicowany w zależności od rodzaju długu. Limit czasowy upływa po 6 lub 10 latach od momentu, gdy dług powstał. Niektóre wydarzenia mogą spowodować odnowienie momentu startu lub przedłużyć go. Jeżeli ma to miejsce, to zegar odmierzający czas na ściąganie staje w miejscu.
7.2 limit 6 lat dotyczy długu w kategorii payroll i mierzy się od daty, gdy agencja wystawi Notice of Assessment lub Reassessment.
7.3 Limit 10 lat dotyczy:
(a) długu GST/HST – od daty assessment lub reassessment
(b) długu indywidualnego – od 91-szego dnia po dacie assessment lub reassessment
(c) długu korporacyjnego – od 91-szego dnia po dacie assessment lub reassessment
(d) długu wielkich korporacji – od 91-szego dnia po dacie assessment lub reassessment
W zależności od okoliczności, ściąganie długu może zostać przeciągnięte o wiele miesięcy, a nawet lat.
7.4 Oto kilka przykładów okoliczności z powodu podatnika, które mogą przedłużyć limitowany okres ściągania długu podatkowego:
* dobrowolne wpłacenie częściowej kwoty
* napisanie listu do agencji z prośbą o rozłożenie długu na raty
* złożenie oferty w postaci zabezpieczenia długu
* złożenie podania na piśmie o tzw. Reassessment
*złożenie odwołania do agencji CRA
* złożenie apelacji do Sądu podatkowego
* złożenie podania do agencji CRA o możliwość płacenia poprzez automatyczne ściąganie z konta bankowego.
7.5 Oto kilka przykładów okoliczności z powodu agencji CRA, które mogą przedłużyć limitowany okres ściągania długu podatkowego:
* agencja CRA konfiskuje asset lub robi tzw. set-off zaległego długu
* agencja wystawia notice of assessment lub reassessment do tzw. third party, np. do pracodawcy
* rejestruje dług w Federal Court of Canada
* rozpoczyna akcję przejęcia i sprzedaży majątku należącego do podatnika-dłużnika.
Kiedy czas na ściaganie jest przedłużony, zegar staje w dniu rozpoczęcia akcji, bądź przez podatnika, bądź przez agencję CRA. Z chwilą, gdy okoliczność jest zakończona, zegar kontynuuje liczenie limitu czasowego.
7.6 Akcje podatnika, które przedłużą limit czasowy:
* ogłoszenie bankructwa lub złożenie tzw. proposal
* wyjazd z Kanady i zmiana statusu na non-resident po wystawieniu przez agencję CRA notice of assessment lub reassessment
* złożenie notice of objection
* złożenie apelacji do Tax Court of Canada
7.7 Akcje agencji CRA, które przedłużają limit czasowy:
* akceptacja zabezpieczenia długu w miejsce płatności
* opóźnienie ściągania bez zabezpieczenia długu, i bez złożenia odwołania lub apelacji.
8. Zakończenie okresu ściągania długu
Kiedy upłynie limit czasowy, wówczas agencja CRA nie może nic więcej zrobić odnośnie ściągania długu. Dług dalej istnieje i zawsze można go ochotniczo zapłacić. Zapłacenie długu nie wznawia limitu czasowego.
9. Uregulowanie zaległych podatków
9.1 Można zapłacić czekiem, online lub w banku.
9.2 Podaj swój SIN, aby wpłata została zapisana na twoim koncie
9.3 Informuj agenta i sprawdź z nim czy twoja płatność weszła na twoje konto
9.4 Koszt odsetek narasta dziennie, więc czasami warto zapłacić trochę więcej, uwzględniając koszt odsetek.
10. Nie zwlekaj z kontaktem z agencją CRA
10.1 Czasami jest możliwe opóźnienie akcji agencji, gdy jesteś w trakcie likwidacji assets, np. RRSP czy nieruchomości.
11. Zadłużenie Kanady
11.1 Zadłużenie rządu federalnego w tym roku wynosi już blisko $400 miliardów, a do tego należy dodać ponad $100 miliardów przeznaczone na tzw. Stimulus plan, który właśnie się tworzy i ma na celu reanimację biznesów zamkniętych z powodu przepisów. Stąd możliwa konkluzja, że ściąganie pieniędzy od podatników może stać się w krótce kanadyjskim sportem narodowym, zamiast hokeja, bowiem rząd również rozważa szalony pomysł na grabież naszych pieniędzy, oprócz zaległych podatków.
12. Pomysł na reanimację biznesów
12.1 Ministerswo Finansów zbiera teraz uwagi i pomysły na temat tzw. „pre-loaded stimulus”. Co to jest i co to może oznaczać? Rząd rozważa sięgnięcie po nasze pieniądze i oszczędności, aby nimi szafować w celu stworzenia funduszu pomocy dla biznesów, które rząd pragnie „reanimować”, a które swoimi zarządzeniami w tym roku zdążył albo uśmiercić, albo tak osłabić, że ledwo dyszą. Jak masz Czytelniku jakiś pomysł jak to zrobić, to skontaktuj się z Ministerstwem Finansów.
13. Bail-in
Na jakiej podstawie rząd może ściągnąć z nas pieniądze, może ktoś zapytać? Może zrobić to za pomocą na przykład banków. Uważni czytelnicy budżetów z pewnością zauważyli klauzulę w federalnym budżecie 2016 pod nazwą „bank bail-in regime”. Oznacza ona nic więcej tylko „bank shareholders and creditors are responsible for the banks risks – not the taxpayers”. W momencie, gdy deponujesz pieniądze do banku, zostajesz kredytorem banku i jesteś współodpowiedzialny za ratowanie banku przed upadkiem finansowym. Również, gdy posiadasz akcje banków. Federalny budżet naszego umiłowanego lidera już dawno zalegalizował tę możliwość legalnej kradzieży naszych pieniędzy przez „nasz” bank, podobnie jak kiedyś zrobiły to banki na Cyprze.