Podatnik nie zawsze wygrywa. Czas to pieniądz; MFA; Inicjatywy CRA
Podatnik nie zawsze wygrywa. Czas to pieniądz; MFA; Inicjatywy CRA
9 lutego 2021 sąd Federal Court nie uznał argumentów podatnika wykonując tzw. Judicial review sprawy o odrzucenie aplikacji podatnika o benefity z tytułu Employment Insurance (EI).
Pani Blanchette (B) została zwolniona z pracy 30 kwietnia 2019 i miała przepracowane w ciągu poprzednich 12 miesięcy wystarczającą ilość godzin, aby kwalifikować się na zasiłek EI. Dlaczego sąd odrzucił jej sprawę? Otóż pani B opóźniła złożenie podania o EI do 16 lipca 2019, ponieważ nie otrzymała Record of Employment (ROE). Okazało się, że w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie podania w dniu 16 lipca 2019 nie miała wystarczającej ilości godzin, aby kwalifikować się na zasiłek.
Pani B wystąpiła do sądu z prośbą, aby sąd pozwolił na cofnięcie daty aplikacji z dnia 16 lipca 2019 na dzień zwolnienia z pracy 30 kwietnia 2019, argumentując to następująco:
1. pani B sądziła, że posiadanie ROE jest wymagane, aby złożyć aplikację o benefity
2. pani B prosiła pracodawcę wielokrotnie o ROE, ale pracodawca miał kłopoty z systemem komputerowym, co spowodowało opóźnienie w wydaniu ROE
3. pani B nie zdawała sobie sprawy z faktu, że termin składania aplikacji o EI upływa po czterech tygodniach licząc od ostatniego dnia pracy.
Sąd ustosunkował się bardzo sympatycznie do argumentów pani B, ale aby zgodzić się na cofnięcie daty aplikacji potrzebne były poważniejsze argumenty, które składają się na istotne powody opóźnienia złożenia aplikacji. Według prawa, oczekuje się, że podatnik złoży podanie bardzo szybko po zakończeniu zatrudnienia. Stąd brak ROE nie był tym ważnym argumentem. Powiedzenie: “czas to pieniądz” ma więc odniesienie również do tej z pozoru nieistotnej zwłoki. Pani B nie zdawała sobie sprawy z terminu składania aplikacji oraz z faktu, że posiadanie ROE nie jest konieczne, aby ją składać. A ponadto zwłoka w złożeniu podania spowodowała dodatkowo utratę godzin pracy, dyskwalifikując w ten sposób aplikację na zasiłek EI.
MFA (Multi-Factor Authentication)
4 lutego 2021 agencja CRA ogłosiła, że wprowadza nowy system do weryfikacji reprezentantów podatników przed urzędem. Aby dostać się na portal podatnika w CRA (My Account, My Business Account, Represent a Client) trzeba będzie podać numer telefonu i wprowadzić kod przesłany tekstem lub głosem na numer telefoniczny. Nowy kod będzie wymagany przy każdym logowaniu się na portal do My Account, My Business Account, Represent a Client, T1 i T2 auto-fill, Express Notice of Assessment oraz CRA mobile apps.
Agencja podała również, że przesyłanie kodu mailem nie wchodzi w rachubę, jak również przesyłanie kodu na numer międzynarodowy (Polski numer telefonu więc odpada). Ponadto z chwilą problemów z otrzymaniem kodu należy dzwonić na numer 1-800-959-8281 i czekać na połączenie nie wiadomo ile godzin.
5 lutego 2021 wielu księgowych wyraziło swoje negatywne opinie w sprawie proponowanego systemu. Między innymi chodziło o używanie prywatnych komórek pracowników, którzy nie mają dostępu do głównego telefonu w biurze (np. pracując z domu). Ponadto organizacja księgowych oraz EFILE association zgłosiły wiele innych zastrzeżeń do CRA.
18 lutego 2021 agencja CRA opublikowała komunikat, że będzie rozważać zgłoszone zastrzeżenia i na razie nie będzie wprowadzać w życie nowego protokołu komunikowania się z portalem podatkowym. Ale już wiadomo, że czekają nas w niedalekiej przyszłości utrudnienia i opóźnienia w logowaniu się na portale podatników.
Cybersecurity i ryzyko
Wiele organizacji, w tym banki oraz program NEXUS (program poruszania się pomiędzy Stanami i Kanadą) używają podobnego systemu Multi-Factor Authentication (MFA), aby zwiększyć ochronę danych internetowych. 18 lutego 2021, w artykule w National Post, podano, że agencja CRA zamknęłą dostęp do portalu podatkowego dla 100,000 podatników, ponieważ znaleziono na tzw. dark web dane do logowania się na konta podatkowe wielu podatników, którzy używali tych samych haseł i nazw użytkownika na innych portalach. 16 lutego 2021, 100,000 użytkowników portalu CRA straciło do niego dostęp. Chociaż nie dokonało się żadne włamanie na konta podatników, agencja zablokowała dostęp w celach prewencyjnych. Dane użytkowników i hasła były bowiem sprzedawane na dark web.
Ci użytkownicy, których to dotknęło byli bardzo sfrustrowani, ponieważ nie mogli dodzwonić się do agencji. 23 lutego 2021 Biuro Office of the Taxpayer’s Ombudsman rozpoczęło postępowanie w celu ustalenia sedna problemu komunikowania się agencji (a raczej braku komunikowania się) z podatnikami w sprawie tego lokautu. Nie jest całkowicie jasne w jaki sposób nowy program MFA mógłby pomóc w dostaniu się podatnika na własny portal w przypadku podobnych problemów agencji.
Inicjatywy CRA
Po cichu mamy kilka nowych inicjatyw agencji CRA, które były zainicjowane w ostatnich tygodniach, które nie były bardzo nagłośnione. I tak:
1. 19 lutego 2021 agencja ogłosiła, że można odpowiadać na listy kontroli podatkowych za pomocą Submit Documents na stronie My Account lub Represent a Client. W liście podawany jest numer sprawy, na który należy składać odpowiedź.
2. Można robić rozliczenie przez automatyczną linię telefoniczną dla prostych, typowych rozliczeń [niski lub stały dochód (np. Emerytury)].
3. Można będzie dalej używać podpisów elektronicznych na druku T183. Software podatkowy powinien zanotować datę i czas złożenia elektronicznego podpisu.
4. Trusty – w końcu będzie można składać podania o numer trustu poprzez My Account, My Business Account lub Represent Client. Numer ten ma być nadawany natychmiast. Dzięki temu można składać rozliczenia trustów elektronicznie.
5. RDSPS (Retirement Disability Savings Plans) – kampania CRA w lutym 2021. Plan RDSP jest podobny do RESP – w tym zakresie, że oba plany są zasilane grantami rządowymi. Kosztów wpłat do tych planów nie odpisujemy od podatków.
Ważne jest, aby otworzyć ten plan pomiędzy datą powstania niesprawności a przed ukończeniem 49 roku życia na dzień 31 grudnia 2021. Dotyczy to wyłącznie osób, które mają niesprawność zatwierdzoną przez agencję CRA (Disability Tax Credit). Każdy może założyć taki plan dowolnej osobie, która jest niesprawna i nie ukończyła jeszcze 49 roku życia.
Ile rząd dopłaca?
5.1 Jeżeli dochód rodzinny nie przekracza $48,535, wówczas można dostać do $1,000 Canada Disability Savings Bonds.
5.2 Rząd wpłaca na plan Canada Disability Savings Grant $3 za każdego $1 wpłaconego na RDSP.
5.3 Można uzupełnić wpłaty na plan RDSP za ubiegłe 10 lat, jeżeli osoba się kwalifikowała, nie przekraczając $10, 500 z tytułu grantów i $11,000 z tytułu bondów.
5.4 Całkowity limit (lifetime limit) grantów nie może przekroczyć $70,000 i bondów $20,000.
5.5 Kwalifikowanie się na oba programy – grantów i bondów kończy się z dniem 31 grudnia 2021 dla osób, które w tym roku kończą 49 lat życia. Tym niemniej można dalej wpłacać na ten plan przez następne 10 lat.
5.6 Można zapisać się na sesje informacyjne dzwoniąc pod numer 1-866-206-0453. Sesje zaczynają się o godzinie 12:00 EST w następujących dniach:
Marzec 10, 2021 (angielski) oraz Marzec 24, 2021 (angielski).
Francuskie wersje będą 11 i 15 Marca 2021.
Przykład: Rodzina ma dochód $91,831 lub mniej. Rząd wpłaci $3 za każdy $1 wpłaconego do $500 (czyli $1,500).
Na następne $1,000 wpłaty na RDSP, rząd dopłaci $2 czyli maksymum $2,000. Gdy dochód rodzinny jest większy, ponad limit, wówczas rząd dopłaca $1 za $1 wpłaty.
Wpłacając $1,500 na RDSP, rząd dopłaca do $3,500 plus $1,000 (bond), razem $4,500. Trudno znaleźć lepsze przebicie na inwestycji.
5.7 Jak jest liczony dochód rodzinny? Do ukończenia 19 roku życia, jest to dochód rodzinny liczony podobnie jak dochód dla programu Canada Child Benefit. Od ukończenia 19 roku życia jest to dochód osoby niepełnosprawnej plus ewentualnie jej współmałżonka lub partnera common-law.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888