Budżet Kanady oczami księgowego
Budżet Kanady oczami księgowego
Po dwóch latach doczekaliśmy się budżetu, który został ogłoszony 19 kwietnia 2021 na 724 stronach tekstu.
Jak widzimy Pani Minister Finansów, dziennikarka z zawodu, udowodniła, że potrafi dużo napisać na temat finansów państwa i nawet na więcej tematów. Główne punkty budżetu to:
1. CRB (Canada Recovery Benefit) zostanie przedłużony o 12 dodatkowych tygodni do maksymalnie 50 tygodni, z których pierwsze cztery tygodnie będą płacić $500/tydzień, ale przez następne 8 tygodni następuje redukcja do $300/tydzień zarówno dla tych co wykorzystali 42 tygodnie po $500 oraz dla nowych aplikantów.
2. CRCB (Canada Recovery Sickness Benefit) zostanie przedłużony o 4 tygodnie, do maksimum 42 tygodni po $500 na tydzień.
3. Zwroty CERB. Osoby, które pobrały nieprawidłowo CERB w 2020 były zachęcane przez rząd do zwrotu w roku 2020. Kwota CERB była podana na druku T4A i podlega opodatkowaniu w roku 2020.
Jeżeli ktoś zwrócił CERB w roku 2021, będzie miał odpis w roku 2021. Jeżeli odpis w roku 2021 nie redukuje całego podatku, bo dochód jest za mały, to praktycznie zapłaci podatek od CERB, który oddał.
Nasz rząd zorientował się w tym problemie i pozwoli na odpis zwrotu benefitu w roku, w którym został otrzymany, a nie w roku oddania benefitu. Ta opcja może być wykorzystana do roku 2023 i dotyczy nie tylko zwrotu CERB, ale również EI , CESB, CRB, CRSB i CECB.
Jeżeli wysłałeś podatek za rok 2020 w którym zgłosiłeś do dochodu zasiłek, a oddałeś benefit w tym roku, to możesz poprawić rozliczenie za rok 2020 i zgłosić kwotę zwrotu jako odpis od dochodu.
4. OAS dla 75+. Dla seniorów mamy dobrą wiadomość. Rząd wypłaci dodatkowo $500 w sierpniu 2021 dla osób otrzymujących OAS, którzy będą mieć 75 lat w czerwcu 2022. Ponadto mamy propozycję zwiększenia OAS o 10%, począwszy od lipca 2022. Maksymalnie będzie to wynosić $766 dla osób otrzymujących maksymalne OAS.
5. Polepszenie dostępu do DTC.
Disability Tax Credit (DTC), będzie miał rozszerzony zakres chorób psychicznych, w tym takie schorzenia mentalne jak: uważanie, koncentracja, pamięć, ocenianie, rozwiązywanie problemów, percepcja realiów życiowych, ustalanie celów życiowych, kontrolowanie zachowania i emocji, słowne i niesłowne rozumienie, umiejętność adaptacji do życia. Wygląda na to, że po kowidzie większość narodu będzie mogła ubiegać się o DTC w kategorii mentalnej, a nasz rząd działa z wyprzedzeniem.
6. Podatek na luksusowe gadżety.
Wreszcie będziemy mieli dodatkowy podatek przy zakupach luksusowych zabawek typu jachty, sportowe auta, drogie łódki lub samoloty. HST to za mało. Mędrcy w rządzie uznali, że jak kogoś stać na samochód za $100,000+, lub na łódkę za $250,000+ to na pewno będzie go stać na ten dodatkowy podatek od luksusu. Będzie on kalkulowany bardzo prosto – do ceny dodamy 20% od ceny powyżej limitu lub 10% od całej kwoty.
Czyli auto za $120,000 będzie opodatkowany dodatkowo $4,000 (20%*$20,000), ponieważ jest to mniej niż 10% od $120,000 czyli $12,000. HST będzie naliczane na cenie + podatek od luksusu, czyli podatek HST będzie naliczane na podatku od luksusu. Przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2022. Cały podatek od luksusu będzie odprowadzał sprzedawca, niezależnie od formy finansowania zakupu.
7. Nowy program CRHP
Jest też coś dla pracodawców. Canada Recovery Hiring Program (CRHP) będzie płacił połowę kwalifikującego się payroll’u ponad tzw. kwoty płacone w tzw. baseline period. Program będzie trwał sześć miesięcy, począwszy od 6 czerwca 2021. Można starać się o CEWS lub CRHP, ale nie o oba.
8. Agresywne planowanie podatkowe.
Budżet proponuje obowiązek ujawniania wielu szeroko-pojętych strategii podatkowych. Czyli kontrole będą same się nakręcać na podstawie zgłaszanych odpowiedzi na pytania agencji.
9. Podatek od real estate dla obcokrajowców (non-resident, non-Canadian), którzy mają zaparkowane pieniądze w kanadyjskich nieruchomościach, których nie zamieszkują i nie wynajmują.
10. Przyspieszone odpisy amortyzacji assets. Wiele z nich (oprócz nieruchomości) będzie można odpisać w 100%, gdy zostaną zakupione po 19 kwietnia 2021.
11. Powiększanie istniejących kredytów, takich jak Disability Tax Credit, Canada Workers Benefit, Northern Residents Deductions i Old Age Security.
12. Early Learning i Child Care Plan
Ponad 50 lat temu specjalna komisja „Royal Commission” w sprawie statusu kobiet w Kanadzie zaleciła, aby rząd federalny natychmiast przystąpił do współpracy z prowincjami i terytoriami w sprawie ustanowienia ogólno-krajowego planu daycare. I po ponad 50 latach mamy plan potwierdzony przez Dr. Raser Mustard i Honourable Margaret McCain, którzy zbadali i stwierdzili, że wczesna nauka i opieka dla dzieci jest korzystna w ich późniejszym rozwoju, polepszenie jest widoczne na każdym późniejszym etapie życia.
Koszty nauczania i opieki dla maluchów różnią się znacznie pomiędzy miastami w Kanadzie. W Quebec opłata miesięczna wynosi $181, a na drugim biegunie jest Toront – $1,327 czyli ponad 7 razy więcej. Stąd też więcej kobeit pracuje w Quebec niż w pozostałej części Kanady. Badania pokazują, że dochód GDP jest wyższy o 1.7% w Quebec dzięki child care.
Ponadto zbadano (TD Economics), że $1,50 zainwestowane we wczesną edukację dzieci przynosi $2.80 dla państwa. Aż dziw bierze, że musieliśmy czekać ponad 50 lat na wcielenie tego programu do budżetu Kanady.
Program ten ma umożliwić dzieciom w całej Kanadzie dostęp do wysokiej jakości, finansowo niedrogiej i zróżnicowanej opieki w wysokości przeciętnie $10 na dzień, począwszy od 2025-2026. Pod koniec roku 2022 rząd ma nadzieję zredukować opłaty o 50% średnich cen w daycare. Czyli jest to ambitny program, który ma zaowocować począwszy od roku 2026. W najbliższych pięciu latach mamy zbudować bazę w postaci miejsc dla dzieci oraz wyszkolić kadrę w zakresie wczesnego uczenia i opieki nad dziećmi. Wzorując się na pionierach w prowincji Quebec, rząd jest świadomy czekających ich problemów. Rząd federalny ma zamiar podpisać umowę z Prowincją Quebec, który pozwoli na ulepszenie systemu w tej prowincji.
13. Walka z systemowym rasizmem.
Niestety budżet nie definiuje pojęć, którymi się posługuje. Dowiadujemy się z budżetu jest Kanada walczy z rasizmem, który na dodatek jest systemowy. Według definicji z internetu rasizm systemowy jest również nazywany rasizmem instytucjonalnym, który odnosi się do sposobu w jaki tzw. white supremacy ma znaczenie w systemach czy instytucjach w naszym społeczeństwie.
Jako przykład rasizmu budżet podaje o wzroście rasizmu wobec Azjatów, mając pewnie na myśli Chińczyków, a nie inne nacje żyjące w Azji. Budżet przeznaczy $11MLN dla The Canadian Race Relations Foundation (Crown corporation od 1996), aby pracować na eliminacją rasizmu poprzez propagowanie Canadian Charter of Rights and Freedoms (CCRF). Niestety nie widać, aby ta biurokratyczna instytucja cokolwiek wcielała w życie w ciągu ostatnich miesięcy, gdy rząd odebrał nam prawie wszystkie prawa zawarte w CCRF, konstytucji i innych.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888