Disability Tax Credit (DTC)
Disability Tax Credit (DTC)
Rząd kanadyjski wspomaga podatników, którzy cierpią na różne choroby, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają codzienne życie.
Pomoc finansowa może być przeznaczona na zakup wielu produktów przeznaczonych na pomoc w takich sytuacjach. Może to być walker, scooter, winda na schodach lub wiele innych urządzeń. Rząd nazywa tę pomoc disability tax credit (DTC) czyli jest to kredyt, który używamy do zredukowania podatków. Jeżeli osoba niepełnosprawna nie ma podatku do zapłacenia, można ten kredyt w części lub całości przenieść na współmałżonka lub partnera, a nawet na inną osobę opiekującą się osobą niepełnosprawną.
W budżecie z dnia 19 kwietnia 2021 wprowadzono nowe kategorie chorób, które kwalifikują się na Disability Tax Credit (DTC) czyli kredyt dla osób niepełnosprawnych. Oto osiem głównych kategorii schorzeń, które mogą zakwalifikować podatnika na DTC: problemy z widzeniem, mówieniem, słuchem, chodzeniem, wydalaniem, przyjmowaniem pokarmów, ubieraniem się, z funkcjami mentalnymi, regularne terapie podtrzymujące życie, jak również wspólny efekt wielu schorzeń. Rząd zdając sobie sprawę z efektów psychologicznych lockdownów rozbudował kategorię chorób psychicznych o schorzenia związane z: uważaniem, koncentracją, pamięcią, ocenianiem, rozwiązywaniem problemów, percepcją realiów życiowych , ustalaniem celów życiowych, kontrolowaniem zachowania i emocji, słownym i niesłownym rozumieniem, umiejętnością adaptacji do życia. Wygląda na to, że po kowidzie większość narodu będzie mogła ubiegać się o DTC w kategorii mentalnej, ponieważ nasz rząd robi lockdowny pomimo braku przekonywujących naukowych dowodów, że one działają.
Aby ubiegać się o DTC, należy wypełnić formularz T2201, który musi być certyfikowany przez jedną z kilku osób, w zależności od rodzaju niesprawności. W przypadku każdej choroby osobami mogącymi zrobić certyfikację są lekarz lub praktykująca pielęgniarka. Dodatkowo, w zależności od schorzenia dochodzą również specjaliści w zakresie leczenia tych schorzeń.
Kompletnie wypełniony i certyfikowany formularz T2201 należy wysłać listem poleconym do agencji CRA nie czekając na terminy rozliczeń podatkowych. Osoba certyfikująca formularz również podaje od kiedy choroba się zaczęła. Można cofnąć się wstecz do 10 lat, aby zaaplikować o kredyty DTC a konto podatków w ubiegłych latach.
Agencja CRA ma swoich lekarzy i czasami kontaktuje się bezpośrednio z osobą certyfikującą w celu uzyskania dokumentacji i potwierdzenia aplikacji. Lecząc się u kilku lekarzy warto rozważyć zrobienie certyfikacji u tego lekarza lub specjalisty, który zna najdłużej przypadek choroby, bo może potwierdzić wcześniejszy początek choroby. Czyli dzięki temu można starać się o więcej lat aplikacji kredytu DTC.
Co robić, aby przetrwać?
Oprócz nowych przepisów podatkowych i kierunków działania rządu na lata przyszłe, nasi liderzy co rusz wprowadzają nowe zasady ograniczania wolności, jako sposób walki z chorobą, zamiast informować jak się leczyć i jak się przed nią zabezpieczyć. Nie podają przy tym wielu istotnych informacji odnośnie leków zalecanych do leczenia choroby i co możemy zrobić, aby w warunkach domowych umiejętnie działać, aby nie zachorować, a jak już, to co robić?
Ze wstępnej analizy budżetu wynika, że rząd ukierunkował się na dwa tematy: gender (słowo płeć występuje w tekście budżetu 757 razy) i climate (słowo klimat występuje 210 razy). Dla porównania słowo ojciec (father) występuje raz, a słowo matka (mother) – 8 razy. Słowo ojciec (father) jest coraz rzadziej używanym słowem w języku budżetowym, bowiem w budżecie 2017 wystąpiło dwa razy, w roku 2018 również dwa razy, w roku 2019 sześć razy, w roku 2020 raz i w 2021 również raz. Pod hasłami: „budujemy silną średnią klasę” (budżet 2017, 2018, 2019) w ogóle nie wzięto pod uwagę ojców. Tak rząd był zajęty budowaniem silnej średniej klasy, że nie ogłosił budżetu w roku 2020. Natomiast warto wiedzieć, że stworzono Ministry of Middle Class Prosperity (MMCP), a ministrem została pani Mona Fortier. Jak widać po licznych zamkniętych biznesach w całej Kanadzie, ministerstwo MMCP działa znakomicie, a pani minister Fortier zarabia blisko $270,000 na rok, podobnie jak inni ministrowie. Ponadto pani minister pełni funkcję Associate Minister of Finance, więc razem z panią Minister of Finanse Christia Freeland wykręciły największy deficyt w historii Kanady od drugiej wojny światowej.
Nasze media powtarzają w kółko, że tylko poprzez lockdowny i wyszczepienie narodu możemy wyjść z obecnej sytuacji. Siedząc w domu i nie mogąc z niego wyjść, aby skorzystać z jakichkolwiek obiektów sportowych – kortów tenisowych, golfowych, sal gimnastycznych, etc. pozostaje nam obżeranie się (z nerwów) siedząc przed telewizorem lub komputerem/telefonem.
Ministerstwo Zdrowia powinno zostać przemianowane na Ministerstwo Chorób i Śmierci, ponieważ od ponad roku podaje się we wszystkich wiadomościach jedynie ile osób zachorowało i ile umarło. Jest to potężny negatywny czynnik na psychikę osób zamkniętych w domach i nie tylko. A CDC podaje, że stwierdzono, że 78% zgonów kowidowych miało miejsce u osób z nadwagą…
Biurokraci stanowczo odrzucili wieloletnie, sprawdzone zalecenia nauki i medycyny i kierują się modelowaniem komputerowym, które opiera się na nieznanych założeniach. Dotychczasowe modelowanie okazało się beznadziejnie nieskuteczne, ale dalej jest na siłę praktykowane. Podobnie było w PRL 1.0, gdzie na papierze byliśmy w pierwszej dziesiątce potęg ekonomicznych na świecie. I wszyscy wiemy jak to się skończyło.
To co dalej napiszę nie jest poradą medyczną, ale informacją o publikacji opracowanej przez wielu lekarzy pod nazwą: A Guide to Home-Based COVID Treatment – Step by Step Doctors’ Plan That Could Save your Life pod redakcją Dr Jane M. Orient i Dr. Elizabeth Lee Vliet. Jest to edukacyjny przewodnik, który został wydany przez The Association of American Physicians and Surgeons (AAPSonline.org).
Przewodnik zaleca, aby w pierwszej kolejności skonsultować się ze swoim lekarzem, gdy mamy początkowe objawy choroby. Trzy najważniejsze objawy to gorączka, trudności w oddychaniu oraz ostry kaszel. Zaleca się notować przebieg objawów choroby. Zapis historii choroby należy przedstawić lekarzowi, któremu to może bardzo pomóc w podjęciu decyzji odnośnie właściwego leczenia.
Przewodnik składa się z 26 stron. Polecam zapoznanie się z nim, ponieważ również podaje szereg linków do stron, które mogą być przydatne w sytuacji, gdy nie możemy dostać się do lekarza lub/i do szpitala z uwagi na obecną katastrofalną sytuację w służbie zdrowia. W chwili obecnej brak jest łóżek, personelu i leków (szczepionek) w wielu szpitalach w Ontario. A od blisko 20 lat płacimy w Ontario składki na OHIP (OHIP tax) przez rozliczenia podatkowe, które, według, zapewnień ówczesnego premiera Ontario, miały nam zapewnić lepszy i szybszy dostęp do służby zdrowia…
Przewodnik zaleca odizolowanie się od domowników i innych na okres od 7-14 dni, gdy podejrzewamy, że możemy mieć początek choroby.
Dobra higiena redukuje rozprzestrzenianie się wirusa. Słońce, świeże powietrze, witamina D3. Należy pić dużo płynów – najlepiej wodę, która spłukuje wirusy z gardła do żołądka, gdzie zabija je kwas żołądkowy. Nawilżanie ciała wodą jest bardzo pomocne w zwalczaniu choroby. Jeżeli twój mocz jest ciemno-żółty – to masz za mało wody w organizmie. Należy dobrze się odżywiać – świeże owoce i warzywa wraz z mięsem i fasolą. Należy unikać przetworzonych pokarmów, słodyczy, soli i cukru ponieważ podwyższają one stan zapalny. Na wysoką gorączkę zaleca się stosowanie lodu (ice packs) na plecach, brzuchu, lub na boku.
Należy uzgodnić z lekarzem podwyższone dawki witamin i minerałów oraz właściwe zestawy leków. Zestawy właściwych leków są ważną podstawą do skutecznego zahamowania rozwoju choroby. Przewodnik wymienia szereg leków, które mogą być zastosowane w zestawie z dużym prawdopodobieństwem sukcesu w początkowej fazie choroby.
Podałem źródło opracowane przez odważnych lekarzy, którym uniemożliwiono opublikowanie powyżej wymienionego przewodnika nawet w medycznych pismach. Więc wydali własny przewodnik. Warto do niego zajrzeć (AAPSonline.org).
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888