Bardzo spieniony strumień w Abbotsford
Bardzo spieniony strumień w Abbotsford
Władze miasta Abbotsford prowadzą dochodzenie po tym, jak mieszkańcy donieśli, iż miejscowym strumieniem płyną duże „poduszki” piany kilka dni po tym, jak proszek do prania został rozsypany na dachach pobliskiego kompleksu domów.
Tom Ulanowski, który od pięciu lat mieszka w kompleksie przy 4401 Blauson Blvd. na zboczu góry Sumas stwierdził, że obawia się, iż piana zaszkodzi dzikiej faunie w okolicach Clayburn Creek.
– Byłem zszokowany i zaniepokojony – powiedział – Dosłownie w niektórych miejscach były stosy piany wysokie na prawie trzy metry.
Prowincyjni urzędnicy z Ministerstwa Środowiska powiedzieli, że wraz z urzędem miejskim monitorują sytuację, ale potwierdzają, że substancją, która stworzyła wielkie ilości piany w strumieniu jest detergent w proszku Tide.
Używanie proszku do prania w celu powstrzymania wzrostu mchu na dachach jest sposobem, który można łatwo znaleźć za pomocą internetowej wyszukiwarki, ale są tam też ostrzeżenia, że technika ta może być niebezpieczna, uszkadzać dachy i potencjalnie środowisko naturalne.
Health Canada reguluje przepisy dotyczące używania pestycydów w Kanadzie. Detergent do prania Tide nie podaje na etykiecie, że może być stosowany jako herbicyd. Detergenty zawierają środki powierzchniowo czynne i wybielacze, które rozbijają plamy, które w przeciwnym razie nie rozpuszczałyby się w wodzie.
Ulanowski, chemik analityczny, naukowiec zajmujący się ochroną środowiska, zobaczył, jak w poniedziałek wykonawca nakładał coś, co wyglądało jak proszek do prania na dachach domów na jego osiedlu.
On i inni mieszkańcy widzieli, jak część detergentu wiatr zdmuchnął z dachów i rozproszył na podwórka i ogrody mieszkańców. Niektórzy ludzie i co najmniej jeden pies doznali podrażnienia z tego powodu.
Ulanowski zgłosił swoje obawy radzie mieszkańców, zanim piana pojawiła się w strumieniu w piątek rano, po deszczowym czwartku.
Miejski wydział prawa również prowadzi dochodzenie w tej sprawie, ale nie powiedział, czy na wykonawcę zostaną nałożone jakiekolwiek kary za użycie detergentu.
Prowincja stwierdziła, że wykonawca został poproszony o podjęcie działań w celu oczyszczenia strumienia z piany, ale stwierdziła, że nie ma żadnego negatywnego wpływu na siedliska ryb.
Ulanowski ma nadzieję, że wydarzenie to będzie ostrzeżeniem dla innych właścicieli nieruchomości, którzy uważają, że dobrym pomysłem jest użycie proszku do prania jako środka do usuwania mchu na dachach.
– Używanie detergentów i wybielaczy, które mogą się utrzymywać i przedostawać do środowiska wodnego, nie jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego i może mieć poważne konsekwencje – stwierdził.