Wyjazd z Kanady na stałe – cz. 1
Wyjazd z Kanady na stałe – cz. 1
Zanim wyjedziesz z Kanady na stałe, rozważ szereg czynników związanych z podatkami. Weź pod uwagę nie tylko kupno biletu na samolot lub zaaranżowanie transportu majątku, tzw. mienia przesiedlenia.
Przedstawię kilka najistotniejszych aspektów podatkowych, które należy na serio rozważyć.
I. Ustalenie miejsca zamieszkania.
Od tego będzie zależeć dalsze płacenie lub niepłacenie podatków do Ottawy. Agencja rozważa szereg czynników, a jednym z głównych jest posiadanie „significant ties” czyli poważnych więzi z Kanadą po wyjeździe podatnika z Kanady. Na przykład: może to być dom lub mieszkanie w Kanadzie, współmałżonek, osoby pozostawione na utrzymaniu w Kanadzie, w szczególności osoby niepełnoletnie.
Drugim czynnikiem są zwykle tzw. „secondary ties” czyli drugorzędne więzi z Kanadą. Mogą to być konta bankowe, prawo jazdy, rzeczy osobiste, etc.
Czy na podstawie analizy powyższych faktów jesteśmy w stanie udowodnić, że wyjechaliśmy na stałe z Kanady? Proponuję zapoznanie się z formularzem agencji 73 NR pod nazwą „Determination of Residency Status (Leaving Canada). Agencja zadając wiele pytań na tym formularzu i dając szereg opcji na podanie odpowiedzi, zaznacza również, że jest to tylko punkt wyjścia do zbierania dalszych informacji.
Nietrudno się domyśleć, że Kanadzie bardzo zależy na możliwości opodatkowywania swoich obywateli również, gdy mieszkają poza Kanadą.
Przytoczę i omówię niektóre punkty zawarte w formularzu 73NR.
(a) Czasokres zamieszkania poza Kanadą? Do wyboru mamy: (i) ilość dni; (ii) ilość miesięcy; (iii) ilość lat; (iv) wyjazd na stałe bez planu do powrotu do Kanady. Już to pierwsze pytanie zawiera pułapkę. Jeżeli czasokres pobytu poza Kanadą nie jest permanentny, to można zostać uznanym za wycieczkowicza, który chce sobie podróżować po świecie, np. na jachcie lub statku. Jak do tego zagadnienia podchodzi agencja, gdy tak naprawdę, podróżując po świecie stajemy się jakby „bezpaństwowcami”? Otóż agencja potrafiła rozwiązać ten hipotetyczny problem. Jeżeli podatnik nie podejmie formalnego zamieszkania w innym kraju, to do podatków liczy się… kraj z którego wyjechał/odpłynął/odleciał czyli po prostu wybył czyli… Kanada. A co się dzieje, gdy mieszka w jednym kraju/prowincji, a pracuje w innym kraju/prowincji? Liczy się wtedy ilość dni i nocy spędzonych w każdym miejscu w stosunku do drugiego (dni zamieszkania/dni pracy) .
(b) Ogólne informacje:
(i) gdzie zwykle zamieszkujesz i ile dni w roku mieszkałeś tymczasowo w Kanadzie?;
(ii) czy przyjeżdżasz do pracy z innego kraju i wracasz do niego tego samego dnia (dla ludzi mieszkający przy granicy z Kanadą i pracujących w Kanadzie);
(iii) mieszkasz w Kanadzie, ale czy pracujesz, studiujesz, robisz zakupy w innym kraju i codziennie wracasz do Kanady (np. kierowcy ciężarówek)
(iv) czy byłeś poza Kanadą na wakacjach, po których wracasz z powrotem do Kanady?
(v) żadna opcja z powyższych – prośba o wyjaśnienie
(c) Powody wyjazdu z Kanady:
(i) praca; (ii) emerytura; (iii) studia lub praca naukowa; (iv) samo-zatrudnienie; (v) sabbatical ze względów profesjonalnych; (vi) wyjazd współmałżonka lub partnera common-law); (vii) wyjazd osoby na utrzymaniu (dependant) (viii) inny powód – podać jaki?
(d) Relacja pomiędzy osobami planującymi wyjazd w stosunku do głównego aplikanta za pomocą pytań dotyczących szczegółowych opcji relacji pomiędzy osobami, których nie będę tu omawiał.
(e) Zatrudnienie. Ta część zawiera wiele pytań dotyczących członków sił militarnych Kanady. Ponadto mamy pytania o pracodawcę (kanadyjski czy nie?) oraz plany po ustaniu zatrudnienia. Jeżeli aplikant posiada kontrakt z pracodawcą powinien go dołączyć do formularza. Jeżeli takiego kontraktu nie posiada, to czy będziesz miał pracę z tym samym kanadyjskim pracodawcą po powrocie do Kanady?
(f) Zamieszkanie w innym kraju.
(i) Czy, na podstawie umowy podatkowej pomiędzy krajami, podatnik będzie traktowany jako mieszkaniec w rozliczeniach podatkowych w tamtym kraju, do którego wyjeżdża?
(ii) Czy podatnik w nowym kraju będzie rozliczał się z dochodów pochodzących z całego świata czyli z dochodów z Kanady i spoza Kanady?
(iii) Czy podatnik będzie traktowany jako mieszkaniec kraju, z którym Kanada nie ma umowy podatkowej?
Agencja może poprosić o potwierdzenie powyższych kwestii z kraju, do którego podatnik wyjechał. Ponadto agencja może poprosić o dowód, że dochód w nowym kraju podlegał opodatkowaniu. Należy się liczyć z prośbą o kopię podatku, notice of assessment lub formularza 6166 od instytucji równoważnej agencji CRA.
(g) Więzi z Kanadą
Lista pytań jest długa i szczegółowa:
(i) Które z więzi z Kanadą będą kontynuowane po wyjeździe?
1. Współmałżonek, common-law partner, dependant – należy podać imiona, nazwiska, Social Insurance Number, aktualne adresy. Dla osób, które są w separacji, nie należy podawać danych ex. Należy podać powody, dla których te osoby pozostają w Kanadzie;
2. Czy zostawisz za sobą dzieci lub osoby na twoim utrzymaniu (dependant)? Jeżeli tak, to należy podać powody. Należy podać ich dane jak wyżej w punkcie 1.
3. Kogo będziesz utrzymywał po wyjeździe? –Należy podać adres tej osoby przed wyjazdem;
4. Jeżeli wynajmowałeś lokal, to czy podnajmiesz go na okres wyjazdu z Kanady i czy będziesz odnawiać umowę o wynajem?
5. Czy będziesz posiadać nieruchomość, która nadaje się do zamieszkania przez cały rok i będziesz: (i) trzymać ją niezamieszkaną; (ii) wynajmiesz krewnemu; (III) wynajmiesz obcemu za cenę rynkową; (iv) wynajmiesz bez pisemnego kontraktu (lease); (v) wynajmiesz obcemu na podstawie pisemnego kontraktu; (vi) podaj wyjaśnienia;
6. Czy zostawisz swoje rzeczy, meble, pralkę, suszarkę, sztućce i garnki w Kanadzie?
7. Czy zatrzymasz swoje rzeczy osobiste, takie jak ubrania lub zwierzęta?
8. Czy zatrzymasz swoje samochody, które są zarejestrowane w twojej prowincji?
9. Czy zatrzymasz swoje prawo jazdy?
10. Czy zatrzymasz swój ważny kanadyjski paszport?
11. Czy będziesz miał gwarantowaną pracę po powrocie do Kanady?
12. Czy będziesz miał pracę u kanadyjskiego pracodawcy poza Kanadą?
13. Czy będziesz miał ubezpieczenie zdrowotne z twojej prowincji przez co najmniej trzy miesiące po opuszczeniu Kanady?
14. Czy będziesz kontynuował członkostwo w organizacjach zawodowych, rekreacyjnych, religijnych. Podaj dane o wszystkich członkostwach?
15. Czy będziesz utrzymywał członkostwo w profesjonalnych organizacjach i związkach zawodowych?
16. Czy będziesz posiadał konta bankowe w Kanadzie. Wyjaśnij dlaczego?
17. Czy będziesz używał kart kredytowych kanadyjskich instytucji finansowych?
18. Czy będziesz posiadał inwestycje typu RRSP, konta u brokerów inwestycyjnych? Podaj dane;
19. Czy będziesz posiadał sezonowy domek w Kanadzie (cottage)?
20. Czy będziesz posiadał numer telefonu w Kanadzie, nawet jeżeli nie jest publiczny? Podaj czy jest to numer prywatny czy biznesowy?
21. Czy będziesz używał papeterii biznesowej z adresem w Kanadzie? Podaj adres, który będziesz używał;
22. Czy będziesz miał adres na korespondencję w Kanadzie, skrzynkę pocztową lub skrzynkę w banku? Podaj adresy tych skrzynek;
23. Czy będziesz otrzymywał subskrypcje przesyłane na twój adres?
24. Czy będziesz miał ubezpieczenie na życie, zdrowie lub ogólne z kanadyjską firmą ubezpieczeniową?
Podaj dane;
25. Czy będziesz zaangażowany i posiadał obowiązki w spółkach, biznesach, kontraktach?
26. Czy będziesz utrzymywał swój status jako Landed Immigrant, jeżeli nim jesteś?
27. Czy będziesz miał inne więzi z Kanadą? – podaj;
28. Ostatnia opcja – nie dotyczy żadnych z powyższych punktów.
Intencja:
Kluczowe pytanie zostało wplecione na trzeciej stronie:
Jaka jest twoja intencja wobec powrotu do Kanady w celu mieszkania w Kanadzie?
Odwiedziny Kanady:
Czy będziesz przyjeżdżał do Kanady?;
Jak często? Na długo; regularnie; często; żadna z tych opcji; Podaj detale.
Więzi w nowym kraju.
Pytania niemalże identyczne jak w przypadku więzi z Kanadą.
Ponadto agencja CRA chce wiedzieć o wszystkich podróżach w roku aplikacji, łącznie z datami wjazdu i wyjazdu z każdego kraju.
Najważniejsze jest to, że jest to tylko wstępna aplikacja o ustalenie miejsca zamieszkania i z niej agencja może stworzyć wiele dokładniejszych pytań i poprosić o właściwą dokumentację. Od ustalenia miejsca zamieszkania zależy czy agencja ma szansę na opodatkowanie podatnika, który chce czmychnąć z Kanady i nie płacić podatków . Znamy przypadek, gdy podatnik zabrał wszystkie pieniądze z korporacji, której nie rozliczył i wyjechał na stałe do Polski. Po kilku latach agencja CRA namierzyła go w Polsce i poprosiła o zapłacenie wyliczonych przez agencję podatków.
Piotr Z. Chwalisz
M.Sc. TEP
905 821-1888
647 648-6363