Gorączka w Kanadzie
Gorączka w Kanadzie
No i proszę Państwa naprawdę się porobiło, może i na lepsze to idzie, ale czy uda się nam to ogarnąć, już sam nie wiem.
Z jednej strony lockdowny i inne dodatkowe nieszczęścia spowodowane Covidem, niepewność polityczna na kuli ziemskiej itp. Ciężkie czasy nadeszły. Niektórzy w polityce zorientowani uważają, że to dzięki demokratom państwa klonowego liścia, gdyż ich wódz młody i przystojny premier nie chciał przeziębić za wcześnie, tysięcy imigrantów z Syrii, którzy wciąż do nas przybywają… ale czy oni to docenią? Poza tym wkrótce Kanada stanie się mocarstwem, jeżeli chodzi o tempo przyrostu naturalnego, metoda to prosta, skuteczna, ale chyba wciąż zbyt kosztowna, choć aliści, jak powiadał Jerzy Waldorf, Kanada to bogaty i nieprzywidywalny kraj.
Temat dzisiejszego felietonu też związany jest z trendem światowego ocieplenia atmosfery, oceanów i lodowców choć również naszego organizmu, gdzie tolerancji dużych tak nie ma, bo już w temp. ok. 43 stopni Celsjusza białko krwi zaczyna się ścinać, a wtedy może być już kiepsko, po prostu bardzo źle … Mówi się często, że ktoś ma „temperaturę”, chodzi tutaj zazwyczaj o tzw. „gorączkę, bo temperaturę musimy mieć zawsze, bez niej nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Chodzi zatem o określenie, jak bardzo trzeba być gorącym, aby można było powiedzieć, że masz gorączkę?
U zdrowej osoby temperatura mierzona w ustach waha się między 36.4 – 37.2 stopni C. Rano budzimy się z niższą temperaturą, która później podwyższa się w ciągu dnia, zwykle między godziną 6, a 10 wieczorem. Jeżeli twoja temperatura kształtuje się powyżej 37.2 st.C dłużej niż przez jeden lub dwa dni, to wtedy możesz powiedzieć, że masz gorączkę. Należy pamiętać, że górna granica prawidłowej temperatury może być nieco wyższa w gorącym klimacie. Poza tym należy uwzględnić fakt, że temperatura nieco wzrasta po gorącej kąpieli lub po intensywnym treningu. Kobiety nieznacznie gorączkują – jeden lub dwa dni – po owulacji. Łyknięcie gorącej kawy może być widoczne na odczycie termometru, podczas gdy porcja zjedzonych lodów może zamaskować rzeczywistą gorączkę.
A teraz załóżmy, że poczułeś się chory i przewidując, że masz gorączkę, zmierzyłeś sobie temperaturę w ustach, odczytałeś wynik 37.7 st. C. Doskonale, możesz mieć pełną satysfakcję, że natura pomaga ci udowodnić światu, jaki jesteś naprawdę chory. Któż by ci uwierzył, że czujesz się naprawdę okropnie, jeśli nie miałbyś gorączki. I nie spiesz się z obniżaniem swojej podwyższonej temperatury.
Gorączka nie jest chorobą tylko jest objawem i często jest zjawiskiem korzystnym – jest to bowiem sposób, w jaki twój organizm radzi sobie z atakującymi wirusami, bakteriami lub innymi patogenami. Większość tych zarazków nie rozwija się w gorącym środowisku. Jeśli szybko obniżysz sobie temperaturę, za pomocą aspiryny, acetaminofenu (Tylenol) lub zimnych okładów, nie ustalając dlaczego gorączkujesz, nie tylko pozostawiasz przyczynę bez wyjaśnienia, ale pozbawiasz się naturalnego mechanizmu obrony.
W przypadkach nasuwających jakiekolwiek wątpliwości należy zawsze zasięgnąć rady swojego lekarza. Nasza kolumna Zdrowia Naturalnego pomaga zrozumieć genezę i przebieg choroby, zawarte w niej rady i opisy mają charakter popularny i nigdy nie powinny zastąpić fachowej konsultacji medycznej. Przykładowo, inna drobna rada: jeśli twoje dziecko ma podwyższoną temperaturę z powodu jakiegoś zakażenia wirusowego, np. ospy wietrznej, nigdy nie stosuj samodzielnie aspiryny, ponieważ mogą rozwinąć się u niego poważne neurologiczne zaburzenia w postaci tzw. zespołu Raya.
Gorączkę powinieneś obniżyć jeśli sięga 39 st. C i dziecko jest niespokojne lub ma drgawki. Możesz to uczynić za pomocą zimnych okładów (które chłodzą w wyniku szybkiego parowania ze skóry). Udar cieplny, w wyniku długiego przebywania w bardzo wysokiej temperaturze, z którą mechanizm termoregulacji naszego organizmu po prostu nie może sobie poradzić, charakteryzuje się dramatycznie wysoką gorączką i różnymi objawami neurologicznymi – od drgawek do śpiączki. Jeśli ofiarą byłby ktoś z twego otoczenia, wezwij natychmiast ambulans.
Poszukiwanie przyczyny gorączki nie jest takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Niewyjaśniona gorączka trwająca dniami i tygodniami nazywana jest przez lekarzy gorączką niewiadomego pochodzenia. W większości przypadków spowodowana jest ukrytą gdzieś infekcją. Gorączka może także być wywołana przez leki. Powiedzmy, że przyszedłeś do lekarza z powodu jakiegoś problemu zdrowotnego, otrzymałeś zestaw leków, a po kilku dniach wzrosła ci temperatura.
Normalnie winisz za to chorobę, która cię dotknęła. Może i tak jest, ale zawsze zwróć uwagę, czy nie spowodowały jej przyjmowane przez ciebie leki. Gorączka może towarzyszyć również chorobom, w których tkanki organizmu ulegają uszkodzeniu (zawał serca, udar mózgu, nowotwory, choroby autoimmunologiczne), lub tym, w których wzmożony jest metabolizm, jak w nadczynności tarczycy.
Aby wykryć źródło gorączki trzeba często być „detektywem”, a Ty w takiej sytuacji, jako pacjent możesz i powinieneś uczestniczyć w tej akcji.. Śledztwo rozpocznij od rejestrowania swojej temperatury o różnej porze dnia i nocy. Jeśli temperatura mierzona w ustach nigdy nie bywa niższa niż 37.8 st.C i nie towarzyszą jej żadne inne objawy, przejrzyj wszystkie przyjmowane przez siebie leki. Każdy lek może nagle, niespodziewanie wywołać gorączkę, nawet ten, który przyjmowałeś przez lata. Najczęściej sprawcami nagłej zwyżki temperatury bywają:
Antybiotyki i sulfonamidy. Jak na ironię, leki, które się bierze, aby wyeliminować zakażenie i gorączkę, same mogą spowodować podniesienie temperatury.
Leki przeciwhistaminowe. Przyjmujesz je w przypadku uczulenia i nagle dostajesz gorączki. Jeśli nie masz oczywistej infekcji, to po odstawieniu leku temperatura powróci do wartości normalnych.
Barbiturany – leki uspokajające. Większość z tych, które kończą się na –al (fenobarbital, Seconal, Nembutal, Tuinal) są bardzo szeroko stosowane w przypadku bezsenności lub padaczki. Każdy z nich od czasu do czasu może spowodować gorączkę.
Leki stosowane w przypadku nadciśnienia. Hydralazyna (Apresoline), metyldopa (Aldomet) i tiazydowe leki moczopędne (Hydrodiuril, Esidrix, Dyazide, Maxzide, Moduretic) są przyjmowane przez setki tysięcy ludzi każdego dnia na obniżenie wysokiego ciśnienia tętniczego krwi lub usuniecie nadmiaru gromadzącego się płynu. Wszystkie mogą indukować gorączkę.
Chociaż są to najczęściej stosowane leki, które potencjalnie mogą wywołać gorączkę pamiętaj, że każdy inny lek może zadziałać podobnie bez względu na to, jak świetnie go dotychczas tolerowałeś.
Inną ważną przyczyną przewlekłej, nie wyjaśnionej gorączki jest podostre bakteryjne zapalenie wsierdzia, zakażenie, na które szczególnie wrażliwe są zastawki serca. Przez „wrażliwe” rozumiem zastawki, które albo były zdeformowane od urodzenia, albo uszkodzone w późniejszym okresie życia, najczęściej przez gorączkę reumatyczną. Zastawki te zostają zakażone w wyniku tak niewinnych czynności, jak czyszczenie zębów, wyciśniecie krosty lub wyrwanie włosa z zapalnie zmienionego mieszka włosowego w skórze.
Każda z tych manipulacji uwalnia bakterie do krwi, z którą dostają się one do serca i tam usadawiają się powodując zapalenie i uszkodzenie zastawek. Przed erą antybiotyków podostre bakteryjne zapalenie wsierdzia było śmiertelne. Niewielka gorączka, czasem trwająca miesiącami, może być jedynym objawem podostrego bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Poszukując przyczyn gorączki niewiadomego pochodzenia, poza bardzo uważnym badaniem fizycznym, należy wykonać bardziej wyszukane badania dodatkowe.
Osoby zainteresowane powyższą tematyką zapraszam do konsultacji,
Tel. 416 804-3934 w Mississauga
Dr. T. Szczesny Andrews, Ph.D. studiował nauki medyczne w Polsce. Specjalizuje się od ponad 30 lat w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, której tajniki zgłębiał w czasie kolejnych lat pracy w Afryce, Chinach i Korei. Stosuje również sprawdzone i naukowo udokumentowane metody Dietetycznej Korekty Żywienia, pracował naukowo na Uniwersytetach w Warszawie i Montrealu. Jest autorem wielu prac naukowych.