Choroby żył
Choroby żył
Żylaki są to trwałe rozszerzenia żył w postaci wężowatych sznurów, splotów lub kłębów, często z balonowatym uwypukleniem.
Dane statystyczne podają, że około 20% ludności świata cierpi z powodu żylaków kończyn dolnych. Kobiety chorują 3 razy częściej niż mężczyźni. Pierwsze objawy przeważnie pojawiają się w 20, 30 i 40 latach życia Najważniejszym z tych czynników jest najprawdopodobniej niewystarczająca liczba zastawek żylnych lub ich uszkodzenie. W takiej sytuacji krew przepływa w kierunku wstecznym, powodując wzrost ciśnienia żylnego w obwodowej części kończyny.
U kobiet ciężarnych ucisk taki na żyły w miednicy mniejszej wywiera powiększona macica, utrudniając odpływ krwi z kończyn. Kolejnym czynnikiem jest praca w pozycji stojącej. Inne czynniki, , takie np. jak płaskostopie, alkoholizm, otyłość nie decydują o powstawaniu żylaków, ale mogą potęgować objawy choroby. Inną popularną chorobą żył jest Zakrzepowe zapalenie żył .
Choroba ta polega na zapaleniu ściany żyły i tworzeniu się zakrzepów , czyli skrzeplin. Zakrzepy mogą być umiejscowione przy ścianie żyły lub całkowicie zamykać jej światło. Z biegiem czasu skrzeplina i ściana żyły ulegają przemianie – w skrzeplinie powstają szczeliny umożliwiające przepływ krwi, elastyczna ściana żyły twardnieje, a zastawki ulegają zniszczeniu. Wynikiem tego procesu może być trwałe uszkodzenie żył, ujawniające się w kilka lub kilkanaście lat później w postaci zespołu pozakrzepowego i owrzodzenia podudzia. Zakrzepica może rozwinąć się zarówno w żyłach dotąd zdrowych jak i zmienionych żylakowato. Częściej atakuje kobiety, ludzi otyłych i osoby po 45 r. życia. Główną przyczyną zakrzepowego zapalenia żył jest zwolnienie przepływu krwi w kończynach, występujące w czasie długotrwałego leżenia w łóżku, odwodnienia organizmu, otyłości, cukrzycy, chorób serca i tętnic. Rozróżnia się zapalenie zakrzepowe żył powierzchownych i głębokich. W przypadku zapalenia powierzchownego objawy miejscowe to : powrózkowate stwardnienie żyły, obrzęk, zaczerwienienie i bolesność odcinka żyły lub pętli żylaków. Dolegliwości mogą trwać od kilku dni do wielu miesięcy. Choroba może przybierać charakter przewlekły z okresami poprawy i nawrotów.
Czasami po cofnięciu się objawów zapalenia w jednym odcinku żyły powstają zakrzepy w innym miejscu. Choroba zwana zapaleniem zakrzepowym żył głębokich jest poważnym schorzeniem i może być przyczyną groźnego w skutkach problemu, ponieważ czasami po skrytym, bezobjawowym przebiegu choroby, zakrzepy odrywają się od ściany żyły i stają się przyczyną zatoru tętnicy płucnej. Najczęściej zagrożeni takimi powikłaniami są ludzie starsi, otyli i na dłużej – z różnych przyczyn – unieruchomieni w łóżku. Objawy ogólne mogą być niezbyt wyraźnie określone: złe samopoczucie, przyśpieszenie tętna, stany podgorączkowe, zwłaszcza u chorych długo leżących w łóżku. Schorzenie zlokalizowane w kończynie dolnej rozpoczyna się niewielkim obrzękiem w okolicy kostek i podudzi, nieznaczną bolesnością podczas uciskania łydki, rzadziej – zasinieniem i zwiększonym uciepleniem skóry. Może występować uczucie zmęczenia i ciężkości w kończynie. Czasami pojawiają się bóle, umiejscowione głęboko w mięśniach podudzi lub uda. W razie rozszerzenia się zakrzepicy do okolicy pachwiny, a nawet wyżej – powstają objawy typowe i szybko narastające: obrzęk całej kończyny, nierzadko połączony z jej sinawym zabarwieniem oraz silne bóle w całej kończynie.
Najcięższą postacią zakrzepicy, która powstaje nie tylko w dużych, ale i drobnych żyłach kończyny dolnej i miednicy, jest tzw. niebieskie zapalenie żył. W postaci tej następuje całkowite zatrzymanie odpływu krwi z kończyny, czemu z reguły towarzyszy niedokrwienie spowodowane odruchowym kurczem tętnic. Głównym objawem jest ból, zasinienie i bardzo znaczny obrzęk kończyny. Często występuje wstrząs, a ogólny stan chorego jest bardzo ciężki. W takiej sytuacji u około 50 % chorych konieczna jest amputacja kończyny z powodu szybko rozwijającej się martwicy.
Dieta bogata w świeże owoce gwarantuje dopływ witaminy C koniecznej do budowy struktury silnych naczyń krwionośnych. Należy wprowadzić do diety kiełki pszeniczne oraz avocado, bogate w witaminę E, która rozszerza naczynia krwionośne zapobiegając zakrzepicy oraz żylakom. Produkty te zawierają również witaminę B-3, która zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Bogate w niacynę są drożdże, daktyle, figi, jaja oraz białe mięso drobiowe. Kwasy Omega-3 zawarte w oleju lnianym oraz w olejach rybnych są czynnikami rozrzedzającymi krew i propagują lepsze krwi krążenie. Najlepsze oleje są otrzymywane z pstrąga, makreli, łososia, śledzi, sardynek, dorsza, halibuta oraz rekina. Bardzo pomocne są uzupełnienia w postaci kwasu linoleinowgo oraz oleju z Wiesiołka i Lecytyny. Należy pamiętać by nie przedawkować witaminy E, która to może spowodować akumulację żelaza w organizmie, a co za tym idzie zwiększyć ryzyko choroby serca i cukrzycy. Witamina B-6 wraz z L-lysine przyczynia się do złagodzenia skutków miażdżycy tętnic, przyczyniając się do rozpuszczania zakrzepów w naczyniach. Inne dodatki to witamina B-12 oraz kwas foliowy.
Osoby zainteresowane powyższą tematyką zapraszam do konsultacji,
Tel. 416 804-3934
w Mississauga.
Dr. T. Szczesny Andrews, Ph.D. studiował nauki medyczne w Polsce. Specjalizuje się od ponad 30 lat w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, której tajniki zgłębiał w czasie kolejnych lat pracy w Afryce, Chinach i Korei. Stosuje również sprawdzone i naukowo udokumentowane metody Dietetycznej Korekty Żywienia, pracował naukowo na Uniwersytetach w Warszawie i Montrealu. Jest autorem wielu prac naukowych.